Yıldız-üçgende problemi

motor bağlantıları gözden geçir dönüş yönleri yıldızda ve üçgende farklı ise ondanda olur. aynı yönde ama yinede sigorta atıyorsa üçgen kontaktörünün besleme ucunu yıldız kontaktörünün normalde kapalı kontağından geçir düzelir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hepinize İyi günler dilerim,

Benimde ufak bir sorum olacak 90 KW bir motorumuz var Bu motoru ben yüksüz yanii kayışlarını söktüğümde Düzgün bir şekilde YILDIZ - ÜÇGEN çalışıyor. Ancak Yüke bindiğinde yani kayışlar takılı olduğunda Yıldızdan üçgene geçmeden ANA ŞALTERİ attırıyor, Tekrar kurup Akımı ölçtüğümde Yıldızdan üçgene geçmeden zaten geçemiyor 400A görüyorum, Kayışları çıkarıyorum aynı sıkıntı. Ben mekanik bir sıkıntı olduğu düşünüyorum ancak Usta arkadaşlar ne düşünüyor merak ettim. Bu konuda bilgisi olanlar fikrini yazarlarsa sevinirim. Herkese saygılar...

Yanlış anlamadıysam makina yıldızdan üçgene gecerken Ana şalteri attırıyor.
1:Öncelikle kumanda devresinde yıldız üçgen röle kullanıyorsanız onun yıldızdan üçgene gecerkenki bekletme zamanı uzun olabilir.onu iptal edip zaman rölesi kullanın
2:makinayı bir kaç defa tik tak yaparak çalıştırın. örneğin yıldız üçgen zamanını 7 saniye olduğunu düşünelim. makinayı çalıştırdık 5-6 sn civarında dur düğmesine basıp hemen çalış butonuna basın her 5-6 saniyede bunu birkaç defa deneyin eğer makinada bir sorun yoksa amperin düştüğünü göreceksinizdir.

motoru

Yanlış anlamadıysam makina yıldızdan üçgene gecerken Ana şalteri attırıyor.
1:Öncelikle kumanda devresinde yıldız üçgen röle kullanıyorsanız onun yıldızdan üçgene gecerkenki bekletme zamanı uzun olabilir.onu iptal edip zaman rölesi kullanın
2:makinayı bir kaç defa tik tak yaparak çalıştırın. örneğin yıldız üçgen zamanını 7 saniye olduğunu düşünelim. makinayı çalıştırdık 5-6 sn civarında dur düğmesine basıp hemen çalış butonuna basın her 5-6 saniyede bunu birkaç defa deneyin eğer makinada bir sorun yoksa amperin düştüğünü göreceksinizdir.

motoru

Teşekkür ederim. Faydalı olup olmadığını , burdan size iletirim. Saygılar...

en kısa ve sağlıklı çözüm motor sürücü tak kurtar kendini :)

selamünaleyküm usatam... ustam yapmış olduğunuz devrede elektriksel kilitleme yaptınızmı...?...

devre şemasını yayınlarmısın

Acaba yıldız kontaktörün kontaklarından ta baştan yapışık olabilir mi?

bana göre tek bir arızan var yıldızda rst fazlarını girerken üçgende str girmiş olabilirsin motor yıldızda ileri doğru giderken üçgen de fazları tes girmişsen geri doğru dönmeye başlayacaktır ama çok yüklü akım çekip sigortaları attırıyordur aynısı benim başıma geldi kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri