Kaçak Akım Testi Sorunu

karadvt

Katılımcı Üye
Merhaba ustalar ve arkadaşlar.

Evde YCL marka kaçak akim rölesi vardı. Mutfakta bulasik makinesi ve çamaşır makinesi ayni anda açılınca yerli yersiz açılınca atiyordu. Siemens bulamadik gittik legrand taktık ki sanıyorum o da iyidir. Sonradan farkettim ki ycl nin çıkışı tam baglanmamis bosluk yaptığından atıyormuş galiba.

Asıl sorun ise şu:
Legrand ı taktiktan sonra ampül testi yaptık. Hem faz toprak hem de nötr toprak arasina ampul bağlayınca atiyor. Normalde sadece faz toprak arasında atmasi gerekmez mi ?

Ycl takili iken bu testi yapmadik tabi. Acaba legrandlarin baglantilarinin universal olup nötr faz ayirmamasi buna sebep olabilir mi ?

Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Faz toprak arasını kısadevre yaparsanız,si-
gorta atar.Denemeyi,asgari 10 watlık am-
pul ile yapmanız gerekir.Atmıyorsa,toprak-
lamanız kötü veya yok demektir.

Kisa devre yapmadim. Denemeyi 100 wattlik sarı ampulle yaptım hocam. Faz toprak arasi atiyor röle, sorun yok ama nötr toprak arasinda da denediğimde atıyor. Ona anlam veremedim.

Merhaba ustalar ve arkadaşlar.

Evde YCL marka kaçak akim rölesi vardı. Mutfakta bulasik makinesi ve çamaşır makinesi ayni anda açılınca yerli yersiz açılınca atiyordu. Siemens bulamadik gittik legrand taktık ki sanıyorum o da iyidir. Sonradan farkettim ki ycl nin çıkışı tam baglanmamis bosluk yaptığından atıyormuş galiba.

Asıl sorun ise şu:
Legrand ı taktiktan sonra ampül testi yaptık. Hem faz toprak hem de nötr toprak arasina ampul bağlayınca atiyor. Normalde sadece faz toprak arasında atmasi gerekmez mi ?

Ycl takili iken bu testi yapmadik tabi. Acaba legrandlarin baglantilarinin universal olup nötr faz ayirmamasi buna sebep olabilir mi ?

Teşekkürler.
Devrede yük varsa Nötr -Toprak arası kısa devre anında K.A.R'nin atması beklenir.
İmkanınız varsa Nötr - Toprak arası voltaj değerini ölçmenizde yarar var.

Toptak nötr kisa devre yapmadim. 100 wattlik ampulde de atıyor. Tekrar yükleri kontrol edip deneyeceğim gittiğimde.

Toptak nötr kisa devre yapmadim. 100 wattlik ampulde de atıyor. Tekrar yükleri kontrol edip deneyeceğim gittiğimde.

10W 6.8.png

Son düzenleme:
Yük devreye bağlı olmasa da yani yük akımı sıfır olsa da toprak-notr kısa devresinde KAKŞ açma yapar.
Bu özellik her markada yok makel kaçak akımlar da böyle ama siemens teydi galiba devrede yük yoksa atmaz
bazı kaçak akımlar yük yoksa atmıyor
Nötr-toprak kısa devresinde veya araya lamba gibi yük bağladığınızda kaçak akımın atması sorun değildir
Sorun toprakla faz veya nötr kısa devresinde atmamasıdır nötr-toprak kısa devresinde dediğim gibi bazıları devrede akım çekilmiyorsa atmayabilir

Bu özellik her markada yok makel kaçak akımlar da böyle ama siemens teydi galiba devrede yük yoksa atmaz
bazı kaçak akımlar yük yoksa atmıyor
Nötr-toprak kısa devresinde veya araya lamba gibi yük bağladığınızda kaçak akımın atması sorun değildir
Sorun toprakla faz veya nötr kısa devresinde atmamasıdır nötr-toprak kısa devresinde dediğim gibi bazıları devrede akım çekilmiyorsa atmayabilir

Markalar uzerinden konusacaksak; siemens, abb, schneider ve eaton'un 30ma AC sinifi 4 kutuplu kacak akim koruma salterlerinde yük bağlı değilken notr- toprak kısa devresinde açma yapıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri