(Çözüldü) Evde Kısa Devre Sorunu

Herşey normal gibi. Faz- nötr kısa devre olsa sigortalarınız atar. Faz-toprak arası ölçü aleti ile ölçüm yapmaya çalıştığınızda faz >ölçü aleti>toprak arasında kaçak akım oluştuğu için kaçak akım atıyor buda normal. Kısa devre kontrolü yapmak istiyorsanız ana şalteri ve kaçak akım koruma rölesini kapatın. Prizlerinizdeki bütün cihazlarınızı sökün, lamba anahtarlarınız açık kalmasın o şekilde deneyin.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Herşey normal gibi. Faz- nötr kısa devre olsa sigortalarınız atar. Faz-toprak arası ölçü aleti ile ölçüm yapmaya çalıştığınızda faz >ölçü aleti>toprak arasında kaçak akım oluştuğu için kaçak akım atıyor buda normal. Kısa devre kontrolü yapmak istiyorsanız ana şalteri ve kaçak akım koruma rölesini kapatın. Prizlerinizdeki bütün cihazlarınızı sökün, lamba anahtarlarınız açık kalmasın o şekilde deneyin.
Sabah bir de öyle bakayım. Peki kaçak akım rölesinin eve gelen tarafında faz ve nötr neden kısa devre diyip ötüyor olabilir? Bu kısmı hiç kafama yatmıyor.

Sabah bir de öyle bakayım. Peki kaçak akım rölesinin eve gelen tarafında faz ve nötr neden kısa devre diyip ötüyor olabilir? Bu kısmı hiç kafama yatmıyor.
Gerilim altındayken ölçüm yapıyorsanız ya alet sapıtıyordur ya da prize takılı bir cihaz üzerinden devreyi tamamlayıp ötüyor olabilir. Madem öyle bahçe tarafında niye ötmüyor diyorsanız hattın iç direncinden dolayı cihaz ötmüyordur ama bu durumda da cihazda bir direnç değeri okuyor olmalısınız.

Dediğinizi anladım sanırım. Prize takılı aletler vardı ben ölçüm yaparken. Ona dikkat etmedim. Sabah her şeyi prizden söküp o şekilde deneyeyim. Peki denerken şalterler açık mı kalsın? Büyük bir sorun olsa hem sigortalar hem KAK atardı değil mi? Hatta iki tane toprak var bu arada.Bir kısma farklı toprak diğerine farklı toprak hattı bağlı evde. Yalnız dışarı toprak diye aldıkları kablonun toprak olup olmadığına yönelik şüphelerim var biraz. Normalde toprak olduğunu anlamanın kabloları kontrol etmeden prizi sökmeden felan nasıl anlıyorsunuz?

Dediğinizi anladım sanırım. Prize takılı aletler vardı ben ölçüm yaparken. Ona dikkat etmedim. Sabah her şeyi prizden söküp o şekilde deneyeyim. Peki denerken şalterler açık mı kalsın? Büyük bir sorun olsa hem sigortalar hem KAK atardı değil mi? Hatta iki tane toprak var bu arada.Bir kısma farklı toprak diğerine farklı toprak hattı bağlı evde. Yalnız dışarı toprak diye aldıkları kablonun toprak olup olmadığına yönelik şüphelerim var biraz. Normalde toprak olduğunu anlamanın kabloları kontrol etmeden prizi sökmeden felan nasıl anlıyorsunuz?
Şalterleri ve kaçak akım koruma rölesini kapatın. Kısa devre durumunda kaçak akım koruma rölesi atmaz, bu röle sadece kaçak akım olması durumunda atar. Kısa devre durumunda sigorta atar. Kısa devre olsaydı atardı. Bahçedeki prizinizde ölçü aletinizin AC gerilim ölçme konumunda nötr-toprak arası gerilimi ölçün. 2-3 V civarı bir gerilim okursanız toprak hattı çekmişler demektir. Faz-nötr ve faz-toprak arasında aşağı yukarı aynı gerilim değerini görürsünüz. Birde bir tane akkor flamanlı lamba alın. Bir ucunu bahçedeki prizin fazına diğer ucunu prizin topraklamasına değdirin. Prize topraklama bağlıysa kaçak akım koruma rölesinin anında atması gerekir.

Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Sabah dediklerinizi uygulayacağım. Durumu aktarırım yine foruma.

Herkese merhabalar,

Geçtiğimiz aylarda evin bahçesine aydınlat için kablo felan çektirdik. Ayrı bir sigorta takıldı. Evde topraklama vardı fakat kaçak akım rölesi yoktu o takıldı. Yeni farkettim bahçedeki prizlerde nötr-toprak kısadevre evden çıkıp bahçeye yayılan buata baktım kısadevre söz konusu değil. Sonra baktım ana şalter ve kaçak akım rölesi açıkken bu oluyor. İkisini kapatınca kısadevre kesiliyor. Sonra kapalıyken kaçak akım rölesine baktım eve çıkan faz ve nötr ucu kısadevre. Sorun nerede bir türlü bulamadım. Yardım ederseniz sevinirim. İşi yapan ustayla iyi ayrılmadık peşinden bir çok şeyi düzelttim. Forumdan edindiğim bilgiyle yanlış taktığı(300ma) kaçak akımı zor değişttirdim.
Sizin ölçüm yapmanın dışında,
Sistemin çalışmasında herhangi bir problem varmı.?
Kaçak akımı kapattığınızda
Toprak-Nötr arası kısa devre yoksa, sorun yoktur.
Açtığınızda, ohmmetre yerine acvolt ile bakın azda olsa bir değer görmeniz gerekir.
Yada basit bir test yapabilirsiniz.
* Toprak ile Nötr'ü kısa devre yaptığınızda kaçak akım atar
* Toprakdan emin olmak için herhangi bir seyyar
uçlarını Faz ile toprak ucuna temas ettirdiğinizde ampul yanar

Kaçak akımı kapatınca nötr-toprak kısa devre değil. Ana şalter, kaçak felan hepsi açıp bakmıştım o zaman kısa devre oluyor. Ama KAK atmıyor sanırım arada multimetre olduğundan. Nötr-Toprak arası evde 1 volt düzeylerinde görünüyor, bahçede 0 volt du yanlış hatırlamıyorsam. Dediğiniz her şeye bakıp kontrol edicem.

Forum istatistikleri

Konular
129,349
Kullanıcılar
451,821
Son üye
abdllahblt

Yeni konular

Geri