İzolasyon trafosu nötr-toprak sorunu

Arkadaşlar merhabalar,

Elimde bir izolasyon trafosu var, özelliklerini alta ekledim. İzolasyon trafosunun giriş uçlarına 3 faz veriyorum ve çıkış nötrü ile toprak yaklaşık 5-7V ölçüyorum. Fakat yük binince -basit bir projektör taktığımda bile- bu değer 70-90V civarlarına çıkıyor. Bu cihazı bir laboratuvarımızı izole etmek için kullanacaktık fakat normalde 1V civarı olan değer bu trafoyu takınca yükseldi ve bir kaç cihazımın da kartları yandı.

Trafo üreticisi ise bunun reaktif güç olduğunu ve üzerinde akım olmayacağını söyledi ama bu cevapları beni tatmin etmedi.

Yine başka bir öneri olarak çıkış nötrü ve toprağı birleştirmeyi söylediler ama o zaman da trafonun ne anlamı kalır ki?

Konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• Iz.Trafosu.jpg
    Iz.Trafosu.jpg
    144.5 KB · Görüntüleme: 26
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bir arkadaşımızn başına gelmişti benzer sorun, şöyle çözülmüştü:
Primer Üçgen bağlanıyor, sekonder Yıldız. Biylece Nötr bağlantısı izole oluyor

3_phae_isolation_2.png

3_phae_isolation.png

Bir arkadaşımızn başına gelmişti benzer sorun, şöyle çözülmüştü:
Primer Üçgen bağlanıyor, sekonder Yıldız. Biylece Nötr bağlantısı izole oluyor

Ekli dosyayı görüntüle 106166
Ekli dosyayı görüntüle 106167
Hocam ilginiz için teşekkür ederim öncelikle. Yukarıda teknik bilgiler paylaştım fakat daha detaylı bilgi vermek gerekirse girişte ve çıkışta 3 faz 1 nötr klemensim var. Bu durumda trafo Y/Y mi bağlı olur. Fakat üretici firma girişteki nötr klemensini alternatif olarak koyduğunu kullanmama gerek kalmadığını belirtmişti. Ben yine de deneme amaçlı girişe de nötr verdim fakat durum aynı oldu.

Evet, üretici, prinerin üçgen, sekonderin yıldız olduğunu yazmış. Gönderdiğim çizime göre bağlayacaksınız. Primer tatafına konulan Nötr'e bağlantı yapmayın.
Ekranlama(Shield) sargısını Toprağa bağlayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri