aşırı ısınma

Kullanılacak olan elektrolitik kondansatör mutlaka 25 voltluk seçilmelidir.1000 mF,2200 mF gibi büyük kapasiteler 7812'nin girişinde kullanılmalıydı,çıkışta kullanıldıysa eğer,aşırı ısınmaya ve entegrenin yanmasına da sebebiyet verebilir.Girişte ve çıkışta kutupsuz kondansatörler(2*100 nF)kullanılarak parazit giderilebilir,ama çıkışta 25 volt,1000 mF'lık değer regülenin sağlıklı çalışması açısından uygun değildir.Devre yapısı nedeniyle ancak girişte uygun olur.Buna dikkat ederseniz ve 24 voltu da fazla geçmedikçe,boşta da aşırı bir ısınma olmayacak,hafif bir ısınma olacaktır.Bir de çıkışta 1 amperden daha fazla güç tüketen cihaz kullanmanız durumunda da aşırı ısınma olabilir.Ayrıca 1 amper değeri çıkıştan çekilirken, küçük de olsa bir soğutucu ile birlikte kullanılmalıdır.Kolay gelsin.

çıkışta büyük sıhalı kondansatör kullanmak entegrenin kondansatör dolana kadar ısınmasına sebep olur sürekli bir akım çekme söz konusu olmadığı içinde ısınmaz.. zamanında 13000 uf kondansatör kullanmıştım soğutucu yoktu ve en ufak bir ısınmada yoktu.. ilk kondansatör dolana kadar ısınır

çıkışta büyük sıhalı kondansatör kullanmak entegrenin kondansatör dolana kadar ısınmasına sebep olur sürekli bir akım çekme söz konusu olmadığı içinde ısınmaz.. zamanında 13000 uf kondansatör kullanmıştım soğutucu yoktu ve en ufak bir ısınmada yoktu.. ilk kondansatör dolana kadar ısınır

Kondansatörde kaçak akım yoksa ısınmaz zaten. Ancak somut olayda görünüşe göre kondansatörde kaçak vardı ve bu yüzden akım çekiyordu.

binbaşı arkadaşımız ((1000 mF,2200 mF gibi büyük kapasiteler 7812'nin girişinde kullanılmalıydı,çıkışta kullanıldıysa eğer,aşırı ısınmaya ve entegrenin yanmasına da sebebiyet verebilir )) dediği için öyle dedim zaten elektrolitik kondansatörde kaçak akım herzaman olur ama bu çok ufaktır 0.1ma gbi buda entegreyi ısıtamaz büyük kaçak varsa bozuktur zaten patlayabilir şişebilir demektir.. kondansatör sadece yüksek frekanslarda ve sıcaklıklarda direnci düştüğü için kaçak akım gösterir.

boştayken ısınıyor kondansatörü değiştirdim yine aynı 7812 var eLimde onunLa değiştirsem nasıL oLur

78xx regülelerin ısınması normal birşeydir çünkü fazla enerjiyi ısı olarak üzerlerinden atarlar. Boştayken çok ısınıyorsa entegre ağrızalanmış olabilir.
Çıkış gerilimi normalse devreyi kullanabilirsin.

çıkış gerilimi istediğim gibi normal 12 volt veriyor ama ısınma problem olur mu devreyi uzun süre açık tuttuğumda

ısınmaması lazım arkadaşım böyle bi devre yaptıysan ısınmaz doğrultmayı yanlış yapmış olabilirsin diyotları kontrol et...... ısınması zamanla entegreyi bitirir genleşip daralmadan dolayı

d34pv.png

devreyi okulda atölye öğretmenimizle beraber yapmıştık fakat çıkışta kondansatör kullanmadık sadece kondansatörü köprü diot çıkışında kullandık 7812 ye girmeden önce ayrıca bide 7805 var üzerinde onda hiç ısınma yok

7805'in dc besleme voltajı girişi daha düşüktür,7812'ninki ise daha yüksektir.Ayni kaynakla 13.5 volt ac.den doğrultmayla 7805'in biraz daha fazla ısınması gerekiyordu.Çünkü mantıken daha fazla bir voltaj farkıyla regüle işini yapmakta.Burada bir anormallik var gibi görünüyor. Ama 7805'in çıkışında da net 12 dc. voltaj olduğunu belirtiyorsunuz.Entegre bozulsaydı herhalde net olarak da bu voltaj da çıkmazdı diye düşünüyorum.Ne girişte ne çıkışta kondansatör kullanmadan okulda yaptığınız gibi 7812'yi bir çalıştırın bakalım,yine aşırı ısınma olacak mı?Belki de elektrolitik kondansatörünüz entegrenin girişinden önce çalışma düzenini bozup fazla ısınmasına yol açabiliyor olabilir,her olasılığı da düşünmek gereklidir.Bu şekilde de ısınırsa ya fabrikasyon hatası olarak bozuktur(Bu biraz zor gerçi,kalite kontrolden geçip satışa sunuluyor) veya sonradan kendi içinde gelişen bir bozukluktur büyük olasılıkla.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,124
Son üye
Ekolll

Yeni konular

Geri