3 fazlı asenkron motorun faz akımları ?

üstat, kaçak akım bağlantısını anlayamadım
Toroidalli kacak akim rölesi devresi var motorlarımızda. Motor faz akimlarinda farklılık olursa bozulan denge sonucu ( nötr de yok çünkü ) yine açma yapıyor kacak akim rölesi.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Toroidalli kacak akim rölesi devresi var motorlarımızda. Motor faz akimlarinda farklılık olursa bozulan denge sonucu ( nötr de yok çünkü ) yine açma yapıyor kacak akim rölesi.

üstadım, 30 kW motorlarda 3, 4 hatta 5 ampere varan akım farklılıklarıyla karşılaştım. termik ve kaçak akımdan dolayı açma yaptığına hiç şahit olmadım. zaten RCD'yi ilgilendiren bi durum da yok. muhtemelen arızanız başka bi nedenden kaynaklanıyor.

Son düzenleme:
üstadım, 30 kW motorlarda 3, 4 hatta 5 ampere varan akım farklılıklarıyla karşılaştım. termik ve kaçak akımdan dolayı açma yaptığına hiç şahit olmadım. zaten RCD'yi ilgilendiren bi durum da yok. muhtemelen arızanız başka bi nedenden kaynaklanıyor.
Üstadım bu bahsettiğiniz rcd devrelerinde nötr de kullanılıyor muydu ? Nötr olmadığını üzerine basarak söyledim toroidal içerisinde.

Nötr olup olmaması ne değiştirir ki? Bahsettiğiniz durum cihazın çalışmasına ters. Başka bir sebebi olmalı. Mesela o bölgede yer çekimi fazla olabilir. :)

Nötr olup olmaması ne değiştirir ki? Bahsettiğiniz durum cihazın çalışmasına ters. Başka bir sebebi olmalı. Mesela o bölgede yer çekimi fazla olabilir.
Nötrün olması herşeyi değiştirir. Üç faz dengeli sistemlerde oluşan total manyetik alan sıfırdır. Dengesiz sistemlerde ise nötr den dönen akım ile bu manyetik alan dengesizliği bertaraf edilir . Yoksa niye toroidal olmayan kacak akim roleleri 4 kutuplu ?

Nötrün olması herşeyi değiştirir. Üç faz dengeli sistemlerde oluşan total manyetik alan sıfırdır. Dengesiz sistemlerde ise nötr den dönen akım ile bu manyetik alan dengesizliği bertaraf edilir . Yoksa niye toroidal olmayan kacak akim roleleri 4 kutuplu ?
Çünkü 4 kutuplu olanlarda bahsettiğiniz gibi dengesizlik akımı nötrden dönecek ve manyetik alanlar birbirini yok edeceğinden cihaz çalışmayacaktır. Ne yani şimdi sizin sistemde toroidin içinden nötrü geçirsek ve kaçakta yoksa alet çalışacak mı?

Çünkü 4 kutuplu olanlarda bahsettiğiniz gibi dengesizlik akımı nötrden dönecek ve manyetik alanlar birbirini yok edeceğinden cihaz çalışmayacaktır. Ne yani şimdi sizin sistemde toroidin içinden nötrü geçirsek ve kaçakta yoksa alet çalışacak mı?
Hemen döküman paylaşıyorum üstadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri