(Çözüldü) Evde Kısa Devre Sorunu

Herkese merhabalar,

Geçtiğimiz aylarda evin bahçesine aydınlat için kablo felan çektirdik. Ayrı bir sigorta takıldı. Evde topraklama vardı fakat kaçak akım rölesi yoktu o takıldı. Yeni farkettim bahçedeki prizlerde nötr-toprak kısadevre evden çıkıp bahçeye yayılan buata baktım kısadevre söz konusu değil. Sonra baktım ana şalter ve kaçak akım rölesi açıkken bu oluyor. İkisini kapatınca kısadevre kesiliyor. Sonra kapalıyken kaçak akım rölesine baktım eve çıkan faz ve nötr ucu kısadevre. Sorun nerede bir türlü bulamadım. Yardım ederseniz sevinirim. İşi yapan ustayla iyi ayrılmadık peşinden bir çok şeyi düzelttim. Forumdan edindiğim bilgiyle yanlış taktığı(300ma) kaçak akımı zor değişttirdim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Herkese merhabalar,

Geçtiğimiz aylarda evin bahçesine aydınlat için kablo felan çektirdik. Ayrı bir sigorta takıldı. Evde topraklama vardı fakat kaçak akım rölesi yoktu o takıldı. Yeni farkettim bahçedeki prizlerde nötr-toprak kısadevre evden çıkıp bahçeye yayılan buata baktım kısadevre söz konusu değil. Sonra baktım ana şalter ve kaçak akım rölesi açıkken bu oluyor. İkisini kapatınca kısadevre kesiliyor. Sonra kapalıyken kaçak akım rölesine baktım eve çıkan faz ve nötr ucu kısadevre. Sorun nerede bir türlü bulamadım. Yardım ederseniz sevinirim. İşi yapan ustayla iyi ayrılmadık peşinden bir çok şeyi düzelttim. Forumdan edindiğim bilgiyle yanlış taktığı(300ma) kaçak akımı zor değişttirdim.
Yazdiklarindan pek birsey anladığımi soyleyemicem..sen elektrikcimisin önce onu sorayım?..

Yok hocam elektronik mühendisiyim ben. Bende anlamadığım için foruma yazdım. Mantığım almıyor. En ilginç tarafı kaçak akım rölesinin eve gelen nötr ve faz uçlarına avometre tutunca kısa devre evde kısadevre değil. Dışardaki prizde ana şalter ve kaçak akım kapalıyken nötr-toprak kısa devre değil şalterleri açınca kısa devre.

Kısa devre olduğunu nasıl tesbit ediyorsunuz ne ile? Toprak ve nötr kısa devre olsa kaçak akım rölesi atardı.

Multimetrenin kısa devre kademesinde bakıyorum. Şöyle atıyor. Kısa devre olduğunu buzzer ile alet bildirirken belli bir saniye geçtikten sonra atıyor.

Benden önce yazmışsınız...Nötrle toprak arasında ufak bir gerilim olur ölçü aletinizi buzzer moduna alıp ölçüm yapıyorsanız yanılabilirsiniz. Sigortalar kapalıyken nötrü kestiğiniz için ötmüyordur, açınca nötr geldiği için nötr-toprak arası gerilimden dolayı ölçü.aleti ötüyordur sizde kısa devre var sanıyorsunuzdur. Nötr toprak kısa devre olsa kaçak akım rölesi atardı. İsterseniz herhangi bir prizde nötrle toprağı kısa devre edip deneyin atacak mı.

Ama evdeki prizlerde ötmüyor kısa devre kademesinde alet.Buradaki kritik bilgi şey olabilir mi hatta elektrik varken kısa devre bakılmaz. O konu hakkında bilgim yok.

Bahçenize gelen hattaki faz ve nötr kaçak akım rölesinden çıkıp geliyorsa ve prizde ayrı bir toprak hattı da varsa nötr-toprak temasında kaçak akım rölesi atar. Acaba bahçedeki prizde toprak hattı yok, topraklama yerine prizdeki nötr ile toprak noktasını birbirine mi bağlamışlar.

Bahçenize gelen hattaki faz ve nötr kaçak akım rölesinden çıkıp geliyorsa ve prizde ayrı bir toprak hattı da varsa nötr-toprak temasında kaçak akım rölesi atar. Acaba bahçedeki prizde toprak hattı yok, topraklama yerine prizdeki nötr ile toprak noktasını birbirine mi bağlamışlar.
Şimdi emin olmak için tekrar baktım. Nötr-toprak arasına multimetre kısa devre diyip ötüyor fakat kaçak akım belli bir saniye sonra atmıyormuş yanlış söylemişim. Nötr-toprak ardından faz-toprak bakınca atıyormuş. Hattı şöyle çalıştırmışlar. Panoda kaçak akım var çıkışları eve giriyor. Bahçeye evin içindeki kutudan çıkış verilmiş. Bir tane de sigorta ilave edilmiş. Onun üzerinden faz çalışıyor. Prizdeki toprak evdeki toprağa bağlı nötr de öyle. Prizde herhangi bir nötr-toprak sıfırlamadık söz konusu değil

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri