3 Faz Dengeli Sistemde Nötrden Akım Geçmesi

O zamaaan,ocağa 1 odun daha atalıım.;)

Ekli dosyalar

• 3. HARMONİK SORUNU-converted.pdf
    148.3 KB · Görüntüleme: 20
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
evet artık sinek 2li konuşur karo 2li değil:)
Beş iki olmaz mı. Pencü se. Benim merak ettiğim bir nokta daha var. Şimdi ortada iki tane nötr hattı var. Ortada bir tane akım değeri var. Verilen değer iki hattın toplamı mi?

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Bizim sitenin kazan dairesi panosunda nötrden ciddi bir akım geçiyor.
L1: 30.34 A
L2: 33.98 A
L3: 30.98 A
N: 53.98 A
Panonun kablosu 3x50+35 NA2XH idi. Isınma sorunu geçici olarak çözmek için nötr güçlendirmesi yaptık 35lik NA2XH ile. Sizce bu dengesizlik nereden kaynaklanıyor olabilir. Sistem neredeyse dengeli. Nötrden birkaç amper geçmesi lazım. Faz-Faz her yerde yaklaşık 391V. Faz-Nötr her yerde yaklaşık 226V. (tüm durumlar için tüm sigortaları kapatıp açarak ölçtüm ). Nötr-Toprak ise 4.5V.

Ayrıca her bir motorun kaç amper çektiğini tek tek ölçtüm. L1-L2 ve L3 fazlarındaki akımları tek tek topladım. Sonuçlar sistem açık ve çalışırkenki L1-L2-L3 değerlerinden çok farklı. Tüm sistem 1.6 MVA trafodan gelen busbar ile çalışıyor. aynı katta yine busbar çıkış kutusu var. kutudan 3x50+35 NA2XH ile panoya geliyor.

Kapalı halde L1 fazında 0.6 A nasil gösteriyor?
Açıklayabilirmisiniz ?

2022-06-08 13.32.00.png

Beş iki olmaz mı. Pencü se. Benim merak ettiğim bir nokta daha var. Şimdi ortada iki tane nötr hattı var. Ortada bir tane akım değeri var. Verilen değer iki hattın toplamı mi?
sana nasıl diploma verdiler 3 5 8 le kingi bilmeden yavs ?
yoksa sende marmara ünv denmi aldın?

Arkadaş herhalde mum ışığında ölçüm yapmamıştır 😀 Aydınlatmadir büyük ihtimal. Bu arada @paskomya ustamiz kayıp. Gören var mı?
her şey kapalıydı, telefon flashı ile ölçüm yaptım. belki panodaki analizö/göstege çekmiş olabilir o gücü. çünkü pano kontrol devresi L1 fazı ile çalışıyor.
nötr güçlendirmesini geçen gün yaptım. ölçümler daha öncesine ait

her şey kapalıydı, telefon flashı ile ölçüm yaptım. belki panodaki analizö/göstege çekmiş olabilir o gücü. çünkü pano kontrol devresi L1 fazı ile çalışıyor.

nötr güçlendirmesini geçen gün yaptım. ölçümler daha öncesine ait
Peki şu an iki hattan ayrı ayrı ölçüm alma şansınız var mı ?

Peki şu an iki hattan ayrı ayrı ölçüm alma şansınız var mı ?
şu an orada değilim ama yarın ya da öbürgün ölçüm yapacağım gittiğimde. hem pano içini hem de panonun kendi nötrlerini yazarım.

ayrıca faz açılarını nasıl öğrenebilirim en uygun şekilde? yoksa yine enerji analizörü mü kiralamalıyım 2bin liraya.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri