2 önemli soru

Evet, bir termosifonsa doğrudur bu amper değeri, sizin de dediğiniz gibi. Ancak 380 volt değil 220 volt ac olması lazımdır. Evinize ayrıca 3 fazlı sanayi cereyanı olarak 3 fazlı bir elektrik hattı hiç çekilmedi değil mi? Kolay gelsin.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Evet, bir termosifonsa doğrudur bu amper değeri, sizin de dediğiniz gibi. Ancak 380 volt değil 220 volt ac olması lazımdır. Evinize ayrıca 3 fazlı sanayi cereyanı olarak 3 fazlı bir elektrik hattı hiç çekilmedi değil mi? Kolay gelsin.
Yok ben 380 kombi için gerekiyormuş demek istedim.Hayır 220 geliyor bize hocam.Konu dağılmadan kısaca kombi ile termosifon arasındaki farkı da söyler misiniz rica etsem?Mesela kombiye 2A iken termosifona neden 20A?

En iyisi bahsettiğiniz cihazın dışarıdan fotoğrafını çekip ekleyin. Kombi mi, termosifon m, şofben mi anlaşılmıyor.

Hocam şuan çekebilme durumum yok ama tam olarak böyle bir şey marka da aynı

35e2e70f2c990fd8b648e43771f45e0d.jpeg

Kesinlikle termosifon. İlk resimlerde zaten doğalgaz borusu boşta, bağlantı yapılmamış... Elektrikli kombilerde var. 380 v ile çalışan ama pahalıya geldiği için kullanılmıyor. Termostat bir kettle kadar elektrik tüketir genelde. Yani 3000 w geçmez bildiğim kadarıyla. O da yaklaşık 13 A demek. İmkanın varsa termosifon yanina 16 A tak. Öyle dene... Aynı linyeye bağlı olan başka biseylerde olabilir. Yani 13 A termosifon çekiyorsa aynı anda başka akım çeken cihazda olduğundan 25A otomat atıyor olabilir

Ben telefon dan bakıyorum foruma ve resimleri göremiyorum ama termosifon ise bahsettiginiz cihaz B16 bağlayın kaliteli bir marka olsun mavi etiketli çakma çin malı olmasın.Eğer Şebeke suyunuz kireç liyse ki Türkiye deki şebeke sularının yüzde 90 ı kireçlidir.İçindeki rezistans patlamış tır.Termosifon ve elektrik li su ısıtıcılarının özelliği rezistans ların gövdesine su değmeli sudaki kireç rezistans ın gövdesine su değmesini engellediği için rezistans ların dışındaki koruma çatlar ve bu çatlaktan dolan su hem sigorta yı attırır hemde kaçak akım ı.Dediğim gibi bir termosifon un önünde 16 A B serisi sigorta olması yeterlidir.Sigorta B serisi sigorta atmayıp C serisi sigorta atmışsa B serisi sigorta ya arızalı yada çin malı Akım ayarları uydurma olarak belirlenmiş sigorta dır hemen söküp çöpe atın hatta kırıp çöpe atın biri alıp kullanmasın.

Merhaba

Baştan sorun var ( tüm siğorta panosu )

Yetkili ve uzman + üstü bir elektrikçi bulun ve tüm linyeler ve sortiler nereyi kontrol ediyor belirlenecek
amper değerlerine + tipine göre siğortalar konulacak .
inceleyin b tipi ve c tipi ve kablo değerlerine siğorta amper değerleri .

https://www.schneider-electric.com.tr/tr/documents/Easy_9_yeni_katalog.pdf

Yazıya ek :
sayaçınız 3 fazlı mı ?
3 fazlı sisteme göre tesisat çekilmiş mi ?

Soruların çözümü !!!

1.Bu sabah oturma odası,mutfak aydınlatması bir de kilerdeki prizin bağlı olduğu c20 sigorta atmaya başladı.Aynısından alacaktım ama c25 vardı onu aldım taktım sorun teşkil eder mi?

Cevap : tüm sayaç panosundaki siğortalar sorun yaratır .
b tipi + termosifon amper değerinde takılır .

2.Bahsettiğim sorunun sigorta kaynaklı olmadığını tek tek test ederek anladım sorun kilerdeki prizdenmiş ki bu prize kombi bağlı ve önüne b20 sigorta koymuşlar.Kilerdeki prizin bağlı olduğu, panodaki c25 ve 25A kakr atarken kombinin yanındaki b20'nin atmaması sorunun sigortadan olduğunu mu gösterir eğer öyleyse elimdeki b25'i taksam sıkıntı çıkar mı?

b20 amper siğorta bozuk , özelliğini yitirmiş veya b20 amper değerlerinde siğorta değildir ( sahte )
b 20 amper siğortayı geçip c25 amper siğortayı atmasının sebebi olabilir .
diğer .
örnek : termosifon yanında ilave cihaz çalıştırılması ( siğorta panosundaki c 25 linye hattı için )
termosifon b20 siğorta takılı termosifon o anda 19 amper çeksin
b20 amperlik termosifon siğorta atmaz .
yanında başka bir cihaz çalıştığını düşünelim 7 amper çeksin .
19 + 7 = 26 ampere ulaşır
buna bağlı siğorta panosundaki c 25 siğorta atar .
ve k.a.k rölesi 25 amperli takılmış bununda 25 amper değerini aştığından
atacaktır sonuçta .

kaçak akım koruma amper 25 amper değeri düşük .
iyiliği konuma güzel
ama
ısıtıcı gibi yüksek amper çeken cihazlar toplu çalıştırıldığında kaçak akım koruma açar ( atar ) .
önce amper hesaplanması yapılıp duruma göre k.a.r takılması gerekir .
tesisat ampere göre taktırın .+ siğortalarında uyğun ampere + tipine göre değiştirin .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla Kalın .

Yazıya ek
uyarı bilğilendirilme

Kaçak akımların üstündeki 20-25-40A yazıları kontaklarının dayanacağı amper i gösterir Türkiye de kullanılan kaçak akımlar sigorta özelliği yoktur yüksek akımda atmaz kontak ları yanar ve çalışmaz olur.Evlerde 25A sigorta 4 lük kablo çekilen linyelerde kullanılmalıdır tesisat larda kullanılan 2,5 mm kesitli kabloların çalısma amper i 18 Amper dir.Maksimum 24 amper e kadar dayanır ama uzun süre bu amper de çalışan kablolar yanabilir.

Son düzenleme:
Merhaba

Baştan sorun var ( tüm siğorta panosu )

Yetkili ve uzman + üstü bir elektrikçi bulun ve tüm linyeler ve sortiler nereyi kontrol ediyor belirlenecek
amper değerlerine + tipine göre siğortalar konulacak .
inceleyin b tipi ve c tipi ve kablo değerlerine siğorta amper değerleri .

https://www.schneider-electric.com.tr/tr/documents/Easy_9_yeni_katalog.pdf

Soruların çözümü !!!

1.Bu sabah oturma odası,mutfak aydınlatması bir de kilerdeki prizin bağlı olduğu c20 sigorta atmaya başladı.Aynısından alacaktım ama c25 vardı onu aldım taktım sorun teşkil eder mi?

Cevap : tüm sayaç panosundaki siğortalar sorun yaratır .
b tipi + termosifon amper değerinde takılır .

2.Bahsettiğim sorunun sigorta kaynaklı olmadığını tek tek test ederek anladım sorun kilerdeki prizdenmiş ki bu prize kombi bağlı ve önüne b20 sigorta koymuşlar.Kilerdeki prizin bağlı olduğu, panodaki c25 ve 25A kakr atarken kombinin yanındaki b20'nin atmaması sorunun sigortadan olduğunu mu gösterir eğer öyleyse elimdeki b25'i taksam sıkıntı çıkar mı?

b20 amper siğorta bozuk , özelliğini yitirmiş veya b20 amper değerlerinde siğorta değildir ( sahte )
b 20 amper siğortayı geçip c25 amper siğortayı atmasının sebebi olabilir .
diğer .
örnek : termosifon yanında ilave cihaz çalıştırılması ( siğorta panosundaki c 25 linye hattı için )
termosifon b20 siğorta takılı termosifon o anda 19 amper çeksin
b20 amperlik termosifon siğorta atmaz .
yanında başka bir cihaz çalıştığını düşünelim 7 amper çeksin .
19 + 7 = 26 ampere ulaşır
buna bağlı siğorta panosundaki c 25 siğorta atar .
ve k.a.k rölesi 25 amperli takılmış bununda 25 amper değerini aştığından
atacaktır sonuçta .

kaçak akım koruma amper 25 amper değeri düşük .
iyiliği konuma güzel
ama
ısıtıcı gibi yüksek amper çeken cihazlar toplu çalıştırıldığında kaçak akım koruma açar ( atar ) .
önce amper hesaplanması yapılıp duruma göre k.a.r takılması gerekir .
tesisat ampere göre taktırın .+ siğortalarında uyğun ampere + tipine göre değiştirin .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla Kalın .
Kaçak akımların üstündeki 20-25-40A yazıları kontaklarının dayanacağı amper i gösterir Türkiye de kullanılan kaçak akımlar sigorta özelliği yoktur yüksek akımda atmaz kontak ları yanar ve çalışmaz olur.Evlerde 25A sigorta 4 lük kablo çekilen linyelerde kullanılmalıdır tesisat larda kullanılan 2,5 mm kesitli kabloların çalısma amper i 18 Amper dir.Maksimum 24 amper e kadar dayanır ama uzun süre bu amper de çalışan kablolar yanabilir.

Merhaba

Yurt dışında kullanılan kaçak akımlar sigorta özelliği olan
kaçak akım koruma rölesi ve kaçak akım yangın rölesi ( siğorta özellikli )
marka ve ( daire ve iş yeri kullanımı hakkında vs gibi ) tavsiyeleriniz ?
ürünler tanıtım , katalog , satış vs gibi hakkında link verebilirmisiniz ?
Türkiye de kullanımı yasak mı ?

Kolay Gelsin .Sağlıcakla Kalın .

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri