Yeni Kurulacak Fabrikada Elektrik Mühendisi

Çok teşekkür ederim sayın Fahri Yetiş önerilerinize kesinlikle uyacağım.

Kendimi senin yerine koyup düşündüm. Askerlik sorunum yok, İngilizcem ve Ruscam gayet iyi, 2000TL için bu sıkıntılara girermiydim? Hayır. Tatil beldesinde 2 dil bilen animatörler bile bu maaşın en az iki-üç katına para demiyor. Evli değilsen seni buralara bağlayan sebepler yoksa yurtdışında büyük projelerde çok iyi maaşa çalışırdım. Bu arada şantiyecilik ayrı fabrika-otomasyon işleri ayrı baştan rotayı iyi belirlemek gerekir bunuda antiparantez belirteyim.
Maddi sıkıntın yoksa, büyük maddi beklentilerin yoksa, ben fabrikada çalışacağım benim için para önemli değil fabrikada çalışacağım, bu zorluklara göğüs gererim dersen kolları sıva bismillah de başla. İşlerin çokluğu ve zorluğu seni korkutmasın. Bizlerde sıkıştığın noktalarda sana elimizden gelen desteği vermeye çalışırız.

Yeni başlayan için 2000 iyidir diye düşünmüştüm abi sen öyle diyince üzüldüm şimdi. yurt dışı büyük projelerden kastın inşaat projeleri mi abi ? evet fabrika otomasyon , teknik satış ama elektrikle ilgili bu tarz işlerle uğraşmak istiyorum. Ve yazdığım yazıda tam olarak bir şey öğrenemediğimden de bahsettim. Size bir şey daha danışayım Rusya da inşaat işi yapan bir firmada görüşmeye çağırdı gitmemiştim ama şantiye işi o nasıl bir yol olurdu sizce ?

Şantiye işi farklı fabrika otomasyon işi farklı baştan hangi sektörü seçersen o yolda devam edersin. Yola çıkan trenin peronunu güzergahını baştan belirlemesi gibi bir olay sonradan makas değiştirmek istisnalar hariç çok zordur. Fabrika-otomasyon işleri daha yorucudur gecenin bir yarısı işletme durdu acil gelmen lazım derler gidersin, bir çok kompanent vardır. Şantiye işleride kimi kesime kolay gibi görünsede kendi içinde zorlukları vardır. Yurtdışı şantiyelerde yüksek maaşa çalışma imkanın olur ama genelde aynı firmada iş sürekliliği olmaz. Fabrikaya girip belli bir süre sonra herşeye hakim olmaya başlayınca emekli olana kadar çalışma ihtimalin yüksek olur. Yani iki sektöründe birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Her insanın risk değerlendirmesi farklıdır. Kimisi ben büyük oynamayı sevmem kendi yağımda kavrulurum fabrikaya girer emekli olana kadar çalışırım der, kimisi bu bana uymaz büyük oynar büyük kazanırım der, şantiyecilik yapıma daha uygun der. Tercih meselesi, birazda şans işi ben şantiyecilikle işe başladım çalışma hayatımın çoğuda şantiyelerde geçti(Büyük oynamadım ama hep yurt içinde çalıştım). Hayat bandını ilk işe başladığın yıllara geri sarsak :) Fabrika mı? Şantiye mi? diye tercih hakkı sunsak ne dersin deseler yine şantiyeciliği seçerdim.

Yurt dışı işlerde,montaj sonu işletmecilikli tiplerde var.Öyle bir iş olursa,hiç düşünme.

Yüksek gerilim kablolarıyla fiber optik kablo aynı yerden geçmesinde bir sakınca var mıdır ? İlk etapta frekans problemi geliyor aklıma ama atıp tutmak istemiyorum. fiberden kastım haberleşme amaçlı kullanılacak

Yüksek gerilim kablolarıyla fiber optik kablo aynı yerden geçmesinde bir sakınca var mıdır ? İlk etapta frekans problemi geliyor aklıma ama atıp tutmak istemiyorum. fiberden kastım haberleşme amaçlı kullanılacak
yüksek gerilim kablolar ile zayıf akım kabloları ile arasında olması gereken mesafelere göz atmak lazım.

Hayirli olsun herkese nasip olmaz yeni fabrikada is basi yapmak ...
Fabrikanin yapim asamasinda orda olabilme sansiniz varsa herseyi not alinir
Hangi pano nereyi besliyor aslinda cok sey var anlatilcak ama once diger arkadaslarin dedigi gibi once is guvenli yenisin toysun diye kendini kanitlama ihdiyaci hissedip guvenlik kurallarini hice sayma zaten yeni fabrikada sıkınti az olur onuda mutahit firma garanti suresi boyunca yapar
Once is guvenligi...

Hayirli olsun herkese nasip olmaz yeni fabrikada is basi yapmak ...
Fabrikanin yapim asamasinda orda olabilme sansiniz varsa herseyi not alinir
Hangi pano nereyi besliyor aslinda cok sey var anlatilcak ama once diger arkadaslarin dedigi gibi once is guvenli yenisin toysun diye kendini kanitlama ihdiyaci hissedip guvenlik kurallarini hice sayma zaten yeni fabrikada sıkınti az olur onuda mutahit firma garanti suresi boyunca yapar
Once is guvenligi...
Teşekkür ederim hayırlı olsun dilekleriniz için iş güvenliği yeterince vurgulandı elimden geleni yapıcam ama eminim ki anlatılacak çok şey var dediğiniz kısımdan öğreneceğim daha çok şey vardır. Saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri