Buzdolabımın fişindeki kısa devre sorunu

crazytune

Üye
Geçenlerde salondaki elekrik prizinde meydana gelen bir arızadan dolayı sigortaları indirdim prizi söktüm. prizde bir sorun göremeyince acaba tesisat kablosunda mı sorun var diye multimetrenin kısa devre moduyla priz boğat arasını test ederken faz ile nötrün kendi aralarında kısa devre olduğunu farkettim.

Sonra diğer prizlere de baktım durum aynı. Hemen aklıma o esnada prize takılı olan cihazlar geldi. Tüm fişleri çektim durum yine aynı. faz ile nötre propları değdirince multimetre ötüyordu. Sonra buzdolabının fişini çekmediğimi farkedip fişi çektim ve prizler düzeldi. buzdolabının fişinin uçarına propları değdirdiğimde multimetre ötüyor. ekranda 0 yazıyor.

Buzdolabının fişini motora bağlandığı yerden söktüm ve kontrol ettim fiş ve kablosunda kısadevre yok.
Motora bağlantı yerlerindeki L ve N kısımlarına propları değdirince multimetre ötüyor.

Evde dondurucu da var. Aynı şekilde test ettiğimde 1500000 ohm gibi bir direnç değeri alıyorum ve cihaz ötmüyor. Bir başka buzdolabında deneme yaptım 1450000 ohm bir direnç değeri gösterdi.

Sizce buzdolabımın sorunu nedir?

Not: Buzdolabı çalışıyor, soğutması falan gayet iyi.

Tesisatta kısadevre olursa sigortaların atması gerekir. Dolap çalıştığına göre dolap sağlam kısadevre göstermesi ise motor sargılarının uçlarına probları tuttuğundan meydana geliyor. Artı motorda birde kondansatör vardır. Sorun yok.

Tesisatta kısadevre olursa sigortaların atması gerekir. Dolap çalıştığına göre dolap sağlam kısadevre göstermesi ise motor sargılarının uçlarına probları tuttuğundan meydana geliyor. Artı motorda birde kondansatör vardır. Sorun yok.

Sargıların bir direnç değeri göstermesi gerekmez mi. Başka bir buzdolabı ve bir dondurucuda aynı şeyleri denedim. İkisi de direnç değeri gösterdi. Fakat kendi buzdolabımdan herhangi bir değer okuyamıyorum. Kısa devre halinde. Elektrik faturamda da bir yükseklik var. Günde 12kwh tüketim ortalamam varmış. Daha önceki faturalarda 7-8 kwh ortalamam olurdu. İlave bir elektrikli alet de kullanmıyorum. buzdolabı ve dondurucuya birer gün sarfiyat ölçer bağlayacağım. Etiketlere bakılırsa güç değerleri aynı. Bakalım arada ne kadar fark çıkacak.

Buzdolabına sarfiyat ölçer bağladım günlük sarfiyatı 3.9 kwh çıktı. Sizce fazla değil mi? Buzdolabı 450 litre standart ölçülerde.

Buzdolabinizin arkasinda teknik verilerin oldugu etiket var ordaki bilgiler saatliktir veya resmini cekin paylasin.

Son düzenleme:
Buzdolabinizin arkasinda teknik verilerin oldugu etiket var ordaki bilgiler saatliktir veya resmini cekin paylasin.
Hocam etiket düşmüş modelini bile öğrenemedim. Sadece arçelik olduğunu biliyorum. Sarfiyatı bana biraz fazla gibi geldi. Aylık 80 tl gibi yansıyor faturaya.

Son düzenleme:
Kitapcigi yok mu matka model uzerinden nette arama yapin.

Bazi modellerin kondansatoru hatali idi bişey oluyordu servis paklar onu.

Onlar plastik govdeli kond ler yangin cikarma riski sebepli degistirildi.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri