Yeni mezun elektrik-elektronik mühendisine tavsiyeler

Allure

Üye
Öncelikle herkese merhabalar. Dumlupınar üniversitesi elektrik-elektronik mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum. Yaklaşık 7 aydır toki deprem konutları şantiyesinde yüklenici firmada iş yeri eğitimi yaptım ve geçenlerde mezun oldum. Şantiye hayatıma devam ederken sizlerden gelecek tavsiyeleri merakla bekliyorum.

öncelikle üniversitede çok iyi bir öğrenci değildim. Şantiyeye girdiğimde kablo renklerini bile ayırt edemiyordum. Bu tam anlamıyla benim hatam 7 aydır şantiyede tabiki bir çok şey öğrendim. Hatanın neredinden dönersen kârdır. İşimi ve mesleğimi çok iyi öğrenmek istiyorum. Hevesli ve istikrarlıyım bu konuda, siz büyüklerime sorum iyi bir elektrik saha mühendisi olabilmem için öğrenmem gerekenler nelerdir? Nasıl ve nereden öğrenebilirim? İş hayatımda işime yarayacak olan sertifikalar hangileridir?(emodan alınacak) nelere dikkat etmem gerekiyor? Üniversite hayatını verimsiz bir şekilde geçiren biri olarak bu eksik yönümü nasıl tamamlayabilirim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

1- ilk önce saygılı bir insan ol (altında kötülük arama sana saygısızsın demedim)
2- hani okumadığın attığın kitaplar var ya bir daha oku
3- bu işin sonu yok sürekli yenilikleri takip et
4- sahada çalışan arkadaşların ustaların - kalfaların yanında ol işi takip et
5- en önemli konu uzmanlaşacağın alanı seç ve ona yoğunlaş, herkesin herşeyi bilmesi şart değil
6- yeri geldiğinde o tornavidayı eline sen alıp o vidayı sık doğru kabloyu bağla

Çok oku,öğren ,çırağın dediğini bile kulak arkası etme yanlışsa bile bir fikri var dile getiriyor fikirlere saygılı ol,dil öğren,Topraklama ölçümü tesisat muayenesi iş güvenliği için gerekli şartlar oldu bununla ilgili belgeler kazandırabilir belki (kendi işyerini açmak gerekir )tecrübe sabırla kazanılıyor,
İmzamda elektrik teknisyeni yazdığına bakma onlarca sertifikam,ustalık belgem var teknikle ilgili,(mesleğe başlama 16) yaşım 40 ın üstü her yeni gün yeni bir şey öğreniyorum ,değiştirdiğim bir prizdende tamir ettiğim karmaşık bir makineden de mutluluk duyuyorum ki bu işi yapan bir çok adamın en büyük kazancı bu oluyor ,para kazanmak istiyorsan ticaret yap .
Başarılar dilerim .

Ahlak ve karakterden önemli birşey yoktur.
Herşeyi kimse bilemez.Ancak,bilmediğini-
zi,kimin bildiğini,nerede bulacağınızı,kim-
den soracağınızı bilmeniz gerekir.Karakte-
ri zayıf bir mühendis,allame olsada işe yaramaz.Ustadan,teknisyenden öğrenece-
ğiniz / öğreteceğiniz çok şey vardır.Sor-
maktan / cevaplamaktan utanılacak bir
durum yoktur.Yeterki,aynı soruyu birden
fazla ! sormayın.EMO ve EPDK dan ilgili
yönetmelik ve şartnameleri mutlaka edi-
nin ne okuyun.Edindiğiniz bu dokümanlar
zaman zaman yenilenmekte Resmi Gaze-
tede yayımlanmaktadır.O nedenle,her sa-