3 fazlı kompanzasyon indiktüf den ceza ya giriyor

elektrik25

Üye
merhabalar. benim sorunum şu

çalıştığım tesiste 3 fazlı kompanzasyon var 5 kademeli reaktif güç kontrol röleli 12 kademesi var ama daha 3 den ileri gittiğini görmedim.10 kvr kondansatörler var toplam kapasitesi 140 kvr.toplam 5 tane kontaktör var.analog elektrik sayacımızın yerine elektronik sayaç takıldı.dün deyerlere baktığımda cezaya girdiğimizi gördüm. indüktiften cezadayız hesapladım indüktif aktifin yüzde 21 civarı yapıyor azda olsa cezadayız.20 kvr sabit kondansatatör vardı 1 tanede biz ekledik ama hiçbi deyişiklik olmadı bu indüktifi nasıl düzene sokucam yardım ederseniz sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ilk sorulacak soru değil ama ,140kvar 12 kademe role varken 5 kademe niçin yapılır hiç anlam veremıyorum eğer tesis için 5 kademe uygun olsaydı zaten cezaya girmezdiniz bence bir kademe hatası var diye düşünüyorum.140kvar 5 kademeye bölseniz kademe başına en az 25 kvardan aşagı olamaz bu da ilk kademeyi aldığı zaman 2 kademeyi alamıyor normal olarak yada 3 kademeyi bu da sizin kademe hatası oldu anlamına geliyor.bu varsayım elbette size daha iyi cevap verebilmek için ;roleniz model marka,kademe kvar,tesis kurulu gücü,anlıcanız daha detaylı bilgiye ihtiyaç var daha sonra burdan tecrübeli,deneyimli,uzman arkadaşların vermiş olduğu cevaplar doğrultusunda sorununuzu çok kolayca halledeceğinizden emin olabilirsiniz.kolay gelsin

merhabalar. benim sorunum şu

çalıştığım tesiste 3 fazlı kompanzasyon var 5 kademeli reaktif güç kontrol röleli 12 kademesi var ama daha 3 den ileri gittiğini görmedim.10 kvr kondansatörler var toplam kapasitesi 140 kvr.toplam 5 tane kontaktör var.analog elektrik sayacımızın yerine elektronik sayaç takıldı.dün deyerlere baktığımda cezaya girdiğimizi gördüm. indüktiften cezadayız hesapladım indüktif aktifin yüzde 21 civarı yapıyor azda olsa cezadayız.20 kvr sabit kondansatatör vardı 1 tanede biz ekledik ama hiçbi deyişiklik olmadı bu indüktifi nasıl düzene sokucam yardım ederseniz sevinirim.

Yanlış anlamadıysam 12 kademeli üç fazdan akım bilgisi alan röle kullanıyorsunuz ve bu röleye yalnız 5 kademe bağlamışsınız ! ve endüktifi %21'lerde tutma mucizesine nail olmuşsunuz :) Kapasitif değerinizden bahsetmemişsiniz ama ben size söyleyeyim onda da ceza sınırını geçmiş yada en iyi ihtimalle sınırda olmalısınız.

1. Otomatik kompanzasyon sistemine sabit kondansatör bağlanmaz.
2. Rölenin el verdiği kademe sayısı sonuna kadar kullanılmalıdır. Toplam reaktif gücü 5'e bölmek var birde 12'ye bölmek. 1 kademeye 2 katından fazla güç düşmesi demek olurki böyle bir sistemle hassas bir kompanzasyon yapmak mümkün değildir.

Toplam endüktif reaktif gücünüzü 12 kademeye dağıtın devreye hızlı girip çıkan yüklerinizde yoksa sorununuz çözülecektir.

cevaplar için çok teşekkür ederim.
kapasitif yüzde 5 civarı çok yüksek değil.
ben o kompanzasyona geçici olarakta olsa nasıl çözüm bulabilirim çünkü ayın 30 unda sayaçlar okunacak.

cevaplar için çok teşekkür ederim.
kapasitif yüzde 5 civarı çok yüksek değil.
ben o kompanzasyona geçici olarakta olsa nasıl çözüm bulabilirim çünkü ayın 30 unda sayaçlar okunacak.

Bahsettiğim çözüm uzun vadeli bir çözüm değil ki ! Toplam kondansatör gücünü 12 kademeye dağıtacaksın yani 5ad kontaktörün vardı 7 tane daha alıp bağlayacaksın kademe güçlerin düşmüş olacak.
Kondansatörlerde kapasite kaybı varmı çektikleri akımla etiket akımlarını mukayese ederek bak.
Toplam kondansatör gücün yeterlimi kontrol et. Hedef cosfi değerini 1 yap.

Son düzenleme:
7 tane daha kontaktör eklersem her bir kontaktöre 1 tane 10 kvar lık kondansatörmü bağlamam gerekir. birde reaktif güç kontrol rölemin iyi olmadığını söylediler tavsiye edeceğiniz bir model varmı.güç kontrol rolesine bağlantı yapmak zormudur.

7 tane daha kontaktör eklersem her bir kontaktöre 1 tane 10 kvar lık kondansatörmü bağlamam gerekir. birde reaktif güç kontrol rölemin iyi olmadığını söylediler tavsiye edeceğiniz bir model varmı.güç kontrol rolesine bağlantı yapmak zormudur.

Siz işletmenizle ilgili detaylı bilgiler verin(akım trafoları,çekilen güç, akım değerleri,röle marka model,mevcut kademe güçleri,röle set değerleriniz gibi) kademelerinizi nasıl ayarlayacağınız hususunda yardımcı olurum. Röleye bağlantı gayet basit kontaktör bobinlerine gidecek uçlar röle arkasında, kumanda devresini oluşturmak gayet basit güç devresi biraz oyalayıcı yani kondansatör ve besleme kablolarının işçiliği.

geçici çözüm çözüm değildir illaki ayın 30 una kadar %21 aşağı çekmek istiyorsanız sayacınızdan anlık değer alarak çekmeyen kademeleri manuel olarak devreye alınız devreye giren her kontaktör sizin cezanızı aşağı çekecektir unutmamanız gereken sayac takibini iyi yapmanız aksi takdirde kapasitifden cezaya girersiniz

akım trafom 300-5 yanılmıyosam entes marka röle modelini bilmiyorum çekilen amper 190 A civarı .

kontaktörleri manuel nasıl devreye alıcam onuda bir anlatırsanız çok sevinirim.yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

akım trafom 300-5 yanılmıyosam entes marka röle modelini bilmiyorum çekilen amper 190 A civarı .

kontaktörleri manuel nasıl devreye alıcam onuda bir anlatırsanız çok sevinirim.yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

cosinüsfi ayarını kapasitif 0,99 ya da 0,98 yaparsanız ( bazı rölelerde kapasitif, (-) olarak ifade ediliyor. fazladan kapasite çeker zaten. Sayaç takibine dikkat edin ama.

Forum istatistikleri

Konular
128,358
Kullanıcılar
450,219
Son üye
sengolw

Yeni konular

Geri