Kaç KVAR Şönt Reaktör Gerekli?

brc011

Üye
arkadaşlar sizlere işletmenin günlük tüketim değerlerini vereceğim bu değerlere göre nekadar şönt reaktör gerekli
aktif- reaktif - kapasitif
1.gün 29,8 - 3- 4,5
2,gün 43,1 -6,3 -3,3
3,gün 62,9- 7,2 - 3,4
4.gün 42,2- 3 - 3,6
5.gün 45,3 - 4,3 - 2,1
6.gün 34,2 - 4,4 - 2
7.gün 14,9 - 0,8 - 6,6
8.gün 21,4 - 0,5 - 14,8

bunlar günlük tüketim değerleri gece hiç yük yok hat uzun bu kapasitif yok etmem için kaç kvar şönt reaktör gerekli
bu arada sistem entes 12 c röle kademeler ise 5-2,5-2,5-1,5-1,5- monofazeler ise 1-1-1-0,5-0,5-0,5 trf 100 kva

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
6.günün sonunda röle ayarlarını mı değiştirdiniz? endüktif reaktif sıfırlanmış, kapasitif reaktif artmış ? Problemin neden kaynaklandığını bulmadan reaktör bağlamamanızı öneririm.

100kVA trafo demişsiniz ölçüm A.G'dendir kapasitif etki olma ihtimali yok ! (otomatik kompanzasyon sistemi içine sabit kondansatör koyma gibi bir hata yapmadıysanız)

Yükün azaldığı saatten itibaren endeks almanızı tavsiye ederim örneğin akşam 20:00 sabah 8:00 arası endeksleri.
akım trafosu değerini yazmamışsınız 100kVA trafoda 200/5A olur tahminiyle;
(Kapasitif reaktif Endeks farkı x akım trafosu oranı x gerilim trafosu oranı)/endeks alınan süre
Endeks farkını 10 aldım akım trafo oranı 200/5=40 günlük endeks dediniz /24 (saatlik değer bulunacak);
(10 x 40)/24 = 16,6kVAr
Dediğim gibi yalnız gece yükün min olduğu zaman diliminde endeks farkı almanız daha sağlıklı sonuç bulmanızı sağlar.

Son düzenleme:
evet 6. gün sonunda endüktif reaktif sıfırlandı ancak bunun sebebi kullanılan yükün düşmesi yani 3-4 tane lamba buzdolabı televizyon. röle ayarlarına müdahale yok akım trafoları 150/5 ancak elektirik kullanılan yer ile trafo arası yaklaşık 1 km bu kablodan kaynaklanıyor diye düşünüyorum iletken havai hat alpek...

evet 6. gün sonunda endüktif reaktif sıfırlandı ancak bunun sebebi kullanılan yükün düşmesi yani 3-4 tane lamba buzdolabı televizyon. röle ayarlarına müdahale yok akım trafoları 150/5 ancak elektirik kullanılan yer ile trafo arası yaklaşık 1 km bu kablodan kaynaklanıyor diye düşünüyorum iletken havai hat alpek...

Buzdolabı 300w tv 150w desek olmazya ampullerde 100w olsa 400w toplam 850w yük yapar. Hepsi bir faza bağlı olsa 4-5A yük demektir 150/5 akım trafosunda primer değerin %3,3'üne tekabül eder. Bu kadar minik değeri akım trafosu röleye sağlıklı olarak iletemez asıl sorun burdan kaynaklanmakta.
Yapmanız gereken bu minik yükün devreye girdiği zaman röleyi devre dışı bırakıp(örneğin zaman saati ile) bu yük için sabit kondansatör bağlamak. Bu kadar az yük endüktif değerinide fazla arttırmaz zaten.

Sn. brc011 ,
Düşüncenize katılıyorum , bunu anlamanın en kolay yolu tüm yükleri ve kompanzasyon sistemini devre dışı bırakın , alpek kablo devrede yani enerjili olsun , bu durumda aktif , endüktif reaktif ve kapasitif reaktif değerlerini alın , 10 dk. sonra tekrar alın , tüketimlerin hesaplanması sonucu , buradan alpek kablonun kapasitif etkisi nedeniyle oluşan kapasitif yükün değeri hesaplanabilir ve gerekiyor ise buna göre indüktif reaktör seçimi yapılır. Selamlar . .

1,5kvar'lık 3 fazlı endüktif şönt rektör sabit olarak bağlayın.her şönt rektörün aktif kayıplarıda vardır.bunu dikkate alarak fazladan elk.parası ödemeyelim derseniz SMART SVC kullanın.sürücü vasıtası ile sadece ihtiyaç duyulduğu zaman ve ihtiyaç kadar reaktörü sürün.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,992
Son üye
plaxo

Yeni konular

Geri