40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

Dot modu, Bar modu, Hizli mod, DIN modu, dB skala, lineer skala seklinde jumpelarla set edilebilir 6 mod ekleyecegim. Gerci lineer scala da scale cizgileri uzerindeki dB degerleri sikinti yapacak.
2.jpg

Bu durumda 42.5dB olcum alani icin her bir led 2.5dB ye denk gelecek.
Lineer modda ise her bir led yaklasik 55 mV olacak.
Ben olsam bu konu başlarında vermiş olduğum LM3915 ve LM3916 entegrelerinin skala ölçümlerine göre yapardım.
Audio tekniğinde ölçüm V-LOG olduğu için lineer skala için voltaj değerleri logaritmik olacaktır.
Düşük seviyelerdeki düşük çözünürlük, örneğin -40 ile bir üst step ledin arası 6db veya 10db bile olabilir.
Bu kullanım esnasında sorun yaratmaz.
Ancak üst seviyelerde 0db nin biraz altı ve O/L ledlerinin 1db civarında olması tercih edilmelidir.
Profesyonel PPM lerde bile böyle uygulanmaktadır.
https://www.rtw.com/en/support/product-archive/table-top-ppm-1200.html

Çünkü üst ölçüm bölgelerindeki ölçümler mümkün mertebe yüksek çözünürlüklü olmalıdır.
Örnek skala.
+ level.1-2 ve 3 db
0 db
-1db
-2db
-4db
-7 db ve altlara kadar 3 db çözünürlük.
Böyle bir skalada hem response hem de ölçüm olarak insan gözüne çok estetik hitap edecektir.
Eğer alt bölgelerdeki çözünürlüğü yüksek tutarsan bu bölgelerdeki DIN response'unu kolay yakalayamazsın.
LED miktarı çok önemli değil. 17-18 veya 20 led olması displayin durumuna bağlıdır.
Ölçek yazılarını birkaç punta daha büyük yaparsan skalan çok harika görünür. Aynı zamanda ledlerin hareketi esnasında kaç db oynadığını anında ölçebilirsin.

@Bunalmis
Picproce sitesindeki (z) sen misin? :D
Eğer o kişi sen isen bazı şeyleri anlatmam gerekiyor.
Ben bir çok forumda bulundum. Picproje de de bulunmuş ve benim bazı mesajlarıma aşağılayıcı tavırlarla yaklaşanlar olduğunda küfürü basıp forumdan kendimi attırmıştım.
Eğer seninle de böyle bir diyaloğumuz olmuşsa bunu açıklığa kavuşturup, bilimsel gerçeklerin ispatlandığı durumlarda önceki kavgaların sona ermesi, haliyle yapılan savaşların bilim uğruna yapılmış olacağı ve savaşta yapılan her hatanın, daha doğrusu savaşın da bir hata olduğunu kabul etmemiz gerekmektedir.

Ben yıllarca bir kondansatörün aslında kondansatör olmadığını, her tip kondansatörün kendine özgü bir davranışı olduğunu, bu yüzden de bazı kondansatörlerin neden aşırı pahalı olduğunu, dile getirmiştim.
Bu konudaki en geçerli deneyi yapan arkadaşımız @sasen1 olmuştur.
Bununla birlikte beni tanıyan birçok arkadaşım, benim bu gibi iddialarımın doğruluğunu zaten bizzat kendileri görmüşlerdir. Ancak çoğu arkadaşlarımın elinde mütekamil ölçüm aletleri bulunmadığı için, bunları ölçme şansına sahip değillerdir.
Z.png

Bu konu başlığı içerisinde bulunan ve ilgili olan birkaç arkadaşım benim takipçilerimdir. Hatta SASEN beni neredeyse 10 yıldır takip etmektedir.
Bununla birlikte...
@Yunusgr
@serkan_48
@ozgurece35
Ve adını hatırlayamadığım bazı arkadaşlar da olabilir, uzun yıllara dayalı arkadaşlığımız ve dostluğumuz bulunmaktadır.
Zaten bu arkadaşlar olmasaydı bu forumda da olmayacaktım.
Özgür hariç tüm arkadaşlarımla reelde tanışıp böcüklü çay içmişliğimiz vardır. Picproje sitesinden de birkaç arkadaşla reelde tanışıp çay içmiştik.
Bu sebeple beni tanıyan ve ilgili olduğu konularda herhangi bir cihazı yapmak isteyen arkadaşlarıma elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor ve başarılı olabilmesi için her türlü desteği veriyorum.

En son benzer bir tartışmayı da mekatronik forumunda yaşamıştım.
Belki bu forumda da bulunuyorsundur ve tartışmalarıma tanık olmuşsundur.
Benim için tek önemli mevzu yaşanılan tartışmaların bilimsel gerçeklerle ispata dayalı olabilmesidir. Bilimsel bir gerçeği iddia eden bir kişiye karşı, kişisel tavır alınırsa bu kabul edilemez bir durumdur.

Elbette ki tartışma olacaktır. Tartışma dışında sevilen arkadaşlara takılmalar ve şakalaşmalar da olacaktır.
Örneğin ben sevdiğim arkadaşlarımı KÖTEK'lerim.
Ama bunun için hiç bir arkadaşım üzülmemiştir.
Esas sorun bir konudaki iddianın ispata dayalı olduğu halde ispat etmeye çalışan bir arkadaşımızın aşağılanmasıdır..
TAY SOR.png

Bu forumdaki bu anlatım, benim o forumdan uzaklaşma nedenim değildir.
Bir konudaki bir iddiayı PDF dosyası verilerine dayanarak öne sürdüğümde bana karşı alınan tavırlardır.
Bir PDF dökümanı ilgili firmaca hazırlanmışsa dökümandaki hiçbir bilgi yanıltıcı olamaz. Aksi takdirde çoğu ülkede dava konusudur.

TEK.png

Ve bu tür yaklaşımlara karşı o yaklaşımı sergileyen herhangi bir kişiye verilen sahte desteklerdir.
Örneğin ben Taydın ile bir tartışma yaşamışım, tartışmadaki teknik konu hakkında hiç bilgisi olmayan kişilerin bu kişiye verdikleri desteklerdir (Beğeni)

Senin bu konuya katılma sebebin DIN PPM i digital teknik ile yaparak, daha işlevsel bir cihaz yapmak ve bu cihazdan kazanç sağlayabilmek ise, seni desteklerim.
Ancak başka şeyler varsa bunu açıkça tartışmamız gerekmektedir.

Yukarida yazdiklarin bana bir sey ifade etmiyor ve ilgilenmiyorum fakat su son yazdigin

"Ancak başka şeyler varsa bunu açıkça tartışmamız gerekmektedir."

kisim kafami karistirdi. Ne demek istedin?

Son düzenleme:
Yukarida yazdiklarin bana bir sey ifade etmiyor ve ilgilenmiyorum da su son yazdigin

kismi kafami karistirdi. Ne demek istedin?
Ben yıllardır YAMYAM olarak forumlarda tanınırım.
Bazı kişilerin bazı forumlarda benim hakkımda atıp tuttuğuna da tanık oldum.
Hatta DON-haber sitesinde bana söylemediğini bırakmayıp ta daha sonra farklı nikle bir forumda beni bularak, benden bilgi istediğine de tanık oldum.
Tabii ki bu kişinin amacı bir cihaz yapmak değil, benden aldığı bilgilerle benim bilgisiz olduğumu ileri sürerek kazanç sağlamaya çalışmasıdır.

Eğer seninle de diğer forumda herhangi bir tartışmamız olmuşsa, bunu açıkça dile getirip, yaşanılanları dostluğa çevirebiliriz.
Senin düşüncelerini bilmediğim için sadece samimiyet bekliyorum.
Eğer iyi niyetli bir samimiyet yoksa, konu içerisindeki çalışmalarını kendin yürütebilirsin.

Seni tanimam etmem. Yardim da beklemiyorum. Forum ortaminda konuya odaklandim sadece.
Z ben idim Bir zamanlar kontrol kaleminde Bulzaf niki de benim.
Pek cok formda Bunalmis olan da benim. Mikrostep de benim.

Form ortamlarinda tartistigim kisilerin sayisini ve niklerini hatirlamiyorum.

Tartismadan dogruya ulasilmaz.

Durup dururken boyle bir yazi yazmani garipsedim.

Son düzenleme:
Seni tanimam etmem. Yardim da beklemiyorum. Forum ortaminda konuya odaklandim sadece.
Z ben idim Bir zamanlar kontrol kaleminde Bulzaf niki de benim.
Pek cok formda Bunalmis olan da benim. Mikrostep de benim.

Form ortamlarinda tartistigim kisilerin sayisini ve niklerini hatirlamiyorum.

Tartismadan dogruya ulasilmaz.
Bilimsel tartışmalar normaldir. Elbette tartışıp test etmeden doğruya ulaşılmaz.
Zaten forum ortamında hemen hemen hiç kimse birbirini reelde tanımaz.
Öyleyse ben @sasen1 ile cihazımızı yapmaya devam edelim.

Merhabalar.

Bir konuda danışmak istiyorum.

Bu konudaki amacımız burada belli standartlarda dınn ppm yapımı. Bu iş için hazır olan entegre 3915 3916 ve bildiğim ka2281.

Bu rntegreler dışında başka bir entegre yokmu? Piyasadaki 3915 v.s. entegreler çok sağlıklı değil ise farklı bir yol yok mu?

Saglikli yol onerdigim gibi MCU kullanmak.

Patates baski cipler cipin speclerine uymayabilir fakat 10 numara uretim cipler icin sozum yok ancak, 3915 vs ciplerde logaritmik degerler fix olarak belirlenmis.

Bunlarin disina tasmak istendiginde en pratik yol MCU kullanmak.

Merhabalar.

Bir konuda danışmak istiyorum.

Bu konudaki amacımız burada belli standartlarda dınn ppm yapımı. Bu iş için hazır olan entegre 3915 3916 ve bildiğim ka2281.

Bu rntegreler dışında başka bir entegre yokmu? Piyasadaki 3915 v.s. entegreler çok sağlıklı değil ise farklı bir yol yok mu?
LM3915 ve LM3916 ikilisinin teknik özelliklerine yakın bir entegre yok.
En azından ben rastlamadım.
Daha önce test etmiş olduğum LB serisi UAA veya farklı entegreler olsa da bunlarla genişletilmiş skalalı (EXPANDED) bir PPM yapılması pek olası değil.
Amatör cihazlarda genişletilmiş skalalı meterler pek kullanılmaz. Sadece çok çok pahalı ve üst seviye bazı cihazlarda kullanılmaktadır.
images.jpeg

Zaten digital tekniğin gelişiminden sonra tekil elemanlarla PPM yapımı sona erdi.
Düşünsene dünya standartlarında ve profesyonel bir DIN-PPM 3000$ gibi fiyatla satılırken, aynı paraya veya daha azına PC tabanlı bir mütekamil bir LOUDNESS-METER yapılabilmektedir.
Linkteki bu PPM RTW'nin ucuzlatılmış serisidir.
Çalıştığım işyerine o yıllarda 3000$ gibi ücretle alındığını biliyorum.
EURO standartlarındaki aynı firmanın üretimi ise 12.000$ civarı idi.
Günümüzde ise birkaç bin dolar gibi ücretle çok işlevsel ve mütekamil özellikli üretimler bulabilmek mümkündür.
https://sxpro.co.uk/rtw-tm7-dante/
Bu ürün profesyonel olup belli amaçlar için üretilmiştir.
Örneğin bir ses kayıt stutyosu, bir radyo stütyosu gibi.
32 kanal ölçüp, her bir kanalı farklı parametrelerle izleyebilme özelliği de bulunur. Örneğin kanal 7-8 için bir spectrum analyzer, faz meter veya vector-scope gibi.
Talebe göre elbette daha uygun fiyatlı ve daha az özellikli cihazlar da bulunmaktadır.
https://www.thomann.de/gb/rtw_tm3_primus.htm

MCU 2015 yılında denedim. Orjinal 16 yeşil Ledli olarak fabrikasyon çıkışlı geliyor. Ben 2mm Flat Top diffuses mavi olarak ledleri değiştirdim bir modulü PC ye uyarladım .Diğer modülü 5+1 e montaj yaptım.Bar mode ,Peak mode parlaklık ve daha birçok özellik var. Ama zıp zıp zıplıyor.Çok hızlı. Sanıyorum çözünürlük çok düşük. Görsel güzel. Aşağıda çektiğim videoda inceleyebilirsiniz.

HPIM2102.jpg

HPIM2103.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri