İki Toprak Kablosu Tek Cihaza Bağlanabilir Mi?

Evet. Siz kalitelisinden 30mA 63A bir röle taktırın.
@fgencal 63A monofaze 7.5kW bir yük için yüksek bir değer. 7.5kW yük 32A yük yapar. 40A röle iş görür ki kablo kesiti de önem taşımakta. Kaç amper yüke kadar dayanabilecek onu da değerlendirmek gerek.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
@fgencal 63A monofaze 7.5kW bir yük için yüksek bir değer. 7.5kW yük 32A yük yapar. 40A röle iş görür ki kablo kesiti de önem taşımakta. Kaç amper yüke kadar dayanabilecek onu da değerlendirmek gerek.
Kaçak akım rölesinin büyük seçilmesinin bir zararı yok+ evdeki diğer yükler içinde aynı röle kullanılacaksa...

Kaçak akım rölesinin büyük seçilmesinin bir zararı yok+ evdeki diğer yükler içinde aynı röle kullanılacaksa...
Ben yorumunuzu sadece cihaz için yorumlamışım, benim hatam kusura bakmayın. Ayrıca normalde her linyeye kaçak akım konması gerekmekte. Maalesef bunu ülkemizde maaliyet adı altında yırtmaya çalışıyorlar.

Ben yorumunuzu sadece cihaz için yorumlamışım, benim hatam kusura bakmayın. Ayrıca normalde her linyeye kaçak akım konması gerekmekte. Maalesef bunu ülkemizde maaliyet adı altında yırtmaya çalışıyorlar.
Olması gereken öyle ama bir tane taktırılabilirse ne mutlu. Sigaraya para bulunur ama buna bulunmaz malesef.Gider en dandiği alınır kara geçildi diye düşünülür.

Olması gereken öyle ama bir tane taktırılabilirse ne mutlu. Sigaraya para bulunur ama buna bulunmaz malesef.Gider en dandiği alınır kara geçildi diye düşünülür.
Ne diyeyim ki abi. Dediğin gibi 1 karton sigarayı, 1 koli alkolü gözü kapalı alanlar 1 tane kaçak akımı taktırmamak içib takla atıyorlar. Önceki iş yerimde bir patronum sorusu aklıma geliyor. "Bu topraklama senin için neden bu kadar önemli?"

Bir yanlışınız olmalı. Sigortada toprak hattı yoktur. Bahsettiğiniz Nötr hattı olmasın?

Bir yanlışınız olmalı. Sigortada toprak hattı yoktur. Bahsettiğiniz Nötr hattı olmasın?

Ben sigorta kutusundan anladım.
Tekli sigorta ( faz ) sigortası

sigortadan çektiğim toprak hattıyla bağladım.
Sn. ustam sizin uyarinizla yoksa nötr kesmeli sigorta düşüncesi doğru.
Dediğiniz gibi bir yanlışlık var .

Bence sigorta kutusundaki topraklama kablosundan alıp şohben hatti topraklamaya bağladım demek istemiş herhalde.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/İki-toprak-kablosu-tek-cihaza-bağlanabilir-mi.148895/

Son düzenleme:
Hocam kabloyu takip ettim Toprakları sigortanin bir yerinde toplamışlar, nötrleri de bir başka yerinde toplamışlar ama hepsi sigorta kutusu içinde. Onu demek istemiştim
Ben sigorta kutusundan anladım.
Tekli sigorta ( faz ) sigortası

sigortadan çektiğim toprak hattıyla bağladım.
Sn. ustam sizin uyarinizla yoksa nötr kesmeli sigorta düşüncesi doğru.
Dediğiniz gibi bir yanlışlık var .

Bence sigorta kutusundaki topraklama kablosundan alıp şohben hatti topraklamaya bağladım demek istemiş herhalde.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/İki-toprak-kablosu-tek-cihaza-bağlanabilir-mi.148895/
Aynen doğru ifade ettiniz

Geçmiş olsun.
Kusura bakmayın ama önce doğru sistemi yapmayı düşünüyorsunuz.

Son aşama çıkış yolu bulamazsanız diyeceğim .

Öncelikle sigorta kutusundan şohbene özel direk ( tüm kablolar 3 adet ) hat mi çekilmiş durumda veya buattan ek mi yapıldı.

Sadece topraklama kablosu sigorta kutusundan direk hat çekildi.
Diğer faz notr kablosu buattan.

Ters bağlantı iyi nereden başlıyor ?

Düzeltme işlemini nereden yaptiniz ?

Sadece şohbene ait özel topraklama kablosu var ?
Diğer priz topraklamalari durumu?

Diğer kablolarin kesitleri 7500 amper şohben uygunmu ?

Sigorta tipi ve amperi ?
( Sigorta kutusu ve şohben yani sigortası )

Ilk önce güvenlik kaçak akım koruma rölesi durumu

Tesisat sisteminiz mono - trifaze ( faz dağılımı ) bilinmiyor. .Topraklama ?

Elektrikci çağırmanız iyi olur .
Tüm tesisatta elden geçmiş olur.
Topraklama ölçümü yapılmış olur .

Sisteme gerekli ürünlerde eklenmiş veya sisteme uygun düşmeyenler değiştirilir .

Kolay gelsin sağlıcakla

Geçmiş olsun.
Kusura bakmayın ama önce doğru sistemi yapmayı düşünüyorsunuz.

Son aşama çıkış yolu bulamazsanız diyeceğim .

Öncelikle sigorta kutusundan şohbene özel direk ( tüm kablolar 3 adet ) hat mi çekilmiş durumda veya buattan ek mi yapıldı.

Sadece topraklama kablosu sigorta kutusundan direk hat çekildi.
Diğer faz notr kablosu buattan.

Ters bağlantı iyi nereden başlıyor ?

Düzeltme işlemini nereden yaptiniz ?

Sadece şohbene ait özel topraklama kablosu var ?
Diğer priz topraklamalari durumu?

Diğer kablolarin kesitleri 7500 amper şohben uygunmu ?

Sigorta tipi ve amperi ?
( Sigorta kutusu ve şohben yani sigortası )

Ilk önce güvenlik kaçak akım koruma rölesi durumu

Tesisat sisteminiz mono - trifaze ( faz dağılımı ) bilinmiyor. .Topraklama ?

Elektrikci çağırmanız iyi olur .
Tüm tesisatta elden geçmiş olur.
Topraklama ölçümü yapılmış olur .

Sisteme gerekli ürünlerde eklenmiş veya sisteme uygun düşmeyenler değiştirilir .

Kolay gelsin sağlıcakla.
Haklısınız hocam elektrikçi daha iyi anlar ancak burada bulmam zor olduğu için kendim takmayı düşünüyorum. Az çok bilgim var. Sigortadan özel hat çekilmiş. Ben yine sigorta kutusuna kadar uzanan bir hat daha çekmeyi düşünüyorum. Kablolar 7500w i kaldırabilecek güçte. 2.5 mm kablo kullanacağım. Ayrıca kaçak akım rölesi 40 a 30ma yeterli gelir diye düşünüyorum.

Haklısınız hocam elektrikçi daha iyi anlar ancak burada bulmam zor olduğu için kendim takmayı düşünüyorum. Az çok bilgim var. Sigortadan özel hat çekilmiş. Ben yine sigorta kutusuna kadar uzanan bir hat daha çekmeyi düşünüyorum. Kablolar 7500w i kaldırabilecek güçte. 2.5 mm kablo kullanacağım. Ayrıca kaçak akım rölesi 40 a 30ma yeterli gelir diye düşünüyorum.
7.5kW monofaze ise 33A demektir. 3x2.5mm2/2x2.5mm2 NYM kablo ise 30A yük taşıyor. Zaten tesisat baştan hatalı. 30A yük taşıyabilen kabloya 40A artık akım anahtarı bağlayamazsınız. Ben mi göremedim bilmiyorum ama öncelikle tesisatın detaylı ayrıntısı gerekli. Cihaz monofaze mi kablo kesiti ne vs. vs....

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri