şönt reaktör hesabı

arkadaşlar merhaba şönt reaktör hesabı yaparken kapasitif cezadan kurtulmak için nasıl ve neye göre hesap yapılıyor monofaze ve trifaze de.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayacınızın 8.8.0 değerini baz alabilirsi-
niz.İki endeks arasındaki farkı,varsa,çar-
pan katsayısı ile çarpmanız gerekir.Yükü-
nüz çok fazla değişken değilse,3-4 saatlik
endeks takibi yeterli olabilir.Çok değişken
ise,24-48 saatlik endeks takibi gerekir.
Max / Min. arasında çok değişkenlik varsa
tek reaktör yerine SVC tip kontrol yapma-
nız gerekir.

Sayacınızın 8.8.0 değerini baz alabilirsi-
niz.İki endeks arasındaki farkı,varsa,çar-
pan katsayısı ile çarpmanız gerekir.Yükü-
nüz çok fazla değişken değilse,3-4 saatlik
endeks takibi yeterli olabilir.Çok değişken
ise,24-48 saatlik endeks takibi gerekir.
Max / Min. arasında çok değişkenlik varsa
tek reaktör yerine SVC tip kontrol yapma-
nız gerekir.
teşekkür ederim. şimdi değerler şöyle
28.12.2020 = aktif=11.980
endüktif= 1.710
kapasitif= 3.953

29.12.2020 = aktif= 13.869
endüktif= 2.412
kapasitif= 3.976

şimdi bu değerlere göre ben kapasitifi kurtarmak için nasıl bir hesaplama yapıp panoya uygun monofaze veya trifaze şönt reaktör seçmeliyim. şu anda %28 lik bir ceza var mevcutta da sönt reaktör panosu var

Hocam bu değerler ay başından beri böyle ilerliyorsa eğer siz endüktifi kurtarmaya bakın, şönt reaktör daha çok artıracaktır, kondansatörleriniz yetersiz veya devrede değil.

Hocam bu değerler ay başından beri böyle ilerliyorsa eğer siz endüktifi kurtarmaya bakın, şönt reaktör daha çok artıracaktır, kondansatörleriniz yetersiz veya devrede değil.
evet bu ayın başından beri cezadayız kapasitif den ama kasım ayın da hiç cezaya girmedik şönt reaktör panosu kurtardı kompanizasyon panosuda devreye giriyor yapışan kontaktör yok patlayan kondanstör yok
benim aklıma sadece şönt panosuna 3 faza monafaze şönt reaktörü ilave etmek geliyor çünkü fazlar arası çok dengesizlik var L1:120A L2: 110A L3:90A L3 fazı sürekli diğerlerinden düşük gün boyu kontrol ettiğim de monofaze şönt reaktörü belki fayda eder diye düşünüyorum ama kaç kvar lık olucak onu bilmiyorum
bu arada ilginiz için de çok teşekkür ederim

Rölenizde,eksik / fazla değerleri görüyor
olmanız gerekir.Rölenizin marka-tipi ne-
dir ?

O röleyi tanımıyorum maalesef.Ancak,
bahsettiğim bilgileri gösterdiğinden emi-
nim.Kullanım kılavuzuna bakmanızda ya-
rar var.Verdiğiniz değerlere göre,sorunu-
nuz,kapasitiften değil endüktiften.Yani,
devreye ek kondansatör alınması gereki-
yor.

O röleyi tanımıyorum maalesef.Ancak,
bahsettiğim bilgileri gösterdiğinden emi-
nim.Kullanım kılavuzuna bakmanızda ya-
rar var.Verdiğiniz değerlere göre,sorunu-
nuz,kapasitiften değil endüktiften.Yani,
devreye ek kondansatör alınması gereki-
yor.
Tamam hocam teşekkür ederim bakıcam

Toplam kondansatör gücünüzü ve bunların sağlık durumunun tespitini yapın,kontaktörlerin sağlamlığını test edin.Akım trafolarının röleye bağlantılarının düzgünlüğünü kontrol edin (başkasının yaptığı işte denk geldim erimiş KL uçları, yanlış okuma ,kafasına göre çalışan röle).Tesisattaki dengesizlik çok büyük değil benim kanaatim,yukarıdaki tespitlere katılıyorum yetersiz kondansatör yada arızalı kondansatörler var çok sayıda .Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri