2 önemli soru

sercan25

Üye
Merhaba öncelikle yardım edeceklere şimdiden teşekkür ederim.

1.Bu sabah oturma odası,mutfak aydınlatması bir de kilerdeki prizin bağlı olduğu c20 sigorta atmaya başladı.Aynısından alacaktım ama c25 vardı onu aldım taktım sorun teşkil eder mi?

2.Bahsettiğim sorunun sigorta kaynaklı olmadığını tek tek test ederek anladım sorun kilerdeki prizdenmiş ki bu prize kombi bağlı ve önüne b20 sigorta koymuşlar.Kilerdeki prizin bağlı olduğu, panodaki c25 ve 25A kakr atarken kombinin yanındaki b20'nin atmaması sorunun sigortadan olduğunu mu gösterir eğer öyleyse elimdeki b25'i taksam sıkıntı çıkar mı?

Biliyorum biraz karışık ama en açık haliyle anlatmaya çalıştım lütfen cevapsız bırakmayın.

IMG_20171114_171353.jpg IMG-20171114-WA0008.jpeg IMG_20171114_140452.jpg

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kombi önüne C tipi olması daha uygun değil miydi ?

b nin atmayıp c nin atması da güzelmiş..

kombi kitabında tavsiye sigorta cinsi akımı varsa bakın derim..

ama genel olarak 5 amper fark size çok şey kaybettirmez bence..

kombi önüne C tipi olması daha uygun değil miydi ?

b nin atmayıp c nin atması da güzelmiş..

kombi kitabında tavsiye sigorta cinsi akımı varsa bakın derim..

ama genel olarak 5 amper fark size çok şey kaybettirmez bence..

Valla hocam o sigorta takılırken ben yoktum o yüzden bir bilgim yok kombinin kitapçığı da yok.C20 geç attırma gibi bir sıkıntı olur mu?Şuan sigortaya yoğunlaşmış durumdayım ama belki de sorun kombide.İlk mesaja resim ekledim bu arada.

kombi sigortası 20 amper çok yüksek degil mi ?

Ben çömezim siz abilerim aydınlatacaksınız beni.Ben biraz baktım 2 amperlerden filan bahsediliyor 20 görünce ben de şaşırmadım değil.

Edit:Ya ben kombi dedim ama termosifon olarak geçiyor herhalde bu silindirik bir yapısı var kombi ile arasında bir fark var mı çektiği akım bakımından?

Moderatör tarafında düzenlendi:
kombi modelini yazar mısın.. bilenler cevaplasın kaç amper uygundur..

ana sigortaya b25 takınca aynı sigorta arızaları falan geçmemiş miydi ? hala sorunların mı var..

Marka termostar ama modeli bilmiyorum.

kombi modelini yazar mısın.. bilenler cevaplasın kaç amper uygundur..

ana sigortaya b25 takınca aynı sigorta arızaları falan geçmemiş miydi ? hala sorunların mı var..

Dediğim gibi c25 taktım atmaya devam etti sonra buattaki ekli kabloları teker teker ayırıp test ettim sorunun kilerdeki prize giden kablo olduğunu görünce boşa çıkarıp bantladım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kilerdeki prize takılacak kombinin topraklı fişini kendiniz mi yapıp birleştirdiniz, eğer toprak ve nötr kabloları birbirine karışmışsa fişe taktığınızda kaçak akım rölesi atar. Değilse kombi içindeki kaçak olası akımdan dolayı kaçak akım rölesinde bir atma oluşabilir. Kilerdeki prizin nemden dolaylı veya indirekt yoldan etkilenme gibi bir durumu yoktur tam olarak, değil mi? Bu panodaki kaçak akım rölesinin atması sigorta seçimiyle direk ilgili değil, istenmeyen kaçak akım oluşmasıyla ilgili görünüyor. Kolay gelsin.

Kilerdeki prize takılacak kombinin topraklı fişini kendiniz mi yapıp birleştirdiniz, eğer toprak ve nötr kabloları birbirine karışmışsa fişe taktığınızda kaçak akım rölesi atar. Değilse kombi içindeki kaçak olası akımdan dolayı kaçak akım rölesinde bir atma oluşabilir. Kilerdeki prizin nemden dolaylı veya indirekt yoldan etkilenme gibi bir durumu yoktur tam olarak, değil mi? Bu panodaki kaçak akım rölesinin atması sigorta seçimiyle direk ilgili değil, istenmeyen kaçak akım oluşmasıyla ilgili görünüyor. Kolay gelsin.
Ben yoktum bir akraba yapmıştı bu sabaha kadar da bir sorun yoktu.Kiler tamamen havasız değil 2 tane havalandırma kapağı var nemden dolayı olduğunu sanmıyorum.Isıtıcıda bir sıkıntı olsa önce önündeki sigortanın atması gerekmez mi?Peki o sigortayı tamamen iptal edip direkt prize taksam ne olur?

Son düzenleme:
Isıtıcı dediğiniz bir kombiyse elbette kombi içinde oluşan bir kısa devrede yanındaki sigortası atar. Ancak kombi içinden gövdeye kaçak akım (Nötr veya fazdan toprak hattına yani kombi gövdesine) varsa o zaman panodaki 25 amperlik kaçak akım rölesi çok daha önce atacaktır. B tip sigorta C'ye göre daha geç atan tipte olup klima, kombi, vb. içinde demerajlı motorlar bulunan cihazlardan önce daha uygunudur, seçimi yanlış değildir. Ama 2 amper için 20 amperlik B20 oldukça fazladır. Daha düşük amperlisini yapan kişi bulamamış mı? Örneğin evimdeki 1040 watt.'lık inverter bir klimadan önce duvarda B10 otomat sigorta var bende, yani çektiği akımın yaklaşık 2 katı kadar fazlasıdır. Kolay gelsin.

Isıtıcı dediğiniz bir kombiyse elbette kombi içinde oluşan bir kısa devrede yanındaki sigortası atar. Ancak kombi içinden gövdeye kaçak akım (Nötr veya fazdan toprak hattına yani kombi gövdesine) varsa o zaman panodaki 25 amperlik kaçak akım rölesi çok daha önce atacaktır. B tip sigorta C'ye göre daha geç atan tipte olup klima, kombi, vb. içinde demerajlı motorlar bulunan cihazlardan önce daha uygunudur, seçimi yanlış değildir. Ama 2 amper için 20 amperlik B20 oldukça fazladır. Daha düşük amperlisini yapan kişi bulamamış mı? Örneğin evimdeki 1040 watt.'lık inverter bir klimadan önce duvarda B10 otomat sigorta var bende, yani çektiği akımın yaklaşık 2 katı kadar fazlasıdır. Kolay gelsin.
Hocam benim cahilliğime verin başta kombi dedim termosifonmuş hatta kombi için 380 gerekiyormuş.Bilmiyorum cihazın üstünde bilgi yok belki de çektiği güç fazla o yüzden 20A filan koydular..

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri