Şönt reaktör hesabı ?

Evet ,en doğrusu budur...

bizim kompanze kıstasımız sayaç olduğu için kontrolümüzü (referansımız) hemen sayacın çıkışı olmalıdır. şöt reaktörü aslında devreye bir alıcı olarak bağlıyoruz. şöt reaktör devreye bağlanan bir alıcı olduğunu düşünürsek ki öyle ona göre muamele yapmamız gerekir.kompanzasyondan bağımsız. tabi her daim bağlanması gerekiyorsa. çünkü onundabir aktif tüketimi var azda olsa. mümkün olduğu kadar ihtiyaç yoksa devreden çıkarmalıyız diye düşünüyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar merheba bir konuda yardım istiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
85 kva lık ups var buna bağlı olarak tamografi cihazı 45 kva momografi 25 kva kemik tarama15 kva ve ultrasıon gibi cihaz var aylık aktif tüketimi 2160 kwh endüktif 402 kvar kapastif 547 kvar harcanmış devrede 2,5 kvarlık şönt reaktör bulunmaktadır kapastif cezası geliyor bu konuda bilgi yardımlarınızı bekliyorum güç kontrol rolesi tek akım trafolu bunu değişmem gerekiyormu yoksa ilaveten reaktör nekadar kullnmam lazım

Tek akım trafolu kompanzasyon tesisinin etkili bir şekilde çalıştırılması oldukça zordur.Ön-
celikle,kompanzasyon tesisinizi,referansını 3 fazdan alan röle ile değiştirmenizde yarar var.
Şönt reaktörünüzün gücü, küçük gözüküyor.Sayacınızın .8.8.0 endeks değerinin ,1 saatlik
miktarı kadar reaktör olması gerekir.Akım trafonuzu,3 adede çıkardığınızda,7,5-10 kvar'lık
bir Alron ünite koyarak,hem dengesiz yükleri,hem de reaktör ihtiyacını aynı sistemle karşı-
layabilirsiniz.Öncelikle,3 faz kontrollu röle ( her ihtimale karşı haberleşmeli tip ) +Reaktör+
monofaze ilave üniteleri koyarak çözüm deneyebilirsiiz.

arkadaslar beni mazur görün şönt reaktörler iletim hatlarında olusan kapasitif yüklere karsı kullanldıgını biliyorum ve trafo sargılarına ilave edilerek sistemin reaktif güc ihtiyacını karsılar ups cihazlarının kapasitif sorunu kondansatörlerle giderilemiyormu yeterlimi gelmiyor sonucta sonucta nüve üzerine sarılan bobinden dolayı ısı ses artısı olacagından problemli olmazmı benmi yanlıs biliyorum

Sayın belkiya guler;
Kondansatörler sistemdeki indüktif yüklere karşılık şebekeye kapasitif yük basarak sistemi kompanze ederler.Reaktörler ise şebekeden indüktüf yük çekerek,şebekeden çekilen kapasitif yükleri kompanze ederler.Anlamadığınız bir nokta olursa eğer belirtin,elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Sn.İlker,sayacın 8.8.0 menüsünden endeks okuyun.1 saat sonra tekrar okuyun.Elde ettiğiniz fark ihtiyacınız olan reaktörün gücüdür.Bunu UPS çıkışına bağlamanız iyi olmaz.Her hangi bir yere bağlayabilirsiniz.Ama ana panoya yakın olması iyi olur.Reaktör çok ısı ve ses yapar.Nüve ve sargıdan oluşur.Onun için uluorta yerlere koyamazsınız.Bence siz 10 KVAR reaktör satın alın.Paralel 2-2,5-3 KVAR gibi kondansatör bağlayarak istediğiniz değere ayarlayın.

Pratik güzel fikir ama masraflı, fazladan kondansatör parası vericen.

1 saatlik ara ile kapasitif değerlerim: 75.86 - 75.89 bu durumda ne kadarlık bir şönt reaktör alamayılım, toplam trafo gücü: 2250 KVA

Sayaç çarpanınızı,farkla çarptığınızda çıkan değer kadar olması gerekir.Yani,0,03 x çarpan = kvar
olarak reaktör gücü.

1. Şönt Reaktörler, endüktif yüktür.Düşük miktarda !
aktif güç tüketirler.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri