Akülü Araba Devresi

Tamamdir hocam teşekkür ederim. En kısa zamanda deneyecem. Inş olur.

yavuzaksoy

Üye
Merhabalar hocam bu şekilde yaptığımız bi elektrik bağlantısı çalışır mı burada geri giderken yavaş gitmesini istiyorum. Fren ve kontaktan da emin değilim yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• 559.3 KB Görüntüleme: 32

kaygısız

Paylaşımcı üye
Fren pedalına ihtiyaç yok redüktörlü motor gücü kesildimi durur. Dc motor uçları kısa devre olduğunda fren yapar prensibi nedeni ile düşünmüşünüz ama gereksiz. Yurt dışına çıkma nedeni ile ilgilenemedim biraz geciktim.

keraju

Üye
Çok aranan, yapılmak istenen ve kolay bulunmayan akülü araba elektrik devre şeması.
Kullanılan malzemeler:
1 adet 3 konumlu toggle anahtar
1 adet 2 konumlu toggle anahtar
1 adet pedal anahtarı
2 adet 6 volt akü
1 adet 12 volt motor
Motoru ileri, geri, hızlı, yavaş kumanda edebilirsiniz. Yavaş konumunda 6 volt aküler paralel bağlanarak 12 volt motora yarı gerilim veriliyor böylece hız düşürülüyor. Hızlı yavaş anahtarı iki konumlu ileri geri anahtarı üç konumlu olacak. Anahtarlar motor akımında olacak(15 amper). Pedal anahtarı normalde açık yaylı anahtar olacak. Motor hareketi bu anahtarla başlayacak.
2 tane 12 voltluk motoru ve 1 adet 12 volt aküsü olanlar biraz değişiklikle kullanabilirler. Anlaşılmayan yerleri daha detaylı açıklarım. Yıllar önce kullanmıştım başkalarına da yarar inşallah. Kendi tasarımımdır.

Ekli dosyayı görüntüle 20305
Bu sisteme kumanda devresi bağlaya bilirmiyiz
Bu sisteme kumanda devresi yapabilirmiyiz

Son düzenleme:

kaygısız

Paylaşımcı üye
Kumanda devresi uygulanabilir. Toggle anahtarlar yerine motor akımına uygun röle koyulup kontrol edilebilir.

a_erdem

Üye
Aliş 6 v çift akülü frenli 2 motorlu akülü araba devre şeması lazım varmı yardımcı olabilecek

kaygısız

Paylaşımcı üye
Maalesef uzmanlık alanım değil. Elektronikçiler yardımcı olabilir. Kendim yapmak istesem oyuncak uzaktan kumandalı araç devrelerinden yararlanırdım.
Aliş 6 v çift akülü frenli 2 motorlu akülü araba devre şeması lazım varmı yardımcı olabilecek
Buradaki devrelere küçük değişikliklerle isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.