Şönt reaktör hesabı

ground_79

Üye
merhabalar,
işletmemizde ölçüm og den yapılıyor, bir trafomuz var şimdilik. köşk ile trafo arasında 400m civarında havayi hat mesafesi var ve bu bize kapasitif olarak yansıyor.
saatin çarpanı 690 dır.
31500V
250Kva trafo var

2x75kwlık pompa ve sürücüler var kullanıcı olarak, sulamada kullanıyoruz. ama sürekli çalışmıyor 2-3 günde 5-6 saat çalıştırıyoruz.
kompanzasyon ag de. 8.8.0 da saatte yaklaşık 0,00341kvarh fark okudum, 0,00341x690=2,35kvar lık reaktöre ihtiyacım var galiba. 2,35kvarlık reaktör yok sanırım. küçüğü açığı kapatmaz büyüğü de devreden fazla akım çeker diye düşünüyorum.
2,5kvarlık reaktör aldım diyelim. akım trafolarından önce koyarsam ne olur sonra koyarsam ne olur? nereye koymalıyım?
kontaktör yardımıyla yükün olmadığı zamanlarda devreye sokacağım, ama sonuçta bir kullanıcı olacağı için saatte kaç kw yakar oda bir yana, bu da kafamda soru işareti? 200-300 tl reaktif cezadan kaçarken 1000 tl fatura ödemek pek mantıklı gelmiyor, yanlışmıyım?

düşüncelerim bunlar ve sizden yanlış olan yerleri düzeltmenizi ve sorularımı cevaplamanızı istiyorum, cevaplayanlara şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
merhabalar,
işletmemizde ölçüm ag den yapılıyor, bir trafomuz var şimdilik. köşk ile trafo arasında 400m civarında havayi hat mesafesi var ve bu bize kapasitif olarak yansıyor.
saatin çarpanı 690 dır.
31500V
250Kva trafo var

2x75kwlık pompa ve sürücüler var kullanıcı olarak, sulamada kullanıyoruz. ama sürekli çalışmıyor 2-3 günde 5-6 saat çalıştırıyoruz.
kompanzasyon ag de. 8.8.0 da saatte yaklaşık 0,00341kvarh fark okudum, 0,00341x690=2,35kvar lık reaktöre ihtiyacım var galiba. 2,35kvarlık reaktör yok sanırım. küçüğü açığı kapatmaz büyüğü de devreden fazla akım çeker diye düşünüyorum.
2,5kvarlık reaktör aldım diyelim. akım trafolarından önce koyarsam ne olur sonra koyarsam ne olur? nereye koymalıyım?
kontaktör yardımıyla yükün olmadığı zamanlarda devreye sokacağım, ama sonuçta bir kullanıcı olacağı için saatte kaç kw yakar oda bir yana, bu da kafamda soru işareti? 200-300 tl reaktif cezadan kaçarken 1000 tl fatura ödemek pek mantıklı gelmiyor, yanlışmıyım?

düşüncelerim bunlar ve sizden yanlış olan yerleri düzeltmenizi ve sorularımı cevaplamanızı istiyorum, cevaplayanlara şimdiden teşekkürler...

Şimdi bir hesaplama yapalım 250kva trafo 31,5 kv gerilim sayaç AG tarafta. Hesaplamada AG tarafta akım 361 A çıkıyor yani 400/5 akım trafosu kullanılıyor çevirme oranı da 80 olur. Çarpanınız nasıl 690 oluyor. Gerilim trafosu olarak da 400/100 kullansanız o da olmuyor.

Tamam şimdi oldu yalnız gerilim 34,5kV haberin olsun akım trafo çevirme oranın 20 gerilim trafo çevirme oranın 34,5

teşekkürler, og de akım trafosu 10/5 kullandık. peki ya 2,5kvar lık şönt reaktör takalımmı? yoksa gerek yok mu dersiniz?

Son düzenleme:
Ayrıca düşüncelerin çok güzel hesaplamalarında doğru şönt reaktör genellikle trafonun tersiyer sargılarına bağlanır ancak hat üzerinden bağlayacaksan hatta parelel ve akım trafosundan sonra da bağlayabilirsin. RC filtreye de ihtiyacın olabilir.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, çok işime yaradı...

biraz baktım da bu RC filtre tam olarak ne işe yarar? indüktif geçişleri mi yumuşatıyor? Kullanmazsak olmaz mı? Malum hepsi birer ek maliyet.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri