Evdeki ilginç tesisat sorunu

usta eve önce bir 300ma role (yani kacak akım )
taktırmalısın ki apt mandakıler rahatsız olmasın sonra sorunu bulmak kolay hee bu role cin malı olmasın kalıtelı bi cihaz sec daha sonra ugraşma kolay gesin
300 mA ??? :confused:

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Cevaplarınız için tekrar teşekkürler. Az önce gene ölçtüm gerilim değerleri yüksek ama herhangi bir sorun (sigorta atması) yok şu an.

Kiracıyım ve (her ne kadar kiradan düşecek olsak da) şu sıra elektrikçiye verecek nakdim yok. Bahsettiğiniz nötr kontrolünü kendim yapabilir miyim (elektronik mühendisiyim ama elektrik tesisatından hemen hemen hiç anlamam)?

Benim evimde şu an aktif çalışan pek bir cihaz yok (modem, buzdolabı ve bir tasarruflu ampul çalışıyor). Dolayısıyla geceleri olduğunu gözlemlediğim ve yüklenmeden dolayı dediğiniz bu gerilim sorunu apartmanın tümünden kaynaklı diye düşünerek yöneticiye bu şekilde söyleyebilir miyim?

Evimde üzerinde 30mA ve 40A yazan Legrand marka kaçak akım rölesi var. Doğru bağlantı şeklini haftasonu araştırıp kontrolünü yapacağım.

40 a fazla ama evinize trifaze geliyorsa normal fakat monofaze ile beslenen bi tesisat 25a yı geçmemelidir. ayrıca sigorta kutusundan ve buatlardan nötr kontrolu yapabilirsintabii ki enerjiyi keserek slm

40 a fazla ama evinize trifaze geliyorsa normal fakat monofaze ile beslenen bi tesisat 25a yı geçmemelidir. ayrıca sigorta kutusundan ve buatlardan nötr kontrolu yapabilirsintabii ki enerjiyi keserek slm

Rezistans ustam 40 a diyerek kaçak akım rolesinin anma akımını kasdetti arkadaşımız ....Evin içine 300 ma lık kaçak akım takılmaz...30 ma olması lazımdır..İnsan hayatı 30 ma dan sonra tehlike arz eder...saygılar...

Bu arada arkadaşlar dün gece saat 24,00 de bir konşumuzun elektrik arızasına gittim...Adam önce eve gittiğinde lambaya basınca sigorta atmış....Sonra sigortayı kaldırmaya çalıştıklarında bu sefer sayaç üstü sigorta atmış..Beni çağırdılar lambaların anahtarlarını ters konuma getirdim yine sigorta atmaya başladı...Biraz bekledikten sonra bu sefer sigortayı kaldırdıgımızda sigorta kalktı..Bu sefer mutfakta su borularının geldiği yerde bir cızırtı meydana geliyor...O cızırtının oldugu ssu borularının dibindeki odadaki buata yoğunlaştım..Ama o odaya gelen linye hattını bulamadım..Sonra anahtarı prizi söktüm yine bişey yok..En sonunda gece lambasını söktüm bir de ne göreyim..Gece lambasının oldugu yerden linye hattı çekilmiş ve su sızıntısı tam o bölgedeki linye hattına temas ediyor...Yahu ne insanlar var ya sen gidesin gece lambasının oldugu yerden linye hattı çekesin... Allah sizi dedim bildiği gibi yapsın...

Son düzenleme:
bizim sık karşılaştığımız sorun :) eski tesisatlarda yeni sistem bağlandığında yada yeni tesisatlarda uyanıklık yapıp malzeme söküldüğünde sıklıkla bu sorun olur... binanızın ana sigortası 4 uçlu termik manyetik şalter onun çok çok küçüğü dairenizin içinde sigorta kutusunda var
hata seçenekler:
1 bina sakinlerinden biri evindeki (kaçak akım rolesi deriz ) sigortayı sürekli atıyor diye sökmüşdür
2 uyanık bir daire sahibi kaçak elektrik kullanmaya çalışmakdadır
çözüm
benim en basit yöntemim
bina ana panodan dairelere giden topraklama uçlarını çıkartırım.
tek tek ayırıp hangi uçta elektrik var (kontrol kalemi ile ) bakarım
elektriği gördüğüm an dairelerin sigortasını tek tek kapatmaya başlarım ve her daire kapattığımda kablodaki elektriği kontrol ederim
bir ihtimalle bir dairenin enerjisini kestiğim an kablodaki elektrik gider o daireyi açmayın dairede arıza var.
şayet topraklamada elektrik baştan yok sa
sorun nötr ile alakalı arkadaş bu test riskli sen elektrikçi çağır :))
bütün bunlardan önce bina ana sigortasının çıkışında ve girişindeki voltajları ölç anormal düşüşler var mı ? var ise tedaşa haber ver nötür kopuk yada zayıf olabilir
şimdi
termik manyetik şalter
30 ile 4000 miliamper ayar akım ayarı üzerinde çoğu elemanda mevcut olup faz ile nötr notr ile toprak arası elektrik akımı geçmesinde direk olarak elektri keser
kaçak akım şalterleri de anı işlevi yapar evlerde kullanılanın standartı 30 miliamperdir

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri