AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

O yıllarda 70W lık baba bi ampli yapayım diye almıştım.
Ama STK465 zaten yeterli olduğu için gerek bile duymamıştım.
Geçen senelerde PRE-POWER ampli için proje çıkartmıştım 086 ile. O bile duruyor hala.
Belki sana gönderdiğim PCB lerde vardır.
@sasen1 i gup gup gudurtayım.
Bak bakalım hangileri orijinal.
Ekli dosyayı görüntüle 93063
Cevap veriyorum soldaki orjinal.
Hocam gösterme şunları guduruyorum burada😋🙃😀

Geçen senelerde PRE-POWER ampli için proje çıkartmıştım 086 ile. O bile duruyor hala.
Belki sana gönderdiğim PCB lerde vardır.
Baktım ama göremedim.Yok heralde.

İnput devresindeki röle dirençleri için 2K2 ,1N4148 diyot ve KEMET 100nF kullansam uygun mu?
Tüm röle dirençleri 10 ohm ila 56 ohm arasında olabilir. Fazla olursa röle çekmeyebilir.

NOT:
LN input state devresindeki tüm dirençler aynı olacak.
Buradaki 51k lar giriş empedansımızı belirler. İdeal değerdir.

Tüm röle dirençleri 10 ohm ila 56 ohm arasında olabilir. Fazla olursa röle çekmeyebilir.

NOT:
LN input state devresindeki tüm dirençler aynı olacak.
Buradaki 51k lar giriş empedansımızı belirler. İdeal değerdi
Röle bacağına bağlı kondansatörler için de 100NF KEMET kullanacağım uygun mu hocam?

Röle bacağına bağlı kondansatörler için de 100NF KEMET kullanacağım uygun mu hocam?
Uygundur.
NOT:
Senin için PRE-POWER projemin PİRE bölümünün resmini buldum.
PİRE.png
Bu projemde TRIPLE GROUNDING tekniği kullanılarak, tüm devre bütünleşik olarak tasarlanmıştır. Yani tüm devreler tek bir kart üzerinde yer almaktadır. Dolayısı ile POWER-PLANE uygulaması yapılmamıştır.
Ancak yükselteçlerdeki SHIELDING zorunluluğundan dolayı, hemen hemen tüm devrelerde extra shield yapılması zorunludur.

Günümüz kaliteli sistemlerde PRE-POWER ampli sistemleri kullanılmaktadır.
Genel olarak fiyatları oldukça pahalıdır.
Hi-Fi sistemlerdeki pre-power ikilisinin en pahalı cihazı pre-amplilerdir.
Çünkü bir pre amplinin yapım teknolojisi, bir power ampli projesinden kat ve kat hassastır.
Hatta kazanç faktörü ele alındığında, GAIN AMPLI'ler çok daha az malzeme ile yapılmakta ve istenilen güç ve S/N rahatlıkla elde edilebilmektedir.
Ama bir pre-ampli en basite indirgenmiş olsa bile düşük sinyal seviye işlemesinden dolayı, iyi bir S/N elde edilebilmesi daha pahalıya mal olmaktadır.
Proje SE (Single Ended) yapı ile tasarlanmış olduğu için, belli teknik değerlerin üzerine çıkılamaz. Bu yapının bir bir üst versiyonu olan eşlenik transistörlü L/N input state sistemlerdir. Eşlenik transistörlerin temini günümüzde çok zor ve pahalı olduğu için uygulanmamıştır.
https://produto.mercadolivre.com.br/MLB-716774415-transistor-2sk109-_JM

En üst versiyon olan BALANCED sistemler ise artık profesyonel sistemler için kullanılmakta olup, maliyeti oldukça fazladır.

Son düzenleme:
Uygundur.
NOT:
Senin için PRE-POWER projemin PİRE bölümünün resmini buldum.
Ekli dosyayı görüntüle 93072
Bu projemde TRIPLE GROUNDING tekniği kullanılarak, tüm devre bütünleşik olarak tasarlanmıştır. Yani tüm devreler tek bir kart üzerinde yer almaktadır. Dolayısı ile POWER-PLANE uygulaması yapılmamıştır.
Ancak yükselteçlerdeki SHIELDING zorunluluğundan dolayı, hemen hemen tüm devrelerde extra shield yapılması zorunludur.

Günümüz kaliteli sistemlerde PRE-POWER ampli sistemleri kullanılmaktadır.
Genel olarak fiyatları oldukça pahalıdır.
Hi-Fi sistemlerdeki pre-power ikilisinin en pahalı cihazı pre-amplilerdir.
Çünkü bir pre amplinin yapım teknolojisi, bir power ampli projesinden kat ve kat hassastır.
Hatta kazanç faktörü ele alındığında, GAIN AMPLI'ler çok daha az malzeme ile yapılmakta ve istenilen güç ve S/N rahatlıkla elde edilebilmektedir.
Ama bir pre-ampli en basite indirgenmiş olsa bile düşük sinyal seviye işlemesinden dolayı, iyi bir S/N elde edilebilmesi daha pahalıya mal olmaktadır.
Proje SE (Single Ended) yapı ile tasarlanmış olduğu için, belli teknik değerlerin üzerine çıkılamaz. Bu yapının bir bir üst versiyonu olan eşlenik transistörlü L/N input state sistemlerdir. Eşlenik transistörlerin temini günümüzde çok zor ve pahalı olduğu için uygulanmamıştır.
https://produto.mercadolivre.com.br/MLB-716774415-transistor-2sk109-_JM

En üst versiyon olan BALANCED sistemler ise artık profesyonel sistemler için kullanılmakta olup, maliyeti oldukça fazladır.
Hocam yeni kulvarlar mı açıyorsunuz bana 😀 .Bu nasıl bir şey harika.Elinize sağlık.
Ben de çalışmalara devam.AMPLI PSU ve INPUT devresinin PCB sini çıkarttım,delme aşamasına geldim.Delmeden önce size de göstermek istedim.Bundan sonraki aşama için dikkat etmem gereken bir durum var mı?

Ekli dosyalar

• PSU ve INPUT PSB.jpg
    PSU ve INPUT PSB.jpg
    148.4 KB · Görüntüleme: 9
PCB ler temizlendikten sonra daha iyi görünüyorlar :p
Şimdi dikkatlice dinle.
Önce delikleri bir punto veya BIZ ile hafif işaretle.
Ki matkapla delerken uç kaymasın.
Sonra tüm bakır yolları kalayla veya lehim ile kapla.
Bu iş için en ideal yol şöyledir.
Tüm bakır yollara bolca lehim pastası sürülür. Lehim sökücü tel veya blendajlı kabolonun blendajına bolca lehim emdirilir.
Bu lehimli kablo tüm bakır yollarda havya ile gezdirilerek tüm bakırların lehim ile kaplanması sağlanır.
Alkol bazlı temizleyici ile PCB deki tüm pasta kalıntıları temizlenir.
Lehim kaplaması yapıldıktan sonra delikler delinir.
Önce en ince uç ile tüm delikler delinir. 0.8mm uç ile.
Daha sonra kalın delikler sırasıyla ilgili parçanın geçebileceği uç ile genişletilir. 1mm, 1.5mm, 3mm gibi sırayla.
Delik işleminden sonra montaj aşamasına geçilebilir.

NOT:
L/N devresindeki op-amp besleme şasesi röle şaselerine temas etmemelidir.
Bu şase bağlantısı direk tel ile ilgili güç kaynağının şasesine bağlanmalıdır.

ÖNEMLİ bir NOT daha..
Hapı yuttun CUMALİ.
İNPUT PCB sini ters basmışsın.

Son düzenleme:
ÖNEMLİ bir NOT daha..
Hapı yuttun CUMALİ.
İNPUT PCB sini ters basmışsın.
😲😲😲şaka heralde.Ben ne çizdiysek onu bastım.Konnektörleri içeriden lehimlerim artık.Ama nasıl olur bu?Bizim tasarım böyle.

PSU devresini yaptım hocam .Dediğiniz gibi bakır yolları lehimle kapladım.Ama ilk defa yapınca bazı yerler kabarık kaldı. Jumper kaboluyu da bakır kalın kablo koydum.

İNPUT deresinde op-amp şase bağlantısını kaldırdım.Bunu diyordunuz değil mi hocam?RESİM 4

Ekli dosyalar

• AMPLI_PSU2.jpg
    AMPLI_PSU2.jpg
    109.2 KB · Görüntüleme: 6
  • AMPLI_PSU.jpg
    AMPLI_PSU.jpg
    118.2 KB · Görüntüleme: 5
  • AMPLI_PSU1.jpg
    AMPLI_PSU1.jpg
    94.3 KB · Görüntüleme: 5
  • op-amp şase.png
    op-amp şase.png
    95.7 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
😲😲😲şaka heralde.Ben ne çizdiysek onu bastım.Konnektörleri içeriden lehimlerim artık.Ama nasıl olur bu?Bizim tasarım böyle.

PSU devresini yaptım hocam .Dediğiniz gibi bakır yolları lehimle kapladım.Ama ilk defa yapınca bazı yerler kabarık kaldı. Jumper kaboluyu da bakır kalın kablo koydum.
O kadar da dedim ki PCB yi basmadan önce sanki elemanları monte edecekmişsin gibi test et.
Sen lehim yüzeyini hesaba katmadan alıştığın şekilde basmışsın. Halbuki bu çizimde malzemeler altta idi. Malzemeler altta olunca lehim yüzeyi üste gelir.
İçerden konnektörleri lehimleyemezsin. 3 sıra konnektörün ortadaki olanın bacaklarına erişemezsin.
Bu devreyi kullanabilmen için konnektör bacaklarına 1cm kadar yükseltici bakır lehimlemen lazım. Bu durumda malzemeler ters yönde olacağı için kutunun iç tarafına gelecek ve yer sorunu yaratacaktır.
Aynı PCB yi aynı şekilde basmak için PROTEUS'ta TOP COPPER çizimi yapmalısın. Yani tüm yolların üzerinden top copper (kırmızı) ile çizerek bottom copper çizimlerini silmelisin.
Aynı çizimi doğru basmak için printer modunu ters yapmalısın.

Kaplamada yollar kalkmadıysa sorun değildir. Yolların kalkmaması için havyanın sıcaklığının çok aşırı olmaması lazımdır.

Aynı çizimi miror modunda basınca olacak değil mi?
Kaplamada yollar kalkmadıysa sorun değildir. Yolların kalkmaması için havyanın sıcaklığının çok aşırı olmaması lazımdır.
Yok kaplama kalkmadı.Sadece lehim birikmesi

Ekli dosyalar

• mirror mode.png
    mirror mode.png
    64.3 KB · Görüntüleme: 4

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9