Zaman Rölesi Neden Yanar

Tabiki kullanım şartlarına da bağlıda şu ana kadar gördüğüm en uzun ömürlü zaman rölelerini rusya ve ukraynada herhalde 40-50 senelik vardı.

Zaman rölesinin yanması konusunda da Sn. fahri yetiş' e katılıyorum. Uzun süre çalıştıktan sonra yanmış ise pano içine girmiş haşarat veya 4 ayaklı mahlükatlar bile olabilir.:(

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaslarin hepsi cesitle sebebler siralamis.ama benim basima encok gelen ozellikle 380 voltla calisan sistemlerde notr hattinin herhangi bir nedenle kesilmesi bu sonucu getirmis olabilir.simdi notr hatti kesilince bosta kalan diger cihazda baska bir faz mevcutsa bu notr hatti uzerinde cihaza geliyor vede cihazda arizaya sebep oluyor.simdi bunu onlemenin en basit yolu girislere 220 volt varistor takmak ki bu uzerindeki voltaj asildiginda kisa devre durumuna gecerek sigortanin atmasina vede dolayisiyla devrenin korunmasini saglayacaktir

gezer 77 kardeşim 380v demekteki gayen 2fazlı izoleli trafonun beslemesinden bahsediyorsun herhalde ben öyle anladım gibi. birazdaha detaylı anlatabilirdiniz, kumanda devrelerinde besleme genellikle tek fazdan olur. oda bir izoleli trafo çıkışından olur zannediyorum.siz nötürün kesilmesi halinde başka fazden enerji gelir demek istediniz herhalde böyle bir olasılık olabilirmi ?hiç şahit oldunuzmu?380voltla beslenen kumanda devrelerinin nötürü zaten trafonun kendisinden almaktadır. saygılar

gezer 77 kardeşim 380v demekteki gayen 2fazlı izoleli trafonun beslemesinden bahsediyorsun herhalde ben öyle anladım gibi. birazdaha detaylı anlatabilirdiniz, kumanda devrelerinde besleme genellikle tek fazdan olur. oda bir izoleli trafo çıkışından olur zannediyorum.siz nötürün kesilmesi halinde başka fazden enerji gelir demek istediniz herhalde böyle bir olasılık olabilirmi ?hiç şahit oldunuzmu?380voltla beslenen kumanda devrelerinin nötürü zaten trafonun kendisinden almaktadır. saygılar

evet boyle bir olaya sadece ben degil elektrik bransinda profesor bir hocamizinda basina gelmis.incelemis oldugum vede imalatini yaptigim bir cok kumanda panosunda (ki turkiyede istisnalar haric )sizin bahsettiginiz izoleli transformator kullanilmamaktadir.bu yuzden sistemlerde genellikle kumanda devresini besleyen enerji bir fazdan alinmakta baska bir devre icin (ornegin hiz kontrol veya plc) bunu besleyecek fazda dengelemek adina diger fazdan alinmaktadir.simdi burada tamamen iki devreninde ortak ucu notrdur.simdi burada her bir devrenin ac akima gosterdigi bir zorluk mevcuttur.vede sistemde notr ortadan kalktigi anda iki uctaki iki faz arasinda bir akim akar vede iki devre birbirine seri duruma gecer vede burada empedansi dusuk olan devre elemanin uzerinde fazla voltaj duser vede buda cihazin arizalanmasina neden olur

plcci arkadaşımla aynı görüşteyim muhtemelen zaman rölesini kontağı yapışık kalmış olabilir

gerilimini kontrol et. uçların gevşeklğine dikkat et

zaman rölelesi işi bitince devre dışı bırakılabilirse ömrü uzar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri