akım trafosu uçları ?

efe43

Üye
sayın arkadaşlar benim merak ettiğim akımtrafosu uçlarında ki çıkış gücü nedir dc av Mv gibi bir voltajmı çıkıyor bu konuda ayrıntılı döküman veya kısaca anlatcak bi r arkadaş yardımcı olursa sevinirim saygılar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
çekilen akımın dönüştürme oeanı vardır.manyetik alan prensibnyle çalıştığı için hiç bir zaman dc olmaz

Yegtek arkadaşın dediği gibi trafolar ac akım veya gerilimi dönüştürürler. Çıkış güçleri etiketlerinde mevcuttur. Kullanılacağı yere göre farklılık göstermektedir.

yani arakdaşlar akım trafosunun uçlarında çıkan voltaj ac bir voltmudur eger bu ac voltsa akım trafosu çeşitliliğine göre çıkış voltajlarıda değişir dimi arkadaşlar

ewet arkadasım akım trafoları ac gerılımle calısan bır elektrık makınaları dır genel olarak pıyasada 75/5 A ...100/5 A....150/5 A...200/5 A ....çıkışlar mevcuttur

Akım trafolarını bir çevirici olarakta nitelendirebilirsiniz. Her trafoda olduğu gibi bu trafolarda da primer ve seconder vardır. Akım trafoları adından da anlaşılacağı gibi primer sargısından geçen akıma göre(çalıştığı gerilimin hiç bir önemi yoktur) sekonderinden de bir akım akıtır. Akım trafolarının sekonder uçları asla ve asla açık bırakılmamalıdır. Sekonder uçları açık bırakılan akım trafolarından cinsine göre kV lar mertebesinde gerilimler olabilir. Eğer devrede takılı olmasına rağmen herhangi bir ölçüm amaçlı kullanılmayacaksa sekonder uçları mutlaka kısa devre edilmelidir.

Ölçüm yapabilmeleri için devrenin çalışma gerilimine bakmaksızın içinden geçen akıma göre hareket eder.

Etiketlerinde genelde 100/5 gibi daha önce arkadaşımızın söylediği değerlerde yada daha farklıda olabilir. etikette yazan 1. değer;Primer akımını, 2. değer ise sekonder akımını belirtir. örnek verecek olursak. 100/5 A'lık bir akım trafosundan 10 amper şiddetinde bir akım geçtiğinde sekonderinden de 0,5 A' lik bir akım akacakkapasitede olacaktır.

Akım trafoları DC gerilimi ölçemezler.

sayın tosun bey vediğiniz bilgiler için sağolun açıkça benim merak ettiğim mesala akım trafolarının uçlarına yani sekonderin uçlarına akımı görebilmek için röleler takıyolar bu rölelerin giriş uçları ve sekonderin ürettiği ac gerilimi merak ettim ve ayrıca 75/5 A ...100/5 A....150/5 A...200/5 A gibi akım trafolarının sekonderden çıkan ac voltajlar farklımıdır akım tarafosu çeşitlerine göre mesala 75/5 çıkış voltajı 0/10 ac 100/5 0/ 20 ac gibimidir yoksa bir çıkış voltaj tablosu varmı?

sayın tosun bey vediğiniz bilgiler için sağolun açıkça benim merak ettiğim mesala akım trafolarının uçlarına yani sekonderin uçlarına akımı görebilmek için röleler takıyolar bu rölelerin giriş uçları ve sekonderin ürettiği ac gerilimi merak ettim ve ayrıca 75/5 A ...100/5 A....150/5 A...200/5 A gibi akım trafolarının sekonderden çıkan ac voltajlar farklımıdır akım tarafosu çeşitlerine göre mesala 75/5 çıkış voltajı 0/10 ac 100/5 0/ 20 ac gibimidir yoksa bir çıkış voltaj tablosu varmı?

Ben öyle bir tablo bilemiyorum. Ama akımı Gerilime çeviren bir cihaz ile tabii mümkün olabilir.:confused:

Arkadaşım akım trafosunda gerilimden söz edilemez.Dolasıyla tabloda yoktur.Akım tafosunun sekonderine akım ölçme amaçlı amper metre, sayaç gibi ölçü aletleri bağlanır bu ölçu aletlerinin iç direnci teoride sıfır kabul edilir ve üzerinde gerilim düşümü meydana gelmez.

Efe arkadasim bence sen gerilim ve akim kavramlarini karistiriyorsun. 200/5 A dedigin zaman sekonderden cikan deger gerilim cinsinden degil akim cinsinden ele alinir. Yani dahada basit bir kavramla anlatmak gerekirse primerden 200 Amper gecerken sekonderden 5 amper alabilirsin demek, 5 Volt degil yani herhangi bir gerilim soz konusu degil.
Yanliz sunuda belirtmek isterimki evet akim trafolarinin sekonder uclarindada gerilim vardir ama bu senin bahsettigin gibi primerin sekondere donusturme oraniyla yani 200/5 gibi bir ifadeden anlasilmaz. Sekonderde induklenen gerilim primer akimdan tamamen bagamsiz trafonun gucu ve sekonder akimi ile ilgilidir. Mesela 200/5 Amper bir trafonun sekonderinden cikan gerilimi bilmen icin oncelikle trafonun gucunu yani trafo etiketinin uzerinde yazan VA inie bakman gerek. Diyelimki 200/5 - 10VA gucunde bir trafodan soz ediyorsan sekonderden 10/5=2V bir gerilim elde edersin. Mantik cok basit arkadasim VA = V.A ise VA/A = V eder. Tabi bu bahsettiklerim sekonder 5 A ve 10VA gucundeki trafolar icin gecerli, ister sekonder 1 A istersede trafonun gucu 5 , 10 , 15 yada 30 VA olsun formul herzaman bahsettigim gibidir.
Saygilarimla

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri