Ölü elektrik

_ahmet

Üye
Merhaba.
Evimin balkonuna en yakındaki prizden 2x0,75 kablo ile elektrik çektim ancak aşırı derecede ölü elektrik sorunum var balkonda 3d yazıcı, havya vb. cihaz ve aletler var bu aletlerle çalışırken gövdesi sürekli çarpıyor mesela lehim yaparken lehim telini tuttuğum elim havyayı deydirdiğim anda çarpıyor 3d yazıcı gövdesine dokunduğumda yine elektrik hissediyorum. Bu durumda ne yapabilirim ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba.
Evimin balkonuna en yakındaki prizden 2x0,75 kablo ile elektrik çektim ancak aşırı derecede ölü elektrik sorunum var balkonda 3d yazıcı, havya vb. cihaz ve aletler var bu aletlerle çalışırken gövdesi sürekli çarpıyor mesela lehim yaparken lehim telini tuttuğum elim havyayı deydirdiğim anda çarpıyor 3d yazıcı gövdesine dokunduğumda yine elektrik hissediyorum. Bu durumda ne yapabilirim ?

Topraklama + kaçak akım koruma rölesi

O sorun ölü elektrik (ghost voltage) değil. Kullandığınız elektrik hattı topraksız (2x kablo nedeniyle) cihazlardan biri de kaçak yapıyor tahminim. Ancak kullandığınız çoklu priz büyük ihtimalle topraklıdır bu da muhtemelen kaçağı bütün diğer cihazların gövdesine dağıtıyor. Bu şekilde kesinlikle kullanmayın.

Allah rahmet eylesin ölüye diyecektim de, ölü elektrik o şekilde olmuyor. Yan yana çekilen kablolardan biri faza bağlıyken diğeri bağlı olmadığı halde kontrol kalemiyle az da olsa yanmasına denir. O da canlı fazdan etkilenme ile oluşur.

Forum istatistikleri

Konular
128,397
Kullanıcılar
450,286
Son üye
GençMühendis35

Yeni konular

Geri