40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

Amator ledli gostergeyi profesyonel hale etirmek icin girise ya bir yukseltec ya da zayiflatici koyacagiz.
:D
O zaman ibreli bir PPM yaparak, 0db seviyesini 1Vp olacak şekilde ayarlarsak yeterlidir gibi anlıyorum.
Peki +3db veya +6db gibi arsız sinyaller gelirse senin MCU nasıl davranacaktır.
PP.png

Örnek ürün son derece şipirdek görünüyor.
Ürünün verilerindeki teknik değerleri incelersek, ben kabaca alt, referans ve üst seviyeleri işaretledim.
Hangi ledin kaç db ölçtüğünü,yani ölçeklendirme işini size bırakıyorum.
Ya da bu ürünü alıp bir ampliye takdığınızda, ledlerin seviyesine göre ampli çıkış gücünün o an için kaç W olduğunu bulabilmek size kalıyor.
Analog devrede trimpotunuz sicaklikla deger degistirecek fakat MCU yazilimindaki K degeriniz sicakliktan hic etkilenmeyecek.
Uzun süre önce işyerine bu projenin üst seviye tasarımını yapmıştım.
-57db den +5db ye kadar, üst bölgeler 1 db çözünürlük alt seviyeler 1.5db çözünürlükte idi.
Her türlü koşullarda yıllarca çalışmasına rağmen en ufak değer kayması yaşanmamıştı. Ölçüm ve kıyaslamalar profesyonel cihazlarla yapılmıştır.

NOT:
Böyle bir cihazı bu projedeki gibi bir cihaz şeklinde yapabilirseniz, forumumuzdan bir çok kişi talep eder düşüncesindeyim.
TEKNİK ŞARTNAME:
-40 +3db ölçüm alanlı.
DOT/BAR modu.
DIN/ FAST modu.
Her ölçüm noktasının kaç db ye tekabül ettiğini gösterir skala ölçeği.

Displey tek renk, Boyle olunca sari ve kirmizi renk durumu olmuyor.

Cozum olarak displeyin onune jelatin benzeri seffaf, sari ve kirmizi renklerer sahip incecik bir katman koymayi planliyorum. Boylece en bastaki ledler beyaz isildarken son taraftakiler sari ve kirmizi isildayacaklar.

Bu katmanin uzerinde serigrafi teknigi ile skala cizgileri ve ufak yazilar da basilacak.

Arkadan beyaz aydinlatma yapinca belirecek.

Oteki turlu minik yazilari pixellerle olusturmak istenirse kalitesiz gorunur diye dusunuyorum.

Displayi henuz siparis etmedim.

Eger pixeller yeterince kucukse ve de cok yuksek hizla ekrana veri basilabilirse o zaman serigrafi isine de gerek kalmaz.

Cozum olarak displeyin onune jelatin benzeri seffaf, sari ve kirmizi renklerer sahip incecik bir katman koymayi planliyorum. Boylece en bastaki ledler beyaz isildarken son taraftakiler sari ve kirmizi isildayacaklar.
Bu son derece kolay.
@ozgurece35 o konuda uzman oldu :p
Önemli olan skalayı ölçeklendirebilme ve belirtilen response değerlerini ayarlayabilme.

NOT:
Profesyonel teknikte DISPLAY tekniği de oldukça pahalıdır.
Normlara uygun bir LED skala yapımı bile oldukça külfetlidir.
Böyle bir skalayı LM39XX entegreleri parametrelerine göre çalıştırabilmiş olsaydık dadından yinmezdi.

@Bunalmis a Sasen'in PPM ini göstereyim de gudursun :p
Tek bir LM3915 ile yapılmış bu PPM 30 db ölçüm alanlı olup, alt seviyesi -27db dir.
Sasen bu PPM e bakarken sinyalin seviyesini anında ölçebilmektedir.
Çünkü her led 3db aralıkla ölçüm skalasına sahiptir.
Oldukça basit ve uygun fiyatlı olmasına rağmen bu gösterge ciddi bir ölçüm aletidir.
-40 db alt seviyelere inildikçe sinyal seviyemiz de düşecektir. Dolayısı ile -40 db için eşik seviyemiz 10mV civarında olacaktır.
Eğer bir MCU 8 bit ise ve yanlış değilsem 256 değer alabiliyorsa 10mV sinyalleri örnekleme mümkün olabilecek mi bilemiyorum.

Son düzenleme:
12 bit oldugu icin 3.3v/4096 adimlar 800uV

Fakat isin icinde gurultu olacagi icin 12 bit degil de 10 bit kullanmakta fayda var. Bu da 3mV civarina gelir.

20 ledi oyle bir serpistirmeliyiz ki her bir led anlamli degerlere denk gelsin.

Ornegin her bir artim 3db yapilirsa -60dB olur ki bu 1mV gibi sorun cikaracak bir buyukluk.
Kimse sesi tam kisik bir amfide en dusuk ledlerin kendi kendine kirpismasini istemez.

En dusuk seviyeyi -40dB alirsak bu kez 10mV gibi bir sinyalle muhatap olacagiz demektir.

O zaman da en yuksek genlikli sinyalimiz 20dB olacaktir. Bu da 10V olacak.

Dolayisi ile logaritmik scalayi bozmak ya da led sayisini dusurmek gerekecek.

Karar veremedim.

Gecmiste kullandigim minik bir OLED display vardi. Led sayisini 20 yerine daha az yaparsam o display (SSD1306) yeterli olacak.

Ornegin her bir artim 3db yapilirsa -60dB olur ki bu 1mV gibi sorun cikaracak bir buyukluk.
Kimse sesi tam kisik bir amfide en dusuk ledlerin kendi kendine kirpismasini istemez.

En dusuk seviyeyi -40dB alirsak bu kez 10mV gibi bir sinyalle muhatap olacagiz demektir.

O zaman da en yuksek genlikli sinyalimiz 20dB olacaktir. Bu da 10V olacak.

Dolayisi ile logaritmik scalayi bozmak ya da led sayisini dusurmek gerekecek.

Karar veremedim.
Cahal civelek @Bunalmis :p
Alt seviyeyi 3 er db ile ölçeklendir. Üstten itibaren 1 er db olacak şekilde aşağılara doğru in.
Ya da oluyorsa (ki olur) belli bir seviyeden sonra örneğin -10db den sonra 1 er db adımlarla git. En üst ölçüm seviyesi varsın +10db olsun. 3V falan olur sanırım.
Ancak bilimsel disiplin gereği + seviyelere çıkılması normal olmaz. Çünkü bozulmayı işaret eder.

Yukardaki Özgürün videosundaki EBU PPM alt seviyesi -57db dir. Sadece iki adet LM3915 ile tasarlanmıştır.
Düşünsene 1-2mV gibi şeyler geziyo o projede.
Zaten o yüzden sahte LM3915 ler EBU PPM de çalışmıyor.

En düşük seviyedeki birkaç LED'in kırpıştırması ne demek biliyon mu. :p
300 kişilik bir orkestra var. Tüm çalgılar çalıyorken 0db ye kadar ulaşıyor.
Ama orkestra susup ta sadece bir ÜFLÜT, FÜRÜLÜ FÜRÜLÜ diye çalıyorsa, o ÜFLÜT'ÜN seviyesini de ölçebilmek için düşük seviyelerin ölçümü gerekir.
Bu yazdıklarını @sasen1 okursa seni kötekler :D

NOT:
LED sayısının birkaç tane az olması çok mühim değildir. Zaten bizim proje de 18 led dir.
Ama 45 led kullanır da -40 tan +5 e kadar ölçüm yapabilirsen dadından yinmez.
Bu durumda çözünürlüğün her bir DOT için 1db olmalıdır.
Böyle bir PPM'in response değerini tam DIN standartlarına uyarlayabilirsen o cihazın çok para eder.

Son düzenleme:
3 er dB yi bir bolgeden sonra terk edip 1 er DB lik bolgelere gecersen zaten dedigim gibi logaritmik skalayi bozmus oluyorsun.

En dusuk seviyedeki ledin kirpismasini ben iyi biliyorum da ses tamamen kisikken ADC kaynakli gurultulerden olusacak led kirpismasini sen biliyormusun? (Sonucta bu uygulamada Audio ADC kullanmiyorum)

3 er dB yi bir bolgeden sonra terk edip 1 er DB lik bolgelere gecersen zaten dedigim gibi logaritmik skalayi bozmus oluyorsun.

En dusuk seviyedeki ledin kirpismasini ben iyi biliyorum da ses tamamen kisikken ADC kaynakli gurultulerden olusacak led kirpismasini sen biliyormusun? (Sonucta bu uygulamada Audio ADC kullanmiyorum)
Bu konularda ecik cahalım.

Oled Displeyden vazgecip 4 katli PCB ile her bir kanali 18 tane smd ledden olusan PPM yapmaya karar verdim. 23x50 mm alana sahip kartin ekran kismi 40 x 10mm olacak.

Dot modu, Bar modu, Hizli mod, DIN modu, dB skala, lineer skala seklinde jumpelarla set edilebilir 6 mod ekleyecegim. Gerci lineer scala da scale cizgileri uzerindeki dB degerleri sikinti yapacak.
2.jpg

Bu durumda 42.5dB olcum alani icin her bir led 2.5dB ye denk gelecek.
Lineer modda ise her bir led yaklasik 55 mV olacak.

Tabiki bu degerler basim derde girdikce degisecek.

L, R dB yazilari ile scala cizgileri alttan isiklandirmali olsa tadindan yenmez fakat bu bayagi kulfet getirir.
New Bitmap Image.jpg

Bu calismayi dogrudan amfi panelinde bir koseye sigsin diye dusunuyordum.
Kutulu yapip kendi basina olcu aleti gibi dusunulurse o zaman led sayisi panel buyuklugu vs her sey artirilabilir.

Oled displeyden vazgecmemin sebebi asagidaki video oldu.
Bilincli olarak displeye bastigi verilerin hizini dusurduyse bir sey diyemem fakat displeyin veri yukleme hizi bu kadarsa zaten ppm cihazi icin yetersiz demektir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri