Zaman Rölesi Neden Yanar

EDS

Üye
Merhabalar

Pano içindeki Moeller marka ETR4-70-A model elektronik zaman zaman rölesi ne sebeple yanar? İçindeki kartı falan kül olmuştu.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Neden yanmıştır bilmiyorum ama okulda hocamız derdiki kumanda devrelerinde işi biten zaman rölelerini mutlaka devre dışı bırakılmalı.Yani en basit örnek yıldız üçgen devresinde motor üçgene geçince zaman rölesini enerji normalde kapalı kontakla devre dışı bırakılmalı derdi.

buradaki arkadaşlar sana doğru bilgi verebilmeleri için sen biraz daha yardımıcı olmalısın.
1-Panonun durumu anlat bize.
2-Pano kaç yılık, röle kaç yıllık.
3-Neyi kumanda ediyorsun.
4-Sen ne düşünüyorsun.
5-Kumanda devre nasıl korunuyor.
6- bu hata bir kaç sefer tekrarlandımı.
7- Kumanda gerilim AC veya DC mi

görüyorsunki çok faktörler var. Her birine yorum yapmak çok uzun ve kafa karıştırıcı olur.
Şöyle düşün, buradaki arkadaşların gözleri kapalı. Sen onların gözü kulağısın. Gördüğün işitiğini anlat bize. Ancak o zaman tatmin bir cevap alırsın, diğerleri tahmin olur.

Benim tahmin şöyle.
a) eğer yenise üretim hatası, belki de çin üretimidir
b) yaşlılıktan bozulmuştur !?
c) enduksyon gerilimler bobini yakmıştır.
d) .... aklıma gelmiyor, ama zaman geçtikce uzayı gider, bu da seni tatmin edermi?

Sen ZR niçin bozulur diye bir genel bilgimi sordun, o zaman bunu öyle vurgula.
Ya bizden bir tahmimi istiyorsun, o zaman yukardaki şıklardan birini seç.
Ya da gerçekten arıza sebebini öğrenmek mi istiyorsun, o zaman yukarda yazığımı yap ve burayı oku. Bak buraya, küçücük bir soruna ne kadar yazmışım.

Yüksek voltaj , yanlış baglantı.olabilir

herşeyden yanabilir elektrik bu hiç belli olmaz

Selam arkadaşlar bir zamanlar zaman röleleri çin üretimi olmayıp orijinalkende, yerli olmayan zaman rölelerini tamir ederdik .Genelde ozamanlar trafo ayakları ve trafolar yanar kötü lehimleme problemleri çıkardı bazen trafoyu değiştirir veya yolları tamir ederdik. Sonra 90 yıllarda kapasitif dirençli sistemler çıktı onlardada köprü diyot şeklinde dizayn edilmiş iki normal ikide 3o voltluk zener diyotlar giderdi sonra akım sınırlayıcı dirençler konularak bu arıza bir miktar önlendi.sonra smd sistemler çıktı bunlardada kötü lehimleme
sorunları zr yi zaman zaman yanmasına sebep oluyor.Genelde besleme ve stabilizasyon devresinde zr nin diğer kısımlarından daha yüksek akım olduğu için ,arıza buralarda oluşuyor. ha birde büyük üreticilerin artık bir üretim malına ömür tayin (miyad) ettiklerini ,bu ömürden sonra bozulması için gereken teknolojiyede sahip olduklarını unutmamak gerekir.Daha geçen gün almanların büyük markasının şalteri hiç bir şey yokken
elimde dağıldı merak edip içini açtım maalesef plastik konstrüksiyon metalde olduğu gibi yorulmuş dağılmıştı. kolay gelsin

zaman rölesinin kontakların yapışmıştır ayrıca röleye voltaj gerilim dalgalanması gelmiştir

Yeni tip zaman röleleri,3-5 değişik voltajda çalışacak şekilde imal edilmektedir.Bu durumda,
hangi voltajda çalışacak ise,o klemenslere bağlantı yapılmalıdır.Bu sebeple de olma ihtima-
li olabilir.

Merhabalar

Pano içindeki Moeller marka ETR4-70-A model elektronik zaman zaman rölesi ne sebeple yanar? İçindeki kartı falan kül olmuştu.

Neden yanmasın, yanmaması için herhangi bir mantıklı sebebi açıklamamışSINIZ?

arkadaşlar kaliteli bir zaman rölesi 20 sene belki daha fazla çalışır. zaman rölesini standartlara uygun kullanırsak kolay bozulmaz. üzerinden geçen akım standartlara uygun olmalıdır. benim işyerimde 20 senedir bozulmadan çalışan zaman röleleri var.marka isteyene bildirebilirim.saygılar

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri