Reaktif Güç Rölesi Akım TRF giriş Uçları Kararması

Çalıştığım yerde mevcut kompansazyon panosunda arızalı olan ( çalışıyor ama Tuşları Basmıyor du herhangi bir kontrol olduğunda müdahale edmediğimiz için ) Reaktif güç rölesini yenisi ile değiştirdim. ENTES RG3-12C
Sorum şu ekte fotoğraflarda mevcut Arızalı röleyi kontrol amaçlı söktüğüm de Akım TRF girişlerinden ( k1 - l1 ) uçlarının karardığını hatta dış koruma plastiğini deforme ettiğini elektronik kart üzerinden lehimleri soğuk lehime çevridiğini soket girişini karartığını gördüm.
Klemes kısmında herhangi bir gevşeklik mevcut değil kontrol ettim.
akım trafosu da sağlam diye düşünüyorum yoksa akım trafsou ölçmesey di kompansazyon yapmaz hata verir yani akım alıyorum. Yeni rölede de sıkıntısız çalışmakta.
Merak ettiğim niye böyle bir sıkıntı yaşadık başınıza böyle bir şey geldi mi ?
Geldiyse paylaşır mısınız ? Belki önemli bir şeydir Bilmiyoruzdur ; verdiğiniz fikir ile bir önlem almış olurum ve sıkıntı çıkmasını önlemiş olurum.
63.jpg
64.jpg
65.jpg
66.jpg

Saygılarımla

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bende de oldu roleyi gonderdim ucretsiz karti vs degisip onarilip gonderildi.

Ya gevşeklik mevcuttu ya da oksitlenme diye düşünüyorum, arada termal kamera ile yapilacak kestirimci bakımlarda çok önceden fark edileceğine inanıyorum. Değerli büyüklerimin de fikrini ve tecrübelerini duymak isterim Sn. @sami inci ve @zeybek

..bence o tür bir klemensin orada kullanılmaması gerekir.Sıkmalı vidalı vs olsa daha iyi olurdu.

Kart uzerındeli lehimlerde oldugu kadar, karşı soketde de gevşeklik olabilir.

Çalıştığım yerde mevcut kompansazyon panosunda arızalı olan ( çalışıyor ama Tuşları Basmıyor du herhangi bir kontrol olduğunda müdahale edmediğimiz için ) Reaktif güç rölesini yenisi ile değiştirdim. ENTES RG3-12C
Sorum şu ekte fotoğraflarda mevcut Arızalı röleyi kontrol amaçlı söktüğüm de Akım TRF girişlerinden ( k1 - l1 ) uçlarının karardığını hatta dış koruma plastiğini deforme ettiğini elektronik kart üzerinden lehimleri soğuk lehime çevridiğini soket girişini karartığını gördüm.
Klemes kısmında herhangi bir gevşeklik mevcut değil kontrol ettim.
Akım trafosu da sağlam diye düşünüyorum yoksa akım trafsou ölçmesey di kompansazyon yapmaz hata verir yani akım alıyorum. Yeni rölede de sıkıntısız çalışmakta.
Merak ettiğim niye böyle bir sıkıntı yaşadık başınıza böyle bir şey geldi mi ?
Geldiyse paylaşır mısınız ? Belki önemli bir şeydir Bilmiyoruzdur ; verdiğiniz fikir ile bir önlem almış olurum ve sıkıntı çıkmasını önlemiş olurum.
Ekli dosyayı görüntüle 60674Ekli dosyayı görüntüle 60675Ekli dosyayı görüntüle 60676Ekli dosyayı görüntüle 60677
Saygılarımla
en son resimde soğuk lehim var ondan yapmıştır lehimleri yenileyip kullanabilirsin

Bence en doğru cevap akım trafonuzu büyütmelisiniz. Örneğin; 100/5 akım trafosundan 150A akım geçerse K_L uçlarından çıkacak akım 7,5A olacaktır. Klemens kararır tabii ki..! Sizin probleminizde de sadece bir fazda aşırı yüklenme var.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri