800 kva köşk sabit kondansatör

Akım trafosundan önce.
Evet Sami bey;
Bu kompanzasyon için kullanılan 1200/5 akım trafolarından önce nereye bağlarsam bağlayım aynı mantık oluyor değil mi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Trafo buşingi ana giriş şalteri arasına iste-
diğiniz yere bağlıyabilirsiniz.Koruma şalte-
ri asgari 20 kA lik olmalı.Schneiderin EZC
serisi veya benzer şalter kullanmalısınız.

Yıllarca bu işlerle çok uğraştık . Sök kondansatör fazla geldi , tak kondansatör az geldi. OG referanslı kompanzasyon yapın , ebedî kafanız rahat olsun .
OG referanslı olması durumu ölçüm OG tarafından olan 630kVA üstü trafolar için söz konusu olabilir belki ancak AG tarafından ölçüm olanlar için gerek var mı? Ayrıca yük değişkenliği durumlarında yahut trafonun boş yükteki durumlarında yine sakınca oluşturmaz mı?
Esasen kendi trafosu olacak kadar büyük bir işletmede bu işleri takip edecek bir adam tahsis etmekten yahut ihmalkarlıktan kaynaklı muhtemel cezalar ödemektense sabit yerine merkezi kompanzasyon tesis etmek çok mu absürt olur. Asıl o zaman kökten çözüm olmaz mı.

Bazı standart dışı ! trafolarda ( 800 kva da
1 yıl yaşadım ) sabiti tutturmak maalef
mümkün olamıyor.OG den kontrol,reaktör
sürücüle devre ile kesin çözüm.OG den
kontrol için,kablo üzerine akım trafosu ye-
rine,sekonder korumalı giriş veya tek tra -
folu sekonder korumalı yerlerde,koruma
akım trafosu devresinden ! veya çift se -
konderli akım trafosu akımından yararla-
nılarak yapılabilir.Pano sisteminin uzak
noktada ! olması halinde,akım trafosu x /
1 olarak seçilmelidir.

OG referanslı olması durumu ölçüm OG tarafından olan 630kVA üstü trafolar için söz konusu olabilir belki ancak AG tarafından ölçüm olanlar için gerek var mı? Ayrıca yük değişkenliği durumlarında yahut trafonun boş yükteki durumlarında yine sakınca oluşturmaz mı?
Esasen kendi trafosu olacak kadar büyük bir işletmede bu işleri takip edecek bir adam tahsis etmekten yahut ihmalkarlıktan kaynaklı muhtemel cezalar ödemektense sabit yerine merkezi kompanzasyon tesis etmek çok mu absürt olur. Asıl o zaman kökten çözüm olmaz mı.
Zaten arkadaş 800 kva trafodan bahsediyor . Her halükarda OG abonesi olması lazım. OG den referans alan reaktörlü yeni nesil kompanzasyon sistemleri düşük yüklerde bile sorun oluşturmuyor bilgisini çok hırçın bir mühendis abimizden teyit etmiştim daha önce.

Hırçın abi ! , benim, " o sistemlerde mono -
faze kademeye ihtiyaç olmaz " fikrime ka-
tılmıyordu,o ayrı konu.Akım referansı ko-
nusunda soru olabilirmi diye bekledim.
Demek fazla ilgi görmemiş.;)

Hırçın abi ! , benim, " o sistemlerde mono -
faze kademeye ihtiyaç olmaz " fikrime ka-
tılmıyordu,o ayrı konu.Akım referansı ko-
nusunda soru olabilirmi diye bekledim.
Demek fazla ilgi görmemiş.;)
Sami bey merhabalar tekrardan;
Ben uyarılara istinaden düzenleme yapıp sabit kondansatör ekledim.
Akım trafoları 1200/5
Sistemde faz başına 10kvar svc sürücülü şönt reaktörü bulunuyor.
Entesin cihazını seçtik.
Ancak anlamıyorum bildiğim bir konuda değil eğer size zahmet olmazsa ekteki kısımları inceleyebilirmisiniz?
Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• sayaç.jpg
    sayaç.jpg
    210.9 KB · Görüntüleme: 17
  • veriler (1).xls
    9.8 KB · Görüntüleme: 7
Yaptığınız iyileştirme doğru yapılmamış
görünüyor maalesef.

Yaptığınız iyileştirme doğru yapılmamış
görünüyor maalesef.
Sami bey esasen işlemi şu şekilde gerçekleştirdim.
Trafo buşingden kompakt şaltere giriyor sistemimiz hali hazırda.
Bende şalter çıkışından sigortaya,sigortadan kontaktör ve 7,5kvar bir kondansatöre bağlantı yaptım.
Anahtar kontrollü bir uygulama oldu.
Acaba tavsiye edebileceğiniz bir şey varmı yada yapma potansiyelimiz olabilecek bir hata öngörüyormusunuz?
Size zahmet.

Daha önce bahsetmiştim.800 kva trafo bi-
zi 1 yıl tırmalattırdı.AG den yaptığımız tüm
numaralar işe yaramadı.Kontrolu OG den
SVC liye çevirip ancak kurtulduk.Daha faz-
la zarara ! girmeden,OG den kontrollu sis-
tem uygulama dışında çözümlerle boşa vakit kaybetmeseniz iyi olur.Gr.Arge ve ENTES iyi ve denenmiş ve başarılı marka-
lardır.Kendinizi daha fazla zorlamasanız iyi olur.Trafo korumanız sekonder koru -
malı ise,aynı akım trafolarından ! yararla-
nabilirsiniz ( kablolar üzerine bağlanacak
akım trafosu yerine ! ).

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular