Akülü Araba Devresi

Mümkün yavaş yükselen yavaş azalan güç devresi yapıp araca bağlamak gerekir. Devre şemalarını nette araştırın.

71154-1-700x700.jpg

12-40V 10A Motor Sürücü Kartı
alıp potansiyometreyi , gaz pedalına göre ayarlarsanız. gaza ne kadar basarsanız o kadar hızlı gider yada tersi.

Teşekkür ederim. Bunu biliyorum da ben uzaktan kumandayla kontrol edecem ve ben kumandadan 1 sinyalini gönderdiğimde hareket yavaştan hızlıya doğru olacak. Potansiyometreli değil yani hocam otomatik kendisi devir artıracak.
şimdi anladım, soft start denilen şeyi istiyorsunuz. bunu basit bir devre ile yapabiliriz. çizip atarım gün içinde

g0Wi1Q.jpg

1 Mohm luk potansiyometre ile istedğiniz gibi başlangıç yapabilirsiniz.
irfz46n mosfetini iyi soğutmak gerek lazım
12V 2A yük çekseniz 24W ısı yayacaktır.

g0Wi1Q.jpg

1 Mohm luk potansiyometre ile istedğiniz gibi başlangıç yapabilirsiniz.
irfz46n mosfetini iyi soğutmak gerek lazım
12V 2A yük çekseniz 24W ısı yayacaktır.
Hocam bu devre ben her hareket verdiğimde otomatik devreye girip kondansatör deşarj düresi sonunda otomatik devre dışı mı kalacak? Yoksa potun ayarına göre hız hep sabit mi olacak?

Hocam bu devre ben her hareket verdiğimde otomatik devreye girip kondansatör deşarj düresi sonunda otomatik devre dışı mı kalacak? Yoksa potun ayarına göre hız hep sabit mi olacak?
kondansatör şarj olana kadar mosfete yavaştan güç verecek soft start yapmanızı sağlar. pot ise süreyi ayarı. Enerjiyi kestiğiniz anda ise kondansatörde biriken enerji ani durmasını engelleyecek.

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri