800 kva köşk sabit kondansatör

böyle yapınca gerilim trafosuna gerek yok mu, gerilim direk ag l1 l2 l3 den mi okunacak

Evet baya şey yazınca onu belirtmeyi atlamışım. :)
Tabi ki gerilim trafosu ile de OG'den gerilim referansı almak gerekiyor.

Diğer türlü AG'de gerilim OG'de akım okunduğunda aradaki trafonun Dyn11 gibi bağlantı şeklinden kaynaklı açı farklılıkları olacaktır, kompanzasyon düzgün yapılamayacaktır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Evet baya şey yazınca onu belirtmeyi atlamışım. :)
Tabi ki gerilim trafosu ile de OG'den gerilim referansı almak gerekiyor.

Diğer türlü AG'de gerilim OG'de akım okunduğunda aradaki trafonun Dyn11 gibi bağlantı şeklinden kaynaklı açı farklılıkları olacaktır, kompanzasyon düzgün yapılamayacaktır.
Sayac icin konulan akim ve gerilim trafolari cok sekonderli olabiliyor biz tesiste 3 sekondere kadar cikardik ilk kurulum ve degisimde uygulanmasi daha cazip bu islemin yoksa durus ve trafo maliyetleri hayli tuzlu olur.

Kesinlikle.

Bir de burada üzerinde konuştuğumuz tesiste aylık aktif enerji tüketimi ne kadardır bilmiyorum ama 800kVA trafoyu %20 bile yüklüyor olsalar, 7.5-10 kVAr'lık bir sabit kondansatör de koyduktan sonra reaktif orana etkisinin çok az olması lazım. Dolayısıyla acaba AG'de doğru kompanzasyon yapılıyor mu diye aklıma geldi. Önce oradan emin olmak gerek.

3 lu vardiya 3 lu sistem(pazar kapali) calisan tesislerde bu cok gozukuyor sabitler her pazar kap bastiriyor sonra yine dusuyor oran

Belki rölede 0.99 endüktif ayarlamak da yardımcı olabilir. Bakıp görmek lazım. Ama tabi sadece aydınlatma, UPS gibi kapasitif yüklerin ağırlıklı olduğu gece vardiyası durumunda yine problem olabilir. Yerinde bakmak lazım.

Belki rölede 0.99 endüktif ayarlamak da yardımcı olabilir. Bakıp görmek lazım. Ama tabi sadece aydınlatma, UPS gibi kapasitif yüklerin ağırlıklı olduğu gece vardiyası durumunda yine problem olabilir. Yerinde bakmak lazım.
En dusuk kademen fazla buyukse bostaki durum icin bu sefer enduktifi patlatiyor

2.sayfadaki tüketim değerlerine bakıyorum da aktif tüketim çok çok az. Bu şekilde tutturmak zor gerçekten.

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri