Şönt Reaktör Temin

beyge

Üye
Merhaba, bir süredir buradan da edindiğim bilgilerle tesisimize şönt reaktörünün gerekli olduğu konusunda işverenlerimi ikna ettim, bilgilerini paylaşan herkese öncelikle çok teşekkür ederim. Şönt reaktörünü nasıl temin edebilirim? Hesabını ben mi yapmalıyım yoksa reaktörü alacağım firma uygun değerleri kendisi keşifle mi belirliyor?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Değerleri sizin belirlemeniz gerekir.Ancak,
önemli değer w / kvar olarak aktif kayıp
değerleridir.Alırken,bu değeri en küçük olanı seçerseniz ( tabiki,bu tipler biraz da -
ha pahalı olacaktır ) ,ucuz farkını daha sonra çıkarmış olursunuz.Bunların yarat-
mış olacağı ortam sıcaklığındanda kurtu-
lursunuz.Montajını,pano üstüne ( en uygu-
nu ) veya pano dışına yapmanızdada yarar
var.Soğutma / soğuma avantajı yönünden
Al. sargılı,üreticilerince tavsiye edilmektedir.
Almayı düşündüğünüz firmalardan w/ kvar kayıplarını mutlaka isteyin.Bu konu-
yu atlarsanız,elektrik odalarına soba koy-
muş olursunuz.:rolleyes:Yumurtalarıda ! tek sepete koymamakta yarar var.
Yardımcı bilgi ekte.

Ekli dosyalar

• GR.ARGE ŞÖNT REAKTÖR KAYIPLAR.jpg
    GR.ARGE ŞÖNT REAKTÖR KAYIPLAR.jpg
    102.2 KB · Görüntüleme: 28
  • ENTES ŞÖNT REAKTÖR KAYIP.jpg
    ENTES ŞÖNT REAKTÖR KAYIP.jpg
    209 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
SAmi Hocam; Kompanzasyon kondansatörlerinin de şönt reaktörlerde olduğu gibi aktif kayıp değerleri var mıdır? Pratik tecrübenizi paylaşmanız mümkün mü ? Teorisini sormuyorum, Üstadım lütfen kızmayınız, saygılar.

Ekli listelere bakmadığınız anlaşılıyor. Onlar,firmaların kendi beyanlarıdır.Reak-
tör kayıpları,kondansatör kayıplarından
5-6 kat daha fazladır.

Son düzenleme:
Bazı basit işlerde sabit bir reaktör kademe olarak yeterli olabilir. Ama genellikle dengesiz yüklü 3 fazlı sistemlerde her faza uygun güçte monofaze bir reaktör bağlayıp, bu reaktorleri uygun bir reaktör sürücü üzerinden devreye alıp çıkarmak başarılı sonuçlar veriyor. Tesisinizdeki özellilere göre, trifaze bir veya daha fazla reaktör de gerekli olabilir . Reaktörleri sürmek için , hem sürücü hem SVC özellikli bir RGKR kullanılabileceği gibi, bağımsız bir sürücü de tercih edilebilir.
Tesisinizin özellikleri ve tasarımınız fiyat performans faktörlerini göz önünde bulundurarak karar vereceksiniz.

Bu gün bazı firmaların monofaze şönt reaktörlerin L değerlerini UT 603 ile ölçtüm, ilgilenenlere fikir verebilir.
MARKA3 KVAR10KVAR
Eine 230V
13.04A
56.13mH
ÖLÇÜM
44.9mH
230V
16.84mH
ÖLÇÜM
13.9mH
GRUP ARGE230V
13A
mH Yazmıyor
ÖLÇÜM
46.5mH
230V
43.84A
mH Yazmıyor
ÖLÇÜM
15mH
EKA230V
13.04A
58mH
ÖLÇÜM
51.2mH
230V
43.5A
16.9mH
ÖLÇÜM
14.2mH
Ekli listelere bakmadığınız anlaşılıyor. Onlar,firmaların kendi beyanlarıdır.Reak-
tör kayıpları,kondansatör kayıplarından
5-6 kat daha fazladır.
Hocam mobilden girince bazı yazıları görememişim.

Yukarıdaki tabloda olan şönt reaktörlerin ölçtüğüm değerleri ;
Eine 3kvar için 140W/ 2800 VAR
Eka 3 kvar için 140W/2900 VAR
Grup Arge 3 kvar için 110W/3000 VAR
* hepsi 230V monofaze
* ölçümü holdpeak HP-870F ile yaptım, asıl ısı kaybı yine monofaze 10KVAR lık şönt reaktörlerde, satış yerinde ölçüm yapamadım, 40A lik w otomat yok, Onları da başka bir işyerine götürüp ölçmek istiyorum, sonucu buradan paylaşırım.

Son düzenleme:
En düşük kayıplısı,Gr.Arge görünüyor.Küçük değerliler için,daha küçük ! rakam bekliyordum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri