Adi çin malı ürünleri kullanmayalım

Arkadaşlar kaliteli malzeme hususunda katılıyorum.Fakat bu arz ve talep meselesidir.Siz ne kadar anlatır iseniz anlatın insanların cebinde değil kaliteli malzemeye verecek para yemeğe bile parası yok hal böyle olunca ufak problemlerde bile insanlar işi ucuz yönünden kapatmaya bakıyor...

Serkan kardeşim sana katılmıyorum.İnsanın canı ucuz değil ki.İnsanların parası yok ama alışveriş merkezleri,tatil yerleri ne hikmetse dolup taşıyor.Gerçektende almaya gücü yetmiycek insanlar mutlaka vardır ama insan hayatı önemlidir.Hastanenin hiçmi parası yok kaliteli malzeme alıcak kadar!!! Ben Taahhüt sektöründe çalışıyorum ve ihalelerin nasıl fiyatlarla gittiğini aklınız hayaliniz almaz arkadaşlar.%40-60 arası kırım yapıyor bu insanlar birim fiyat üzerinden.Bunun önüne geçicek olan yine devlet mekanizmalarıdır.sokmasınlar memlekete belli bir standardı yakalamıyan ürünü.Ama malesef burdada rant döndüğü için bizlere bunlar dayatılıyor ve malesef yine bizim milletimiz nasıl olsa aynı işi yapmıyormu diyip bu ürünü alıyor.Yazık,insan hayatı bukadar ucuz olmamalı.

Hepinizin yazılarını okudum... Hepsi doğru...

Ben; ucuz malzeme + kötü işçilik = dandik iş olayının birkaçyıl içinde biteceğine inanıyorum...
Aslına bakarsanız ticari olarak da üzülüyorum...
Biraz sabırlı olabilirsek; normal rakamlara yapacağımız işleri, -dili ve cebi yanmış müşteriler sayesinde- daha ciddi rakamlara yapacağız. Pek çoğunu da yapıyoruz bi şekilde zaten...

Daire yapıp satan ve kendisine müteahhit diyen bazı zavallılar, işn sadece parasal boyutuna bakıyorlar... Bazı meslektaşlarımızda, fiyat ineyim de işim olsun diyor. Bu günkü şartlarda ve projelerde 250 TL işçilikle bir dairenin desantı yapılır mı ? Yapılırsa, çalışanlar çoluk çocuk mu olur, usta mı ?
Elbette kendi bölgemden örnek veriyorum...
Su tesisatçısı aynı binada daire başı 750 TL işçilik alıyor... Bizimkiler 250TL... Dairenin değeri 150.000 TL
Ben bu hesabın içinden çıkamıyorum...

ben dükkanıma gelen her 10 müşteriden 2 tanesinin işini adi iş,malzeme ve işçilik istediği için yapmıyorum ama 200 mt ileri gidiyor müşteri başkası yapıyo ben ev 16 linye olursa daha sağlıklı olur diyorum başka arkadaş ben linye sorti anlamam benim 16 linyeye 1800 lira verdiğim fiyata diğer arkadaş 700 tl fiyat biçiyo hem zarar ediyom hem adım kazıkcıya çıkıyo hemde pisikolojim bozuluyo ben şofbene 4x4 nym diyorum aynı müşteriye 5 gün sonra bakıyom banyo buatına 3x2.5 ttr yapmışlar sorun bizde değil bu dediğim şahıslar benim gibi derneğe ve tedaşa kayıtları var sorun elektrikciler odası ve tedaşta çinde yada tanzanya ürünlerinde sorun yok sorun bizim içimizde

ucuz malzeme ile yapılan işlerden dolayı piyasada malesef kaliteli malzeme ile iş yapan arkadaşlarımız mağdur oluyorlar. zaten usta olan kalitesiz malzeme kullanmaz size aynen katılıyorum yalnız şofbene 4x4 nya yı kesit hesabı ile mi hesapladınız ??? merak ettim. ayrıca neden 4 kablo faz nötr toprak 3 yapar diğeri ne için ? 3x2,5 bence çektiği akım ve sıva üstü olması sebebi ile yeterli. hat 40 metreden uzun değil ise tabi...

Böyle bir durumda; söz konusu iş sonucu kendi ailenizden birinin (anne-baba/Eş/çocuk) zarar görmesi ihtimali olduğunu bile bile kalitesi iş görmez derecede olan bir ürün kullanırmıydınız? Emin olun hiç günahı olmayan birileri bu bedeli ödüyor. Evet yanlızca 3-4 tl faklar için.
Peki bunun manevi rahatsızlığı? Rahatmısınız?

ucuz malzeme ile yapılan işlerden dolayı piyasada malesef kaliteli malzeme ile iş yapan arkadaşlarımız mağdur oluyorlar. zaten usta olan kalitesiz malzeme kullanmaz size aynen katılıyorum yalnız şofbene 4x4 nya yı kesit hesabı ile mi hesapladınız ??? merak ettim. ayrıca neden 4 kablo faz nötr toprak 3 yapar diğeri ne için ? 3x2,5 bence çektiği akım ve sıva üstü olması sebebi ile yeterli. hat 40 metreden uzun değil ise tabi...

3x4 yazacağıma 4x4 yazmışımdır özür dilerim ama ben genelde 4x4 çekerim diğer boşta kalan ucu ise genelde banyo mutfağa yakın olduğundan fırın yada çamaşır makinesine kullanır 1 sigorta ekleyerek 1 taşla 2 cihaz vurmuş olurum ama banyo mutfağa ve diğer tesisata uzaksa 3 ile 10 mt arasına 3x4 yok eğer mesafe uzaksa 8-20 mt arası ise 3x6 nym kullanılabilir kesitin teorik hesaplaması vardır dilersen onu sitede bulursun ama aynı işi siz defalarca hayat boyu yaptığınız için bazı tesisatlar pratikleşmiş o mesafede hangi cins hangi kesit kabloyu kullanacağınız aklınıza kazınmıştır.

arkadaşlar emo nun iç tesisat yönetmeliklerine göre tesisat yapalım. kurallara göre tesisat yaparsak malzememizde orta veya üstü kalite malzemeler olursa kullanıcıların şu an yaşadıkları bir çok sorunu yaşamayacağını düşünüyorum. birde sitelerde bulduğunuz kesit hesap progr*****larına fazla güvenmeyin. kesit hesabı çokda zor değil bence her elektrikçi elektiriğin teknik boyutu nu öğrenip ezbere çalışmayı kurallı çalışmaya değişirse bu müşterilerinizin size bakış açısınıda değiştirecektir.

ucuz mal alacak kadar zengin değilim :)

Gerçekten iyi noktaya değindiniz geçende bende bir haberde gördüm bir ailenin çocuğu sobanın karşısında yanmış. bir detaydan da bahsetmek istiyorum elektrik iç tesisat yönetmeliğinde de geçiyor. priz ve anahtarların en az 16Amper(tam hatırlamıyorum) akıma dayanması gerektiği. lütfen çin malı ürünlerden kaçının. çin malı anahtar ve prizlerin içindeki iletkenler bu akıma dayanmıyor ve kızarıp yangın çıkartıyorlar. eviniz sigortalı bile olsa giden can geri gelmiyor ki sigortacılar da bunu öğrendiklerinde ödeme yapmıyorlar. lütfen daha ileriye gidelim ve türk malı kaliteli malları satmaya çalışalım.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri