Adi çin malı ürünleri kullanmayalım

Ben bu yazıyı 2010 yılında yazmışım.Geçen hafta kızkardeşimin evi FLASH marka sigorta yüzünden az daha yanıyormuş.4 yaşındaki oğlu elektrikli battaniyeyi prize takıp evden çıkmış.Kız kardeşim ve eniştem bu olayı fark etmemişler eve geldiklerinde iyi ki erken dönmüşler yatak yanıp kül olmuş!Telefon ettim ve evde takılı sigortaların FLASH marka olduğunu öğrendim.Elektrikli battaniye kısa devre yapmış ve sigortalar atmayınca battaniye yatağı tutuşturmuş.Ya benim kız kardeşim ve yeğenlerim uykudayken bu olay olsaydı?3 TL'lik sigorta yüzünden bir aile yok olacaktı belkide!

Kaçak akım rolesi ve yangın koruma rolesi var mı evde?

Kaçak akım rölesi varmış.Ben elektrik tesisatını incelemedim telefonla görüştüm.Ancak bir tesadüf eseri geçen hafta Kocaeli-İzmit'te bir alışveriş merkezinde bir bayanla karşılaştım.Bayan o alışveriş merkezinden aldığı elektrikli battaniyeyi getirmiş ama eletrikli battaniye öyle bir yanmış ki delik deşik olmuş!O bayana ilk söylediğim ben elektrik teknisyeniyim sigortalarınızı değiştirin oldu.Aldığım cevap bizde ilk olarak sigortaları değiştirdik oldu!

Kaçak akım rölesi varmış.Ben elektrik tesisatını incelemedim telefonla görüştüm.Ancak bir tesadüf eseri geçen hafta Kocaeli-İzmit'te bir alışveriş merkezinde bir bayanla karşılaştım.Bayan o alışveriş merkezinden aldığı elektrikli battaniyeyi getirmiş ama eletrikli battaniye öyle bir yanmış ki delik deşik olmuş!O bayana ilk söylediğim ben elektrik teknisyeniyim sigortalarınızı değiştirin oldu.Aldığım cevap bizde ilk olarak sigortaları değiştirdik oldu!

Sigortalar yangınlara karşı korusaydı yangın koruma rolesi takılmazdı binalara. Öncelikle dikkat edilmesi gereken bu bence. Eğer sadece sigortayla güven sağlayabilseydik roleler devre dışı kalırdı. Sadece yapılması gereken kaliteli sigortalar takmak değil, hayat koruma ve yangın koruma roleleri takmak.

Sigortalar yangınlara karşı korusaydı yangın koruma rolesi takılmazdı binalara. Öncelikle dikkat edilmesi gereken bu bence. Eğer sadece sigortayla güven sağlayabilseydik roleler devre dışı kalırdı. Sadece yapılması gereken kaliteli sigortalar takmak değil, hayat koruma ve yangın koruma roleleri takmak.
Sigortaların görevi yangına karşı korumak değil kısa devre olduğunda açmak olmalı sanırım!Ve yanan elektrikli battaniyelerde kablolar bugüne kadar gördüklerimde genelde bir birine yapışmıştı!Ben yangın rölesine bir şey diyemem elbet olmalı ama kullandığımız sigortalarda asıl görevini kısa devre olduğunda açmayaı yapmalı

Geçen gün bulunduğumuz ilçede (izmir-çiğli) bir elektrikçiye gittim. sizde dimmer uyumlu ekonomik ampul varmı dedim. Adam, "ÖYLE BİR AMPUL BUL, GETİR BEN MESLEĞİ BIRAKIRIM" dedi. Bende sessizce oradan uzaklaştım.

Sonrada "keşke gıda çarşısından bir tane alıp gitseydim" dedim. Büyücü olduğumu düşünüp beni taşlarlar diye korktum

Sigortaların görevi yangına karşı korumak değil kısa devre olduğunda açmak olmalı sanırım!Ve yanan elektrikli battaniyelerde kablolar bugüne kadar gördüklerimde genelde bir birine yapışmıştı!Ben yangın rölesine bir şey diyemem elbet olmalı ama kullandığımız sigortalarda asıl görevini kısa devre olduğunda açmayaı yapmalı
Selamlar, dedikleriniz doğru ama kopyacı onu düşünmez dış şekil aynı mı mekanizma aynı mı tamam bu satar diyor, oysa ki büyük firma-markalar senelerin tecrübesi, matemtik hesabı, bilim ile ürün üretiyor.

Ustam yangınların birçok sebebi var. Sadece kısa devre anında meydana gelecek ark olayı olarak düşünemeyiz. (gevşek bağlantı, sıkılmamış klemensler, priz, fiş gevşekliği oluşan ısınmalar vb...) Belki de dediğiniz gibi kısa devre oldu sigorta atmadı. Ama bu sadece bir ihtimal. Her yangın tehlikesinde sigorta çıkıp kalkanlarıyla koruma yapamaz çünkü böyle bir donanıma sahip değil. Umarım artık anlaşmışızdır bu konuda.

ev tesisatlarında kullanılacak sigortaların ani kesme akımı 3ka üzerinde olmamalı, piyasada iş yapan bazı meslektaşlarımız sigortalarda böyle bir değer olduğunun bile farkında değil.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri