Arazi GES de kompanzasyonda sadece şönt reaktör kullanmak.

Merhabalar, arazi gesimize kompanzasyon yapacağız telifleri aldık fakat çok pahalı geldi. Bunun yerine Sayın Ethem hocamızın yazısındaki gibi sadece şönt reaktör bağlasak sürücü kondansatör vs. diğer malzemeleri kullanmasak olur mu? bunun gibi bir uygulama yapan var mıdır? Tecrübelerini aktarabilecek? Veya teknik olarak ethem hocamın uygulamasındaki sakınca var mıdır uygulamada? Şimdi aldığımız teklife göre yaptırırsak da boşuna şöntlerin aktif tüketimini vereceğimiz yazıyor peki onun çözümü nedir bilen varsa çünkü akım bilgisini og den almak zorundayız. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• GES KOMPANZASYONUU.docx
    22.2 KB · Görüntüleme: 6
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar, arazi gesimize kompanzasyon yapacağız telifleri aldık fakat çok pahalı geldi. Bunun yerine Sayın Ethem hocamızın yazısındaki gibi sadece şönt reaktör bağlasak sürücü kondansatör vs. diğer malzemeleri kullanmasak olur mu? bunun gibi bir uygulama yapan var mıdır? Tecrübelerini aktarabilecek? Veya teknik olarak ethem hocamın uygulamasındaki sakınca var mıdır uygulamada? Şimdi aldığımız teklife göre yaptırırsak da boşuna şöntlerin aktif tüketimini vereceğimiz yazıyor peki onun çözümü nedir bilen varsa çünkü akım bilgisini og den almak zorundayız. Teşekkürler.

Şönt reaktörlerinin aktif tüketimi sandığınız kadar büyük degil en fazla toplam gücünün yüzde 3-5 kadardır. Rölesiz sürekli bağlı tutarsanız şönt reaktörleri kırpmadan sürekli devrede kalacağı için aşırı ısıdan sürekli açma yapacaktır.İsterseniz bizde teklif verebiliriz.

İsteğe bağlı ! olarak ,düşük kayıplı
şönt reaktör yaptırılabilir ( tavsiyem).
Küçük tesisler için,Etem abimizim
düşüncesi çözüm olabilir.Sizin tesi-
sinizin büyük güçlü olduğunu hatır-
lıyorum.3x10 kvar dan aşağısı işe
yaramıyabilir gibi bir düşüncem var.
3x10 a rağmen,eksik kalan ! reaktör
ihtiyacı çıkarsa,bu sorun,sabit reak-
tör ve röle yardımı ile ! karşılanabilir
Bu ihtimale karşı,röle kademe sayı -
sının fazla tutulmasında yarar var-
dır.Sn.emodiatörle görüşmektede
yarar görüyorum.

Ekli dosyalar

• ENTES ŞÖNT REAKTÖR KAYIP.jpg
    ENTES ŞÖNT REAKTÖR KAYIP.jpg
    209 KB · Görüntüleme: 4
  • GR.ARGE ŞÖNT REAKTÖR KAYIPLAR.jpg
    GR.ARGE ŞÖNT REAKTÖR KAYIPLAR.jpg
    102.2 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
teşekkürler cevaplarınız için evet güç fazla 1 günlük osos verilerini ve gelen teklif malzemelerini ekliyorum.
Bence teklif fiyatı normal cezaya göre 2 yılda amorti ediyor ama patron para yüksek o yüzden cezaya razıyım diyor. Bende o yüzden sadece şönt alsak mesela bu tesis için 10 kvar değilde 1 düşüğünü kullansak yeterli olur heralde tabiki ceza 0 olmaz çünkü nadir de olsa değişkenlik gösterebiliyor günlük gece çekilen kvar olarak. Tabi birde dediğiniz gibi şönt hep %100 kapasitede çalışacak o da bir sorun.

Ekli dosyalar

• 12.JPG
    12.JPG
    128.6 KB · Görüntüleme: 13
  • 13.JPG
    13.JPG
    82.4 KB · Görüntüleme: 12
Seçilen teçhizatın bile ! , bu rakamla-
rın değişimine sebep olacağına ina -
noyorum.O nedenle,referansı güven
veren malzeme / tedarikçi seçimine
dikkat edilmesi zorunludur.Ucuz etin
yahnisi yenmez.:oops:

Seçilen teçhizatın bile ! , bu rakamla-
rın değişimine sebep olacağına ina -
noyorum.O nedenle,referansı güven
veren malzeme / tedarikçi seçimine
dikkat edilmesi zorunludur.Ucuz etin
yahnisi yenmez.:oops:
Teşekkürler. ama hangi malzeme seçimi hatalı acaba anlayamadım?

Şönt reaktörlerinin aktif tüketimi sandığınız kadar büyük degil en fazla toplam gücünün yüzde 3-5 kadardır. Rölesiz sürekli bağlı tutarsanız şönt reaktörleri kırpmadan sürekli devrede kalacağı için aşırı ısıdan sürekli açma yapacaktır.İsterseniz bizde teklif verebiliriz.
iletişim adresinizi atabilir misiniz?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri