akım trafosu uçları ?

werdiğiniz bilgiler için tşkr.bide bişi merak ediyorum bunlarrda uçları nasıl bağlıyoruz.ortasında boşluk war model model farkediyomu?akım trafosunu uçlarınıda açıklarsanız ssewinirim.saygılarımla R.G

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
werdiğiniz bilgiler için tşkr.bide bişi merak ediyorum bunlarrda uçları nasıl bağlıyoruz.ortasında boşluk war model model farkediyomu?akım trafosunu uçlarınıda açıklarsanız ssewinirim.saygılarımla R.G

Boşluk her akım trafosunda vardır. Bunun nedenini şöyle açıklamak mümkün; akım trafoları, içinden geçen akımın oluşturduğu manyetik alanın etkisi ile üzerlerinde akım indüklenen elemanlardır. Elektrik motorlarındaki elektrik ile manyetik alan yaratmanın tersi olarak bu akım trafolarında manyetik alan sayesinde akım elde edilir. Dolayısıyla akım trafo gövdesi bu manyetik alanın içinde kalmak zorunda olduğundan bara veya kablolar akım trafolarının içinden geçirilir. Boşlukların şekli, akım trafosunun bara tipi olması durumunda farklı ölçülerde içiçe dikdörtgen veya kablo tipi olması durumunda yuvarlak olur.

Akımın yönü P1'den P2'ye doğru olmalıdır. Yani pratik olarak P2 alıcı tarafıdır.

Bu konuyu da incelemelisiniz.

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşşekkürler ama kesin olarak soruma cvp alamadım yani akım trafosunun sekonder uçlarından her hangi bir gerilim olçülürmü olçülmezmi veya olçülürse ne olçülür ben bu denedim tek faz üzerinde ama çok kısa bir zamna içersinde uçları yanmaması için çok düşük bir ac voltaj okudum bu olçümün doğru olup olmadığını bilmek amaçlı yani ezbere iş yapmayı sevmedğimden bu konuyu merak ettim

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşşekkürler ama kesin olarak soruma cvp alamadım yani akım trafosunun sekonder uçlarından her hangi bir gerilim olçülürmü olçülmezmi veya olçülürse ne olçülür ben bu denedim tek faz üzerinde ama çok kısa bir zamna içersinde uçları yanmaması için çok düşük bir ac voltaj okudum bu olçümün doğru olup olmadığını bilmek amaçlı yani ezbere iş yapmayı sevmedğimden bu konuyu merak ettim

Kısa ve öz olarak bir cevap vereceğim Sn. efe43 Akım trafosunun uçlarından ölçecek olduğunuz herhangi bir gerilim hiç bir birimin göstergesi değildir. Diğer arkadaşlarda izah etmişler ben de yine söylüyorum.

Akım trafosunun uçlarından sadece AKIM ÖLÇÜLÜR, GERİLİM ÖLÇÜLMEZ. Herhangi bir gerilim ölçesinde herhangi bir şey ifave etmez.

Akım trafolarının uçları açık iken (herhangi bir ölçüm cihazına veya göstergeye) çıkışından yüksek gerilimler oluşacak ve bağladığınız multimetrenin bile arızalanmasına sebep oluşturabilecektir.

Tek faz uzerinde ama cok kisa zaman icerisinde uclari yanmamasi icin dusuk bir ac voltaj okudum diyosunuz ve bu olcumun dogru olup olmadigini bilmek istediginizi belirtiyorsunuz.Kusura bakmayin ben sizin sorunuzdan hic bir sey anlamadim. Size izah ettigim gibi sekonder uclardan cikacak gerilim zaten bellidir yani istediginiz kadar test yapin sonuc zaten ayni olucak siz baska neyden bahsediyosunuzki ? Sekonder akim 5 Amper ve trafonun gucu 10VA ise okuyacaginiz gerilim (voltaj) 2V olur, bunuda trafo gucu (VA) / sekonder akimi ile elde edebilirsiniz. Uclari yanmamasi icin diye bahsettiginiz cumlenizide acikcasi anlamadim trafonun uclari neden yansinki ??

Sn stranger yorumunda haklıdır. Her trafonun bir görünür güç değeri vardır. Akım trafosunun primeri bara veya kablodur burdan geçen akım sekonder sargı(akım trafosu üzerindeki sargı) üzerinde gerilim indükler(bu yüzden uçları açık bırakılmamalıdır indüklenen gerilim tehlikeli seviyelere ulaşır),sekonder devre uçlarında cihazın(röle,sayaç,v.s) empedansı ve çekilen kablonun empedansı neticesi devreden bir akım geçer. Uçlar arasında küçük bir gerilim ölçülür doğrudur ancak Sn tossun2008'in söylediği gibi bu değerin bir bağlayıcılığı yoktur. Referans alınan değerlendirilen akım değeridir ;)

Son düzenleme:
yn teknik adam bu konu hakkında bilgi veren arakdaşların dediklerine katılıyorum ve ve ilgilendikleri için teşekkürler benim sadece merak ettiğin konu ac voltun olçülmesiydi sadece erak ettiğim için onemli olan şeyin akım olduğunu biliyorum yani bu gerilimde dikkate alınırmı alınmazmı diye merak ettiğim için hepinize yeniden teşşekkürler

sekonder koruma rolelerinin bir besleme gerilimi vardır.bunlar 24.......110 v dc gerilimi seviyesnde değişir.bu besleme role çeşitlerine göre değişir.diğer olay ise rolenin çalışacağı ,akım bilgisini aldığı akım trafosudur.akım trafosu 200/5 dir sen roleni 5 ampere ayarlamışsındır akım trafosundan aşırı akım veya bir kısadevre anında primerinden geçen akım şiddetine göre role 5 amperi görür ve çalışır kontağını kapatır açma verir kısaca sistem böyle çalışıyor.

akım trafoları genelde yüksek akım olan yerlerdeki akımı ölçmek için kullanılan bir akım değer dönüştürücü olarak kabaca tanımlayabiliriz... yüksek akımları normal ölçü aletleri ile ölçme (,yalıtma ,kablo vb zorlukları olması sebebiyle ) yapmak zor ve risklidir. bu sebeple enerji besleme hatlarına konulan akım trafoları primerde indiksiyon yoluyla oluşan birimi sekonder sargı yapısına göre oluşan daha düşük akımı ölçmektir.üzerlerinde yazan değer de dönüştürme oranıdır.yani 100/5 olan bir akım trafosu 100 amper çeken bir devredeki akımı 5 ampere dönüştürür. böylece akım trafosunun sekonderine bağlanan 0-10 amper skalalı bir ampermetrede 5 amper okuduğumuzda okunan değeri 100/5=20 ile çarptığımızda gerçek devreden geçen akım değerini hesaplamış oluruz. ampermetrelerde bu sebeple sıkalalar gerçek ölçülen değere göre ayarlanır ve özelliklerinde kullanıalacak akım trafo dönüştürme oranını belirtir. akım trafolarında hiç bir zaman gerilim telaffuz edilmez. inşallah yardımcı olmuşumdur.

akım trafoları genelde yüksek akım olan yerlerdeki akımı ölçmek için kullanılan bir akım değer dönüştürücü olarak kabaca tanımlayabiliriz... yüksek akımları normal ölçü aletleri ile ölçme (,yalıtma ,kablo vb zorlukları olması sebebiyle ) yapmak zor ve risklidir. bu sebeple enerji besleme hatlarına konulan akım trafoları primerde indiksiyon yoluyla oluşan birimi sekonder sargı yapısına göre oluşan daha düşük akımı ölçmektir.üzerlerinde yazan değer de dönüştürme oranıdır.yani 100/5 olan bir akım trafosu 100 amper çeken bir devredeki akımı 5 ampere dönüştürür. böylece akım trafosunun sekonderine bağlanan 0-10 amper skalalı bir ampermetrede 5 amper okuduğumuzda okunan değeri 100/5=20 ile çarptığımızda gerçek devreden geçen akım değerini hesaplamış oluruz. ampermetrelerde bu sebeple sıkalalar gerçek ölçülen değere göre ayarlanır ve özelliklerinde kullanıalacak akım trafo dönüştürme oranını belirtir. akım trafolarında hiç bir zaman gerilim telaffuz edilmez. inşallah yardımcı olmuşumdur.

Lütfen yanıltıcı bilgiler vermemeye özen gösterelim.Aktif olarak sistemde kullanılan bir akım trafosu demonte edildiğinde sekonderi kısadevre edilmelidir ki ,bir bobinin çalışma prensibinden de anlaşılacağı üzere ,a.t'nin sargılarında kalabilecek akımlardan dolayı sekonder kısımda insan hayatı için tehlike oluşturabilecek seviyelerde gerilim indüklenebilir.Bu yüzden kısa devre edilmesi şarttır.

Gelgelelim işletme koşullarında oluşabilecek gerilim değerine,sonuçta ister a.g. ister y.g. akım trafosu seçerken koruma veya ölçü mü hangisinde kullanacaksak,ona göre de bunun gücünü seçiyoruz ki varsayalım 10va olursa S=U.I dan da görüleceği üzere I yerine çevirme oranındaki katsayıyı girersek gerilime ulaşırız.

Sizin burada demek istediğiniz akım trafosu ve gerilim trafosunun ayrı kullanımlarda kullanıldığını vurgulamak olmuş olabileceğini varsayıyorum.İyi çalışmalar,saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri