Yine; Kaçak Akım Rölesi arızası

mono k.a.r atma durumlarında arıza aramada benim kullandığım teknikler şunlardır,
ilk önce ev aletlerinden başlarım multimetre ile top.fişin çubukları ile topraklama iletkeni arası ölçerim, tüm eşyaların ölçümü yapıldı herşey normalmi görünüyor evet buda normal,2. yönteme geçelim, biriz yerinden çıkartılır topraklama kablosu prizden ayrılır fiş prize takılır tekrar akım ölçülür. (not) ankastra ve kombi topraklamasını bağlamayınız
bir hatırlatma daha, (örn) buzdolabı normalde 15 miliamper kaçak yaptığını varsayalım,tesisat'ın izalasyon kaçağıda olur 5m.a oldumu 20m.a geriye kalan 10 miliamper'i eşyalardan biri start stop yaparken tamamlıyordur. ve ayrıca bırakın markalr arsındaki farkı aynı markada üretim yerleri arasında bile fark vardır.
sorunlu eşya bulundu diyelim ç.makinasımı ee garantiside bitmiş kesin çözüm ups priz ve fiş değiştir sıfırlama yap fişi ters takma şansın olmaz. ben birkaç yerde yaptım sorunsuz çalışıyor
sıfırlama yap sözünüze katılmıyorum.ayrıca sıfırlama yani nötrden topraklama ucuna verdiğinizde cihaz gövdesinede nötr gidecek cihaz su bağlantı borularından veya yerden toprak aldığında role yine açacaktır.yada daha kötüsü nötr gevşekliğinde veya nötrün gelmemesi durumunda cihaz üzerinde enerji olacaktır.bence artık bu sıfırlama olaylarından vazgeçin derim.malınız canınızdan kıymetli ise ona diyecek sözüm yok tabiiki slm

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bugün birkaç elektrikçi arkadaşıma konuyu anlattım. Birisi buzdolabının topraklamasını iptal et dedi pek aklıma yatmadı, biriside bana ilginç bir şeyi söyledi, prizin yuvalarının deforme olup genişlemiş ve fişi takarken gevşeklikten dolayı atlama yapabileceğini ve prizi yenisiyle değiştirmemi söyledi ancak ben bunu uzun bir süre sonra yapabilirim çünkü arıza bana yaklaşık 30 km. uzaktaki bir şehirde, sorunu hallettiğimde sonucunu sizlerle paylaşacağım. Bana biraz mantıklı geldi, sizin yorumlarınız ne olacak bakalım. Teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bugün birkaç elektrikçi arkadaşıma konuyu anlattım. Birisi buzdolabının topraklamasını iptal et dedi pek aklıma yatmadı, biriside bana ilginç bir şeyi söyledi, prizin yuvalarının deforme olup genişlemiş ve fişi takarken gevşeklikten dolayı atlama yapabileceğini ve prizi yenisiyle değiştirmemi söyledi ancak ben bunu uzun bir süre sonra yapabilirim çünkü arıza bana yaklaşık 30 km. uzaktaki bir şehirde, sorunu hallettiğimde sonucunu sizlerle paylaşacağım. Bana biraz mantıklı geldi, sizin yorumlarınız ne olacak bakalım. Teşekkürler.
Ama kar buzdolabının fişini takar takmaz atmıyor ki. Onun için priz olayı bana pek mantıklı gelmedi. Topraklama iptalini zaten yapamazsınız. Binbaşı hocamızın dedikleri sorunun çözümü...Çünkü bu kar arada sırada atmasının arkasında_ eğer kaçak akım rolesi çin malı değilse_ suç aleti buzdolabı, su sebili gibi cihazlarda çıkar.

Ama kar buzdolabının fişini takar takmaz atmıyor ki.

Hocam buzdolabının fişini her defasında takar takmaz atıyor. KAR' ı bu halde birkaç kez açmak için zorluyoruz sonra atmıyor tutuyor, sonra arada bir atıyormuş. Aynı prize ütüyü taktım atmadı. Söylediklerinizi dikkatle izliyorum fakat arızanın olduğu yere artık uzaktayım, misafirliğe gittiğimde uğraştım, tecrübelerinizden yeni bir şeyler öğreniyoruz ve uzunca bir zaman sonra yapabilirim. İyi akşamlar.

Ütü, omık yük, yani rezistanslı, buzdolabı ise, motor oldugundan self yükdür. İlk devreye girerken aşırı akım çekmekte, ayrı bir anahtarı olmadıgındanda, prize takarken ark yapması ve KAR attırması meydana gelmektedir. Arkadaşların bahsetttiği gibi, motorda sargı kaçaklıgı, kondansatör, kablo vs de yalıtkan eskimesi olabilir.

Hocam buzdolabının fişini her defasında takar takmaz atıyor. KAR' ı bu halde birkaç kez açmak için zorluyoruz sonra atmıyor tutuyor, sonra arada bir atıyormuş. Aynı prize ütüyü taktım atmadı. Söylediklerinizi dikkatle izliyorum fakat arızanın olduğu yere artık uzaktayım, misafirliğe gittiğimde uğraştım, tecrübelerinizden yeni bir şeyler öğreniyoruz ve uzunca bir zaman sonra yapabilirim. İyi akşamlar.

Sonucu merakla bekliyoruz ustam. Bizi fazla bekletme...Sabırsız bir insanımdır...:D

Rezistans bey dediğinizi şimdi yaptırdım, başka prizlerde de denettirdim yine attı.

Düz taktıgınızda fazdan topraga olan kaçak, fişi ters çevirdiğinizde nötrden topraga kaçak haline gelmiş. İnşallah sorun besleme kablosundadır. Besleme kablosunu ayırdıktan sonra avometre ile ölçerek kaçak olup olmadıgı bulunur. Eğer böyle değilse iş buzdolabı tamircisine kalır gibime geliyor...

sn:rezistans evet haklısınız nötör kopması veya gevşeklik durumuda eşyanın metalik olan heryerinde enerji olur yalnız sizinde dediğiniz gibi sıfırlama kesin çözüm olsada tavsiye etmek doğru değil tamam kabulümdür, yalnız ben alpek hattın nötör halatının koptuğunu ve k.a.r nin tutmadığını gördüm birde biz bunun denemesini kazara denemiş olduk peşindende bilerek denedik k.a.r atıyor tabii bu olay mutfak dolabı montajında borunun delinip nötör ve toprağın kopması durumuydu. bu husuta özür borçuyum sıfırlama geçmişte kaldı ve öyle kalmalıdır. ama her evede ölçü aleti gerekir hep aynı arıza olmaz. slm

1-) Yardımcı sargı izolasyon hatası olabilir. Ekovatın buzdolabı gövdesi ile temasını kesip deneyin. K.A.K.R atmıyorsa problem ortaya çıkmış olur. 2-) Aynı şekilde kondansatör'ün de gövde ile temasını kesin. K.A.K.R atmıyorsa problem ortaya çıkmış olur. 3-) 1 ve 2.maddede belirtilenleri yaptığınız halde K.A.K.R atıyorsa dolap kabloları,ısıtıcıları v.s. kompanentlerde problem var demektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri