kompanze ile aklımda sorular

telemcii

Üye
arkadaşlar merhaba. aklıma takılan bir kaç soru var. yine sizi rahatsız edeceğim kusura bakmayın.

1- mevcut kompanze panousuna baktım 3 fazlı kondansatörü seri bağlayarak bir fazlı olarak bağlantı yapmışlar. bende bir fazlı aynı güçte kondansatör (1.5) kvar bağladım .fakat röleye herhangi bir tanıtma yapmadım. burda sormak istedigim. tanıtma yapmalımıyım? entes rg3-12 c

2- bir diğer sorumda şu şekilde olacak. diyelimki 3 fazlı kondansatör ömrü tükenmez üzere. .ölçtüm biçtim. yenisini taktım. röle üzerinden yeniden tanıtmam gerekiyor mu? Not.rg3-12 c

3- rg-3 12c entes rölenin parametreler üzerinde güç ihtiyacı yada fazlası olduğu yazılı.henüz pratik olarak bakmadım . yarın bakacağım. bazı arkadaşlar demiş idi hatırlıyorum. üzerinde kapasite ve endüktif değerleri görebilirsin.diye.. örneğin ben üzerindeki parametreye geldiğm zaman. ekranda yazan rakam kvar cinsinden mi? fotosunu çekip buraya atmayı düşünüyorum.yani ne kadar fazla kondansatör gücü var onu öğrenmek istiyorum.
4- entes rg3-12 c rölenin bağlı olduğu kompanze panosuna ilk kademe olarak 3 fazlı10 kvar diğer kademelere 3- 3faz 5 - 3 faz 2.5 -3 fazlı 1 kvar gücünde kondansatörler bağlı..6 adette seri bağlı bir fazlı bağlı kondansatörler var. kitaplarda okuduğum kadarı ile ilk kondansatör en küçük olack diyor.lakin burdaki uygulama en büyük kondansatör yapılmış.neden acaba? sakıncası varmı. zaten kapasitif olarak % 14 sınırındayım. daha önceki konularda bahsetmiştim.yarın panonun oraya gideceğim. ALLAH yardımcımız olsun
herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar merhaba. aklıma takılan bir kaç soru var. yine sizi rahatsız edeceğim kusura bakmayın.

1- mevcut kompanze panousuna baktım 3 fazlı kondansatörü seri bağlayarak bir fazlı olarak bağlantı yapmışlar. bende bir fazlı aynı güçte kondansatör (1.5) kvar bağladım .fakat röleye herhangi bir tanıtma yapmadım. burda sormak istedigim. tanıtma yapmalımıyım? entes rg3-12 c

2- bir diğer sorumda şu şekilde olacak. diyelimki 3 fazlı kondansatör ömrü tükenmez üzere. .ölçtüm biçtim. yenisini taktım. röle üzerinden yeniden tanıtmam gerekiyor mu? Not.rg3-12 c

3- rg-3 12c entes rölenin parametreler üzerinde güç ihtiyacı yada fazlası olduğu yazılı.henüz pratik olarak bakmadım . yarın bakacağım. bazı arkadaşlar demiş idi hatırlıyorum. üzerinde kapasite ve endüktif değerleri görebilirsin.diye.. örneğin ben üzerindeki parametreye geldiğm zaman. ekranda yazan rakam kvar cinsinden mi? fotosunu çekip buraya atmayı düşünüyorum.yani ne kadar fazla kondansatör gücü var onu öğrenmek istiyorum.
4- entes rg3-12 c rölenin bağlı olduğu kompanze panosuna ilk kademe olarak 3 fazlı10 kvar diğer kademelere 3- 3faz 5 - 3 faz 2.5 -3 fazlı 1 kvar gücünde kondansatörler bağlı..6 adette seri bağlı bir fazlı bağlı kondansatörler var. kitaplarda okuduğum kadarı ile ilk kondansatör en küçük olack diyor.lakin burdaki uygulama en büyük kondansatör yapılmış.neden acaba? sakıncası varmı. zaten kapasitif olarak % 14 sınırındayım. daha önceki konularda bahsetmiştim.yarın panonun oraya gideceğim. ALLAH yardımcımız olsun
herkese teşekkür ederim.

1- 3 fazlı kondansatörleri seri bağlayarak 1 fazlı bağlantı ilk kez sizden duyuyorum şekli varsa atın inceleyelim sizin aynı güçte 1,5 var bağlamanızın nedeni nedir ? röleye bunu tanıtmadan nasıl kullanmayı düşünüyorsunuz ? tanıtmazsanız kullanamazsınız

2- Aynı güçte ise tanıtmanıza gerek yoktur.

3-entes RG3 12C rölesi sana kvar cinsinden veriyi gösterir fakat yönünü göstermez kapasitif yada endüktif olduğu yazmaz ilgili menüde fakat cosfi menüsünde eksi değer varsa başında kapasitif normal değer varsa reaktifin endüktif olduğunu anlarsın şöyle örnekleyeyim ;

L1 cosfi = - 0,95 L2 cosfi = 0,95 L3 cosfi = - 0,85 durumu olduğunu varsayalım l1 fazında eksi 0,95 görünüyor yani kapasitif yönde olduğunu anlarız var kısmında okuduğumuz kvar değeri kapasitiftir. L2 fazında sadece 0,95 görüyoruz bunun da sadece endüktüf olduğuna kanaat getiririz dolayısıyla var ledinden okuduğumuz değerin endüktif olduğunu anlarız.L3 fazı ise yine eksi yani kapasitif olay bu kadar basit

4- Entes rölenin 1.kademesine en büyük 3 fazlı kondansatörü bağlamalısınız bu entese ait bir özelliktir.Yük ağırlığınız kapasitif ise boşa kürek çekiyorsun birkaç konu daha açmıştın bu rölenin çözüm olmayacağını sana söylemiştim.Sen kapasitifi kapasitiflemi yok etmeyi düşünüyorsun yoksa kafanda kavram karmaşası mı var? .Reaktif güç hangi yönde ise onun tersini uygularak reaktifi bastırırsın kondansatörle kapasitif yük bastırılmaz istediğin kadar kademe ayarı v.s yap reaktif yükün kapasitif ise röle en ufak değeri bile devreye almayacaktır.

değerli emodiyatör usta. bugün söz konusu problem olan kompanze panoya gittim yüzde 14 kapasitif yüzde 12 endüktif değer yazan panoya. sorunuz olan 3 fazlı kondansatörün 1 fazlı bağlantısını inceledim..fotoğrafını atacağım. kondansatörün uçları aynen bağlanmış. kontaktörde ise sigortadan bir faz alınmış kontaktörün güç ucuna bağlanmış. güc kontak çıkışı kondansatöre diğer iki kondansatör ucu ise birbiri ile birleştirilerek kontaktörün güç kontağına bağlanmış. güç kontağı girişi ise diğer kontaktörlerin yani bir fazlı bağlantı yapılan kontaktörler ile köprü yapılarak nötr bağlantısı yapılmış..

benim yaptığım iş durumu şu . 2.5 kvar 3 fazlı bu şekilde bağlanan kondansatörlerden 3 tanesini değiştirdim..3 adet 1.5kvar kondansatör bağladım. röleden otomatik olarak tanıttım..

birde röle ayarlarından baktım. ind .1.000 kapasitif. 1.000 idi. ben bu değerleri ind. 0.990 kapasitif.0.990 yaptım. çünkü bir alt kattaki kompanze panoda aynı röle var ve aynı bu şekilde ayarlanmış.. ki oranın değerleri çok iyi durumda..

sormak istediğim ben bugün saat değerlerini okudum.. bedaş geçen hafta saatin uzaktan okuma sistemi bozuk gerekçesi ile.yeni saat takmış. yani değerler sıfırlanmış durumda.. bir hafta sonra değrleri okuduğumda..sistemin ne kadar sağlıklı çalışıp çalışmadığını anlayabilirmiyim? acaba 0.990 yapmakla hatamı ettim..

değerli emodiyatör usta. bugün söz konusu problem olan kompanze panoya gittim yüzde 14 kapasitif yüzde 12 endüktif değer yazan panoya. sorunuz olan 3 fazlı kondansatörün 1 fazlı bağlantısını inceledim..fotoğrafını atacağım. kondansatörün uçları aynen bağlanmış. kontaktörde ise sigortadan bir faz alınmış kontaktörün güç ucuna bağlanmış. güc kontak çıkışı kondansatöre diğer iki kondansatör ucu ise birbiri ile birleştirilerek kontaktörün güç kontağına bağlanmış. güç kontağı girişi ise diğer kontaktörlerin yani bir fazlı bağlantı yapılan kontaktörler ile köprü yapılarak nötr bağlantısı yapılmış..

benim yaptığım iş durumu şu . 2.5 kvar 3 fazlı bu şekilde bağlanan kondansatörlerden 3 tanesini değiştirdim..3 adet 1.5kvar kondansatör bağladım. röleden otomatik olarak tanıttım..

birde röle ayarlarından baktım. ind .1.000 kapasitif. 1.000 idi. ben bu değerleri ind. 0.990 kapasitif.0.990 yaptım. çünkü bir alt kattaki kompanze panoda aynı röle var ve aynı bu şekilde ayarlanmış.. ki oranın değerleri çok iyi durumda..

sormak istediğim ben bugün saat değerlerini okudum.. bedaş geçen hafta saatin uzaktan okuma sistemi bozuk gerekçesi ile.yeni saat takmış. yani değerler sıfırlanmış durumda.. bir hafta sonra değrleri okuduğumda..sistemin ne kadar sağlıklı çalışıp çalışmadığını anlayabilirmiyim? acaba 0.990 yapmakla hatamı ettim..

Enduktif kapasitif 1.00 diye bir tabir olmaz . Farklı panonun ayari öyle diye her panoya ayni ayari yapamazsınız.Rölenin cosfi ayari şu durum da 0.90, 0.98 gibi degerlere ayarlanabilir.Ölcumunuz og kismindadir fakat yuk karekterisriğiniz enduktif ise og kisminda ki kapasitifi bastirmak için uygun degerde enduktife göz yumarsiniz birbirini götürür ceza yemezsiniz fakat pratikte pek uygulanabilir bir yöntem değil iyi hesap yapmazsaniz ceza yeme ihtimaliniz daha da artar

Bence senin panon hiç kompanzasyon yapmıyor yada kademe değerleri çok yüksek yada yetersiz bir problem oldugu kesin yoksa her iki degerlerin %13-15 lerde gezmez

bugün fotoğraf çektim..arkadaşın telefonu ile..atacağım buraya ama. sorunu bir türlü çözemedim.iki yıl önceki saat değerlerni buldum. yine ben yazmışım o zamanlar %7 civarı olan kapasitif bir anda %14 nasıl olabilir .henüz bulamadım.

bir diğer sorumda şu şekilde olacak..2 gün içinde kapasitif uçabilir mi? 0.990 yaptım ama eski haline ancak cumartesi getirebiliriim.. sistemde yani atölyede 10 tane armatür floresan var çalışan. ara sırada 3 fazlı testere freze matkap .. vs...

Yuk değişken ise yaptığın ayardan olabilir belkide -0.990 yapmissindir yani kapasitif

hayır..kompanzasyon konusunda acemiyim.yani en azından şimdiye kadar röleye hiç müdahale etmemiştim..bugün bi cesaret kullanma kitabı ile birlikte müdahale ettim.. 1.000 olan cos ayarını 0.990 yaptım.iki gün sonra saatleri tekrar okuyacağım..kapasitif yükselecekmi , yoksa düşecekmi bilmiyorum.

bizde kompanzasyonda ciddi bir sıkıntıyla karşılaştık bize fikir verebilecek arkadaşlar varsa şimdiden teşekkürler. sorunumuz panosunu yenilediğimiz bir tesiste reaktif güç rölesi nin akım trafoları ve sayaç ölçüm akım trafoları girişte aynı bölgede ama rölede kompanzasyon değerleri hep normol olmasına karşın ( endüktüf %8 kapasitif değerleri % 4 ) gösteriyor sayaç değerlerini takip ettiğimizde endüktif %45 kapasitif % 40 civarında. buna karşın sayacı 3 defa değiştik akım trafoları arızalıdır değip değiştik 3 adet röle değiştrip denedik ama değerler 1 -2 puan aşağı yukarı hiç değişmedi bağlantılarda hiç bir hata yok akım trafoları girişte yükten önce ki sayacla aynı noktayı ölçmesine karşın röle ve sayaç ayrı değerler okuyor biz işim içinden çıkamadık yardımcı olabilecek arkadaşlar bize fikir verirseniz seviniriz

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri