şönt reaktör gücü hesabı

cglryzc

Üye
Merhaba,

Kompanzasyon panomuzun olmadığı bir merkezde kapasitif cezaya giriyoruz. 30 günlük kapasitif tüketim 300 KVARH. Bağlanacak şönt reaktörün gücünü bulabilmek için şu hesabı yapabilir miyiz?

30 gün x 24 saat =720 saat

300 kvarh / 720 saat = 0,41 kvar (yaklaşık 0,5 kvar'lık trifaze kondansatör gerekir.)

Hesap doğru mudur?

Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Aratmıştım konuyu fakat bulamamıştım.

Teşekkürler.

Sistemi iyi analiz etmek gerekir. Kapasitifin nedeni araştırılıp bulunmalıdır. Yükten sebep ise amennah, ama çoğu zaman Ölçümü Y.G. 'de olan sistemlerde yüklenmenin azaldığı dönemlerde trafo sabit kondansatörün fazla gelmesinden kaynaklanır. Eğer sebep buysa AG kompanzasyon panosuna reaktör bağlamak sorunu çözmeyecektir çünkü otomatik kompanzasyon sistemi yani röle akım bilgisini akım trafolarından almakta ve röle sistemi hedef cosfi'ye getirmekte. Sabit kondansatör ise akım trafolarının Şebeke tarafındadır yani kapasitif basmaya devam eder.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri