AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Yamyam hocam AMPLI_PSU için 15A tarak köprü diyot almıştım.Sizin PSU daki diyotlar yerine köprü diyot kullanabilir miyim?Çizimi değiştirsem kötek yer miyim?

Ekli dosyalar

• AMPLI_PSU.png
    AMPLI_PSU.png
    26.8 KB · Görüntüleme: 2
Böyle bir değişiklik yaptım olur mu hocam?
Olur.
Ancak iki önemli husus var.
Akım yollarını mümkün mertebe kalın çizmelisin. Örneğin köprü diyoda olan yollar.
İkincisi ise köprü diyodun altındaki jumper kalın telden yapılmalıdır. Bu jumperın padleri daha kalın olmalıdır.
Bir kaç devre resmi koyayım da bakın.
IMG_2253.JPG
IMG_2254.JPG
IMG_2256.JPG
IMG_2257.JPG

Son düzenleme:
Olur.
Ancak iki önemli husus var.
Akım yollarını mümkün mertebe kalın çizmelisin. Örneğin köprü diyoda olan yollar.
İkincisi ise köprü diyodun altındaki jumper kalın telden yapılmalıdır. Bu jumperın padleri daha kalın olmalıdır.
Jumper padlerini ve köprüye giden yolları kalınlaştırdım.Jumper telini de kalın yaparım
Hocam bu devrede neden taş dirence gerek olmuyor?

Ekli dosyalar

• AMPLI_PSU1.png
    AMPLI_PSU1.png
    20.4 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Jumper padlerini ve köprüye giden yolları kalınlaştırdım.Jumper telini de kalın yaparım
İçime sinmedi. Montaj padi sıkıntılı ve kondansatörlere çok yakın. Oradan montaj çok zor olabilir.
Bu montaj padini çıkış konnektörüne yakın yap. Boşta kalan iki adet montaj padlerini ise en sola köşelere al.
Montaj padine kadar olan şase yolunu daha kalın yap.
Hocam bu devrede neden taş dirence gerek olmuyor?
Benim yaptığım devrelerde iki adet LOW-ESR kondansatör kullanmışsam o dirence gerek duyulmaz. Ayrıca GROUNDING i daha hassas yaptığım için de dirence gerek olmuyor.
Zaten orijinal amplilerde de sadece 2 tane kondansatör bulunur.
Ama kondansatörler low-esr değilse toplamda 4 tane kondansatör kullanmak gereklidir. Bu kondansatörlerin arasına atılacak küçük bir direnç te nispeten küçük ground hatalarını elimine eder.

Son düzenleme:
İçime sinmedi. Montaj padi sıkıntılı ve kondansatörlere çok yakın. Oradan montaj çok zor olabilir.
Bu montaj padini çıkış konnektörüne yakın yap. Boşta kalan iki adet montaj padlerini ise en sola köşelere al.
Montaj padine kadar olan şase yolunu daha kalın yap.

Benim yaptığım devrelerde iki adet LOW-ESR kondansatör kullanmışsam o dirence gerek duyulmaz. Ayrıca GROUNDING i daha hassas yaptığım için de dirence gerek olmuyor.
Zaten orijinal amplilerde de sadece 2 tane kondansatör bulunur.
Ama kondansatörler low-esr değilse toplamda 4 tane kondansatör kullanmak gereklidir. Bu kondansatörlerin arasına atılacak küçük bir direnç te nispeten küçük ground hatalarını elimine eder.
Bu şekilde yaptım abartılı mı olmuş yollar :D

Ekli dosyalar

• AMPLI_PSU1.png
    AMPLI_PSU1.png
    20.7 KB · Görüntüleme: 5
Korku insana neler yaptırıyor :D Tamam o zaman ben bu devrenin PCB sini de basarım.Teşekkür ederim.Benim mesai bugün bu kadar hocam.Yarın görüşmek üzere iyi geceler.
Bu arada %1 tolerans kondansatör gördüm.Bunlar nasıl hocam fiyatları oldukça yüksekmiş.
https://tr.rsdelivers.com/product/v...polifenilen-kapasitoru-pp-63-v-ac-100/1666465
PCB yi basmadan önce plaketi pırıl pırıl yapmazsan köteği yersin :p
O kondansatörler çok özel ve güzel. Benim devrelerde %1 toleransa gerek olmasa da bütçem müsaitse onlardan bir miktar alırdım.
Ama firma 10 lu paketlerde satıyormuş ve her bir kondansatör 33TL imiş.
Ancak benim gibi guduruklar alır onlardan.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri