40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

Gudurdum valla 😀
Süper işçilik olmuş hocam.

Tüh yaa kötü olmuş.
Sen de o resme bakarak kendi tasarımını yapabilirsin.
Dikkat edersen montaj aparatlarının birisi direk şaseye vidalı olup, 0V bağlatısı buradan sağlanmaktadır. Yani devrelere 0V kablosu bağlı değildir.
LED'lere dikkat ettin mi. Lighthose ledleri.
https://lighthouseleds.com/2mm-tower-diffused-pure-green-led-ultra-bright.html

Özgür ile almıştık. 200 lük paketler halinde de vardı.
Keşke onlardan 1000 er tane alsaydık. Şimdilerde el yakıyo.

STK lara alıştım artık. Kafam yerine gelirse değiştireceğim.

Aşağıdaki devreyi biz ANALOG PPM de kullanmıştık.Bunu yine kullanabilir miyiz peki.Buna 741 ilave etsek
Bu devreyi aynen kullanabilirsin.
Geriye LM3915 ve LM3916 lı şemasını verdiğim display kartını yapman yeterli olacaktır.
Display kartında bir de 741 var o kadar.
Tabii ki display kartından iki tane yapman lazım LEFT ve RIGHT kanal.

ellerine,yüreğine sağlık güzel kabinler güzel bir amfin olucak ta yapıcan LM358 ile kulaklık amfisi olur mu?

Yamyam hocam sizin EBU PPM devresi üzerinde kendime göre değişiklik yaparak LM741 bağlantılarını yapmaya çalıştım.LM741 için göstermiş olduğunuz zener diyot,trimpot ve direç bağlantısınıda yaptım .Ama kafam çok karıştı.Bir kontrol edebilirseniz.Sonuç ne çıkacak ?Çok boşluklar kaldı tabi.

Komponent değerleri 10led ppm devresindeki değerler mi olacak?

Ayrıca BAR/DOT modu için LM3915 ve LM3916 nın 3.pini ve 9. pinine bağlanacak çift kontak switch mi olacak?

Ekli dosyalar

• 40dB_PPM_devre.jpg
    40dB_PPM_devre.jpg
    312.2 KB · Görüntüleme: 6
Yamyam hocam sizin EBU PPM devresi üzerinde kendime göre değişiklik yaparak LM741 bağlantılarını yapmaya çalıştım.LM741 için göstermiş olduğunuz zener diyot,trimpot ve direç bağlantısınıda yaptım .Ama kafam çok karıştı.Bir kontrol edebilirseniz.Sonuç ne çıkacak ?Çok boşluklar kaldı tabi.
Kafan karışmasın. Ben sana yol gösteririm.
Ancak proteusa müsait olmadığım için seni böyle uğraştırıyorum. Yoksa çizer PCB yi sana postalardım.
İlk önce önemli unsurları belirteyim.
LM3915 in 10. ledi ve LM3916 nın ilk ledini bu devrede kullanamıyoruz. Bu bacaklar boşta kalacak.
LM3916 nın ilk bacağını kullanamadığımızdan dolayı LM3915 in dot modunda çalışabilmesini de sağlayamıyoruz. Bu yüzden tasarımımız ecik çetrefilli oluyor.
Bu sebepten dolayı LM3915 te daha önce kullanmış olduğumuz 11 nolu bacaktaki ve ilk bacaktaki dirençleri de kullanmamız icab ediyor.
Ben çizimdeki hataları mümkün mertebe düzelterek sana yol göstermeye çalışacağım.

Şimdi ecik paint ile mıncıkladım.
40dB_PPM_devre.png
Devre şemasını takip ederek yukardaki gibi çizmeye çalış.
İlk yapmamız gereken şey kullanılmayan ledlerin yerinde oluşacak boşluklar.
DOT/BAR için her iki entegrenin 9 nolu bacağı köprülenecek ve 3 nolu bacaklardan birisine verilecek. 3 nolu bacak zaten artı.
redresör devresi şimdilik olduğu gibi kalsın. önce LM2915 ve 3916 ile display devremizi tam bağlarsak gerisi rahat.
Benim çizimimde bazı yerler deforme oldu. Sen yeniden besleme uçlarını çekersin.

Son düzenleme:
Kafan karışmasın. Ben sana yol gösteririm.
Ancak proteusa müsait olmadığım için seni böyle uğraştırıyorum. Yoksa çizer PCB yi sana postalardım.
İlk önce önemli unsurları belirteyim.
LM3915 in 10. ledi ve LM3916 nın ilk ledini bu devrede kullanamıyoruz. Bu bacaklar boşta kalacak.
LM3916 nın ilk bacağını kullanamadığımızdan dolayı LM3915 in dot modunda çalışabilmesini de sağlayamıyoruz. Bu yüzden tasarımımız ecik çetrefilli oluyor.
Bu sebepten dolayı LM3915 te daha önce kullanmış olduğumuz 11 nolu bacaktaki ve ilk bacaktaki dirençleri de kullanmamız icab ediyor.
Ben çizimdeki hataları mümkün mertebe düzelterek sana yol göstermeye çalışacağım.

Şimdi ecik paint ile mıncıkladım.
Ekli dosyayı görüntüle 92020
Devre şemasını takip ederek yukardaki gibi çizmeye çalış.
İlk yapmamız gereken şey kullanılmayan ledlerin yerinde oluşacak boşluklar.
DOT/BAR için her iki entegrenin 9 nolu bacağı köprülenecek ve 3 nolu bacaklardan birisine verilecek. 3 nolu bacak zaten artı.
redresör devresi şimdilik olduğu gibi kalsın. önce LM2915 ve 3916 ile display devremizi tam bağlarsak gerisi rahat.
Benim çizimimde bazı yerler deforme oldu. Sen yeniden besleme uçlarını çekersin.
Teşekkür ederim Yamyam hocam ben dediklerin doğrultusunda çizip tekrar yollarım.Senin yardımın olduktan sonra benim çizmem öğrenmem açısından daha keyifli oluyor.Şimdilik iyi geceler.

Yamyam hocam dediğiniz şekilde bir düzenleme yaptım.Entegre çıkışları ile dirençler arası daha da yaklaşmalı mı yoksa bu şekilde iyi mi?
LM3915 in 10. ve LM3916 nın 1. pinini kullanmayınca bizim PPM 18 ledli olacak görünüyor.O zaman -40 dB ölçüm yapamıyor olacağız. Biz LM3915 in 10.pinini neden kullanamıyorduk?40dB Şemada kullanmış görünüyor.

Sizin dediğiniz LM3915 4. ve 5. pin arasına kondansatör bağladım.
LM3916 nın 4. bacağı 0 a gidecek mi?

Ekli dosyalar

• 40db DISPLAY.png
    40db DISPLAY.png
    88 KB · Görüntüleme: 6
  • 40dB_PPM_1.jpg
    40dB_PPM_1.jpg
    155.1 KB · Görüntüleme: 6
LM3915 in 10.pin iptali LM3916 nın 1 nolu pini tarafından kontrol edilebilir.
Yani dot modunda LM3915 in son ledinin söndürülebilmesi için LM3916 nın 1 nolu pini LM3915 in 9 nolu pinine bağlı olmalıdır.
LM3916 nın iç voltaj bölücüsü pin 1 için -20db ye denk geldiği için, gösterge skalasında bu değer LM3915 in 12 no lu ucuna falan tekabül eder.
Yani sinyal yüksekliğine göre LM3915 in 12 nolu ledi yandığı anda LM3916 nın ilk ledi de yanacaktır. Dolayısı ile arada bazı ledlerin aynı anda veya anti senkron yanma durumu olmaktadır. Yani biz -20db seviyeyi LM3915in 12. ledinde görmeliyiz.
-40db için girişten 10mV verip te LM3915 in ilk ledini yaktığımızda ayarımız tam olacaktır. Entegre toleransları farkederse, 10 mV umuzu birkaç db shift edebiliriz sorun olmaz.
SON DUZELTME:
40dB_PPM_1.jpg

Ben birkaç küçük değişiklik yaptım. Senin için en önemlisi 741 e bağlı referans ayar direnci.
Bu direnç önceden 3 ve 6 nolu bacaklara bağlı idi. Bu direnci sabit 100k yapıp zenere paralel yaptığımızda ve referans ayarını şaseye bağlı 10k ile yaptığımızda montajımız daha sade ve temiz olmaktadır.
Burada ayarlı direncin 25k olması kafanı karıştırmasın. Tam referans ayarı için 10k direnç 6k da olabilir 12k da bu sebeple en uygun direnç 25k ayarlı olandır.
Devrede şimdilik aksaklık görmesem de, detaylı olarak inceleyip hataları tespit etmeye çalışalım. Bu arada da montaj planı için yer değişikliği gerekirse malzemelerin eşit dağılımını sağlamaya da çalışabiliriz.

Son düzenleme:
Son düzeltmeleri yaptım.Komponent değerlerini üzerine yazdım.Yazmadıklarımın değerleri ne olacak hocam siz yazabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• 40dB PPM_Devresi.jpg
    40dB PPM_Devresi.jpg
    199 KB · Görüntüleme: 6
Son düzeltmeleri yaptım.Komponent değerlerini üzerine yazdım.Yazmadıklarımın değerleri ne olacak hocam siz yazabilir misiniz?
Yazmam :p
Beslemeye bağlı tüm dirençler 10 ohm diğerleri 1k :D
Ledlere bağlı olan dirençlerden en üstteki 10K bir alttaki 2.2k diğerleri led tipine göre belirlenecek.
Parlak yüksek verimli ledler için 33k civarı standart eski tip ledler için 3.3k

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri