Yeni Kurulacak Fabrikada Elektrik Mühendisi

Tecrübeli bir mühendisin yanında çıraklık yapmadan bu dediklerimi öğrenmen senin için çok zor olacak. Neyse sabırlı olup çok okuyup çok sorarsan çok ilerde meyvelerini toplarsın.

Gelelim yüksek gerilime; 1 kV üstü YG olarak sınıflandırılmıştır. Tektik bilgi 1 kV için gerilimin atlama mesafesi 1 cm olarak belirlenmiştir. 34,5 kV için atlama mesafesi ise 34,5 cm' dir. Yani bu sana YG' e ne kadar yaklaşmaman gerektiğini belirtir.

YG' de manevra yaparken dikkat etmen gereken talimatlar var şu an cepten yazıyorum pc' ye geçince paylaşırım.

Ama en güzeli devletin hazırlayıp yayınladığı yönetmelikler. Bu kitapları EMO' dan temin edip sevdiğin bir kitabı okuyormuş gibi sıkılmadan ve anlayarak oku.

Sana birde kitap tavsiye edeceğim bir meslektaşımızın hazırlayıp yayınladığı kalın bir kitap. Adı ve yazarı şu an aklımda değil. Sonra paylaşırım.

kolay gelsin.

Son düzenleme:
YG TRAFOLARDA ENERJİ KESMEK VE ENERJİ VERMEK (Yüksek Gerilimde Kumanda Yapma ve Çalışma Talimatları)
Yüksek gerilimde kumanda yapmak insan ve işletme sağlığı açısından risk faktörü yüksek bir iştir. YG’ de kumanda yapar iken iş güvenliği kurallarına ve standart iş talimatlarına kesinlikle uyulmalıdır. Ayrıca YG’ de yapılacak çalışma kesinlikle yetkili kişiler tarafından YG işletme sorumluluğu yetkisine sahip mühendis gözetiminde yapılmalıdır.
Kullanılan Malzemeler
· İzolasyon sehpası
· Yüksek gerilim eldivenleri
· Yalıtkan ayakkabı
ENERJİ KESMEK;
· Trafoya bağlı tüm yükler (Trafoların AG çıkışlarındaki işletmeyi besleyen bütün AG şalterler kapatılarak) devre dışı bırakılır ve kapıya Bakım levhası asılır. Bu işlem kumanda esnasında kesici kontaklarında oluşan arkın minimum düzeye inmesini sağlar. Aynı zamanda işletmede jeneratör var ise ters beslemenin de önüne geçilmiş olur.
· Şalt ünitesine yetkili kişi tarafından, yalıtkan ayakkabılar giyilerek ve orta gerilim eldivenleri takılarak girilir.Yetkili kişi yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesine sahip mühendis veya EKAT eğitimini ve sertifikasını almış teknisyen, tekniker olabilir.
· İzolasyon sehpasına çıkılarak kesiciden trafonun giriş enerjisi kurma kolu sıfır konumuna getirilerek kesilir.
· İzolasyon sehpasına çıkılarak Trafoya bağlı seksiyoner (ayırıcı) koldan kaldırılarak açılır.
· Topraklama seksiyoneri (ayırıcısı) koldan indirilerek kapatılır ve hat topraklaması herhangi bir kısa devre tehlikesine karşı sağlanır.
· Trafonun yüksek voltaj uçları birbirine kısa devre edilerek köprülenir.
· Yüksek gerilimde çalışma yapılacaksa tevzi odasını besleyen ayırıcı direğindeki ayırıcıyı da açmakta fayda vardır.

ENERJİ VERMEK;
· Yetkili kişi tarafından OG eldiveni takılır ve yalıtkan ayakkabı giyilir.
· Trafo uçlarına fazlar arasına atılmış köprü alınır.
· Tevzi odasında kesici, ayırıcı veya baraların olduğu yerlerde herhangi bir alet unutulup unutulmadığına bakılır.
· İzolasyon sehpasına çıkılarak topraklama seksiyoneri kolu kaldırılarak açılır.
· İzolasyon sehpasına çıkılarak trafoya bağlı seksiyonerler kol indirilerek kurulur.
· Trafo ünitesinde ve yüksek gerilimin olduğu yerlerde birilerinin olup olmadığı kontrol edilir.
· Eğer kimse yok ise şalt ünitesinden izolasyon sehpasına çıkılarak kesici kurma kolu çevrilip ‘1’ konumuna alınarak enerji verilir.
· Trafoya ait AG çıkış voltajları voltmetre ile (380 V AC) ölçülerek kontrol edilir. Fazların geldiğinden emin olunur.
· Trafonun çıkışındaki AG besleme şalterleri kapatılarak işletmelere enerji verilir. Bakım levhası kaldırılır.

Talimatlarda eksik veya yanlış birşey varsa düzeltin lütfen.

Kitap ise ELEKTROBANK (Zafer Ürgüblü);

Kardeş kolay gelsin,

Son düzenleme:
YG TRAFOLARDA ENERJİ KESMEK VE ENERJİ VERMEK (Yüksek Gerilimde Kumanda Yapma ve Çalışma Talimatları)
Yüksek gerilimde kumanda yapmak insan ve işletme sağlığı açısından risk faktörü yüksek bir iştir. YG’ de kumanda yapar iken iş güvenliği kurallarına ve standart iş talimatlarına kesinlikle uyulmalıdır. Ayrıca YG’ de yapılacak çalışma kesinlikle yetkili kişiler tarafından YG işletme sorumluluğu yetkisine sahip mühendis gözetiminde yapılmalıdır.
Kullanılan Malzemeler
· İzolasyon sehpası
· Yüksek gerilim eldivenleri
· Yalıtkan ayakkabı
ENERJİ KESMEK;
· Trafoya bağlı tüm yükler (Trafoların AG çıkışlarındaki işletmeyi besleyen bütün AG şalterler kapatılarak) devre dışı bırakılır ve kapıya bakım levhası asılır. Bu işlem kumanda esnasında kesici kontaklarında oluşan arkın minimum düzeye inmesini sağlar. Aynı zamanda işletmede jeneratör var ise ters beslemenin de önüne geçilmiş olur.
· Şalt ünitesine yetkili kişi tarafından, yalıtkan ayakkabılar giyilerek ve orta gerilim eldivenleri takılarak girilir.Yetkili kişi yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesine sahip mühendis veya EKAT eğitimini ve sertifikasını almış teknisyen, tekniker olabilir.
· İzolasyon sehpasına çıkılarak kesiciden trafonun giriş enerjisi kurma kolu sıfır konumuna getirilerek kesilir.
· İzolasyon sehpasına çıkılarak Trafoya bağlı seksiyoner (ayırıcı) koldan kaldırılarak açılır.
· Topraklama seksiyoneri (ayırıcısı) koldan indirilerek kapatılır ve hat topraklaması herhangi bir kısa devre tehlikesine karşı sağlanır.
· Trafonun yüksek voltaj uçları birbirine kısa devre edilerek köprülenir.
· Yüksek gerilimde çalışma yapılacaksa tevzi odasını besleyen ayırıcı direğindeki ayırıcıyı da açmakta fayda vardır.

ENERJİ VERMEK;
· Yetkili kişi tarafından OG eldiveni takılır ve yalıtkan ayakkabı giyilir.
· Trafo uçlarına fazlar arasına atılmış köprü alınır.
· Tevzi odasında kesici, ayırıcı veya baraların olduğu yerlerde herhangi bir alet unutulup unutulmadığına bakılır.
· İzolasyon sehpasına çıkılarak topraklama seksiyoneri kolu kaldırılarak açılır.
· İzolasyon sehpasına çıkılarak trafoya bağlı seksiyonerler kol indirilerek kurulur.
· Trafo ünitesinde ve yüksek gerilimin olduğu yerlerde birilerinin olup olmadığı kontrol edilir.
· Eğer kimse yok ise şalt ünitesinden izolasyon sehpasına çıkılarak kesici kurma kolu çevrilip ‘1’ konumuna alınarak enerji verilir.
· Trafoya ait AG çıkış voltajları voltmetre ile (380 V AC) ölçülerek kontrol edilir. Fazların geldiğinden emin olunur.
· Trafonun çıkışındaki AG besleme şalterleri kapatılarak işletmelere enerji verilir. Bakım levhası kaldırılır.

Talimatlarda eksik veya yanlış birşey varsa düzeltin lütfen.

Kitap ise ELEKTROBANK (Zafer Ürgüblü);

Kardeş kolay gelsin,
Çok teşekkür ederim genius yurt dışında olduğum için yeni cevap verebiliyorum kusura bakma yazdıklarını dikkate alacağım

Sizce fabrikadaki trafoların işletme sorumluluğunu üzerime alayım mı yani klasik elk mühendisi sorusu yg işletme belgesi alayım mı arkadaşlar yoksa dışarıdan mı alsınlar bu hizmeti. artıları eksileri neler olur ? yardımcı olursanız sevinirim

Patron akraban değilse bu hizmeti dışarıdan para vererek almazlar, direk sana yüklerler.

Yeni işinizde başarılar hocam inşallah alnınızın akıyla bu işi ilerletirsiniz

Teşekkür ederim sayın togitogi yoğunlaşmam gereken ekstra çalışma gerektiren konular varmıdır ? Bu projenin bana katkısı ne olur ?
İyi günler arkadaşlar, yeni kurulacak filament tekstil fabrikasına elektrik mühendisi olarak başladım. Mezun olur olmaz işe başladığım için deneyimsizim. İlk önce proje safhası var daha sonra kurulum ve montaj olacak. Bu konuda hangi konulara çalışmam neler yapmam hususunda deneyimlerinize dayanarak tavsiyelerinizi bekliyorum. Ayrıca makinelerimizi temin edeceğimiz kontaktör firma ile toplantılarımız olacak elektrik mühendisi olarak orada neler sorabilirim.(bu önemli ) Bu proje mesleki açıdan bana katkısı olur mu ? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılarımla.

İyi günler arkadaşlar, yeni kurulacak filament tekstil fabrikasına elektrik mühendisi olarak başladım. Mezun olur olmaz işe başladığım için deneyimsizim. İlk önce proje safhası var daha sonra kurulum ve montaj olacak. Bu konuda hangi konulara çalışmam neler yapmam hususunda deneyimlerinize dayanarak tavsiyelerinizi bekliyorum. Ayrıca makinelerimizi temin edeceğimiz kontaktör firma ile toplantılarımız olacak elektrik mühendisi olarak orada neler sorabilirim.(bu önemli ) Bu proje mesleki açıdan bana katkısı olur mu ? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılarımla.

Merhaba Hayırlı olsun
Fabrikaya kurulacak olan her makinenin PLC CNC kullanılan PC lerin yedeklerini mutlaka al yedekleri kontrol et ve harici bir hard disk de sakla özellikle şimdi ki yeni makineler de programlar
Kısacası pogram olan her bir sistemin yedeğini ilk günden al ve sakla Servo veya diğer motor sürücülerin parametrelerini yedekle PLC ve CNC lere bağlanmak için program gereklidir onları da almanız gerekir Başarılar

Son düzenleme:
dundar ve consa katkı ve iyi dileklerinden ötürü teşekkür ederim. Ufak bir durum değerlendirmesi yaparsak bir müddet süre geçti ama proje safhasında olduğumuz için kendimi kütüphane de ders çalışıyormuş gibi hissediyorum ve bu durum beni sıkmaya başladı. Mesleğimizde pratiğin ne kadar önemli olduğunu düşünürsek aynı zamanda düşündürmeye başladı bu durum beni. Şuana kadar fabrika da olabilecek makine ve sistemlerin tahmini kurulu gücü projede makinelerin yerleşimi alınacak trafolar ve UPS'lerin yer durumları gibi şeylerle uğraşmaya çalıştım. Ama bir şey öğrendiğimi ne yazık ki hissedemiyorum. Hatta harmonikler ve güç elektroniği devrelerinde okul biterken iyi bir seviyeye gelmiştim onları bile unutmaya başlayacağım neredeyse. Lütfen değerli abilerim henüz meslek hayatımın başındayım her yerde farklı bir yol var gibi hissediyorum ama neresi doğru bilemiyorum. Başlangıç için 2000 verdikleri ve kalacak yeri dahi karşıladıkları için ve fabrika kurulumuna tanık olacağım için burdan çıkasım da gelmiyor ama bir yandan kurumun prosesinde elektrikçinin değeri ve yeri beni düşündürüyor. İyi bir ingilizcem ve rusçam var askerlik sorunumda yok ama teknik konularda pratik olarak çok zayıfım. oturduğum yerde sürekli ders çalışır gibi bir şeyler okuyamıyorum. yaşım biraz ilerlediği için ( 2. üniversitem ) daldan dala da atlayamıyorum yani anlayacağınız boşa sıkmak istemiyorum. Şuan aylar geçiyor ve hiçbirşey öğrenemediğimi hissediyorum. Forumdaki deneyimli abilerimizin telkinlerini tavsiyelerini gerekirse görevlerini bekliyorum. Henüz yeni katıldığım için pek kimseye ulaşamıyorum forumda gördüğüm kadarıyla genius ve yaşlı uzman gibi abilerim uzun süredir burada yardımlarınızı bekliyorum

Çok şanslı bir durum yakalamışsınız.İşin başından itibaren konuların içinde bulunmanız nedeniyle,farkında olmadan,birçok bilgiye sahip olacaksınız.1. sloganınız " önce insan " olmalı.İnsana değer vermeyen hiçbir mekanizma başarılı olamaz.Çalıştığınız alt kadroları da kararlarınıza ortak edecek ! şekilde davranabilirseniz,hem onlar,hem siz daha çabuk intibak sağlarsınız.Meslekinizden taviz vermeden,hiç kimsenin ! yalakalık yapmasına müsaade etmeden ve işinizi severek yapmanız halinde,bir süre sonra maddi/manevi memnuniyete ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.Sizinle ilgili herşeyden ( işletme sorumluluğu da dahil ) tabiatiyle siz sorumlusunuz.Buna,talip olmak ve kendinizi zorlamak zorundasınız.Suya girmeden,yüzme öğrenilmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri