24 VAC Trafo ile 20 lamba nasıl yanar?

Bu mesafeye düşük gerilim ile taşıma yapılmaz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Akkor lambalarda akım değerleri flamanın ısınmasıyla dolayısıyla direncinin artmasıyla oluştuğundan , yeterli enerji alamayan lambalarınızın iç direncinin azalmasıyla 100watt gibi hatta 200watt gibi davranabilir ,bu hesaplarınızı temelden değiştirir, böyle bir durumda 2kva trofo da saturasyona uğrayacağı için ters döngüye de uğramış olabilirsiniz.
Ama bundan önce trafodan emin olmanız gerekiyor , eğer kullandığınız trafoda paralel sargı varsa ve sargılardan biri gayrı faal ise ilk birkaç yüzde onluk güç diliminde bunu farketmeyebilirsiniz, bu yüzden trafonuzu 1.5kva da test edip akım ve voltaj değerlerini kontrol edin.
Daha sonra kesit arttırımına gidersiniz, yada networkü değiştirirsiniz

200 metrede 10 luk kablo işini görecektir diye düşünüyorum. Böyle birşey benimde başıma geldi Bir mağaza aydınlatmasında 25 adet 12 V lamba kullandık tesisatı 1,5 mm çektik enerjiyi verdiğimizde aynen senin dediğin gibi hat sonuna doğru lambalar çökmüştü. 10 dakika sonra kablo yandı. Ardından 4 lük kablo çektik kablo yine ısınıyordu. Ölçtüğümde akım 55 Amperdi 6 lık kablo döşedik sonlarda farkedilmeyecek kadar düşme oluyordu kabloda fazla ısınmıyordu( ben zaten 1,5 çelmeyelim demiştim:)) Voltaj düştüğünde amperin arttığını unutunca olmutyor tabi.

Arkadaşlar ben bu işi sonunda led lambalar ile yapmaya karar verdim.
%e = 6,2 x (L x P) / S
%e = 3 kabul ettim.
L = 200 mt
P = her bir led lamba gücü 1,8 W aldım. 20 adet için = 20 x 1,8 = 36 W
Buradan;
3 = 6,2 x (200 x 0,036) / S
S = 14,88 çıkmakta.
Bu durumda 16 mm kablo kullanarak sorunu çözmüş oldum.
Verilen tüm bilgiler için teşşekkür ederim.

eski sitemde 2 adet trafo kullanarak sorunu çözebilirdin. 10 lambadan sonra bir tane daha trafo koyarak sorunu çözebilirdin

Ne kadara mal olacak?Hesapladınızmı?:)

Arkadaşlar ben bu işi sonunda led lambalar ile yapmaya karar verdim.
%e = 6,2 x (L x P) / S
%e = 3 kabul ettim.
L = 200 mt
P = her bir led lamba gücü 1,8 W aldım. 20 adet için = 20 x 1,8 = 36 W
Buradan;
3 = 6,2 x (200 x 0,036) / S
S = 14,88 çıkmakta.
Bu durumda 16 mm kablo kullanarak sorunu çözmüş oldum.
Verilen tüm bilgiler için teşşekkür ederim.

Dostlar, üstatlar merhaba. Sizlerden almam gereken tavsiyeler- düşünceler var.. Çok zor durumda kalabilirim :).. Azerbaycanda yol inşaatında çalışıyorum ve şefim bana aydınlatma işini senin yapmanı istiyorum dedi.. done,ler şunlar ; trafolar 100 KVA. en uzun hat 1100mt. her 50 mt.de bir 2x400W direkler var.. Verilen yol projesinde linyelerde tüm kablolar 4x16mm NYY kablo kullanılmış. Trafo ve ilk direk arası dahil. Acaba yeterlimidir bu kablo çapı? Terminasyon diagramı gelmez ise ağlantılarını nasıl yaptırmam gerekiyor acaba.. Şimdiden çok teşekkür ederim.. Saygılar..

Forumumuzda,sorunuzla ilgili çok güzel programlar var.Hesap yapmamakla birlikte,4x16
kablonun yetersiz olduğunu söyleyebiliriz.Anaizör arkadaşımız tarafından verilmiş olan de-
ğişik programlardan,size uygun olanını kullanabilirsiniz.1100 metre mesafenin de sizi zorla-
yacağı gözüküyor.

Forumumuzda,sorunuzla ilgili çok güzel programlar var.Hesap yapmamakla birlikte,4x16
kablonun yetersiz olduğunu söyleyebiliriz.Anaizör arkadaşımız tarafından verilmiş olan de-
ğişik programlardan,size uygun olanını kullanabilirsiniz.1100 metre mesafenin de sizi zorla-
yacağı gözüküyor.

Teşekkürler üstadım.. Zaman ve mekan sıkıntım çok fazla. Şantiye şartlarında takdir edersiniz internet yok. Evdede cicime kızım imkan verdiği ölçüde formu okumaya çalışıp bişeyler bulmaya gayret edeceğim.. Çok teşekkürler .. Saygılar..

Dostlar, üstatlar merhaba. Sizlerden almam gereken tavsiyeler- düşünceler var.. Çok zor durumda kalabilirim :).. Azerbaycanda yol inşaatında çalışıyorum ve şefim bana aydınlatma işini senin yapmanı istiyorum dedi.. done,ler şunlar ; trafolar 100 KVA. en uzun hat 1100mt. her 50 mt.de bir 2x400W direkler var.. Verilen yol projesinde linyelerde tüm kablolar 4x16mm NYY kablo kullanılmış. Trafo ve ilk direk arası dahil. Acaba yeterlimidir bu kablo çapı? Terminasyon diagramı gelmez ise ağlantılarını nasıl yaptırmam gerekiyor acaba.. Şimdiden çok teşekkür ederim.. Saygılar..

Sn ayeday ; Anladığım kadarıyla eşit aralıklarla eşit değerde akım çekiliyor.Bu tip hatlara homojen yüklü açık hatlar deniyor. Bu tip hatlarda gerilim düşümü hesabı yapılır iken hattın çektiği toplam akım hattın tam ortasından çekiliyormuş gibi hesaplanır.

yaptığım hesaba göre, trafo çıkışı 400 V olacak şekilde ve hattın sonunda %5 kayıp ile aktarılması için 25 lik kablo kullanılmalıdır.Tabi besleme üç fazlı alacağı için her faza eşit miktarda yük bağlanmalı ve de fazların mesafeleri aşit ayarlanmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,122
Son üye
sokur53

Yeni konular

Geri