Yıldız üçgen motor, motor devri

etkga

Üye
Katılım
3 Eyl 2016
Mesajlar
278
Puanları
6
Yaş
43
Arkadaşlar merhaba bugün 11kwyıldız üçgen pano montajı yaptık motor önce yıldız kontaktörü ile yol alıyor sonra üçgenle devam ediyor kumanda da bir problem yok fakat anlamadığım şey su motor yıldızdan üçgene geçince sesinde veya devrinde gözle görülür bi değişiklik olmuyor sanki aynı gibi böyle midir biz mi farkedemedik yoksa bişey mi var yıldızdan üçgene geçince devirde veya seste farkedilir bi değişiklik olmalı mıydı?
 
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Under Ground

Profesyonel Üye
Katılım
25 Ocak 2016
Mesajlar
2,220
Puanları
1,306
Yaş
37
Motorun besleme geriliminin değişmesiyle teorik olarak devir sayısı değişmez . Değişen sadece motorun torku yani döndürme gücüdür. Motor yıldız çalışırken motoru zorlayacak bir yük yoksa bu durumda üçgene geçince de motorun keyfinde bir değişiklik olmaz .
 
Son düzenleme:
Konu Sah

etkga

Üye
Katılım
3 Eyl 2016
Mesajlar
278
Puanları
6
Yaş
43
Aslına bakarsak var hocam motor atık suyu çekmesi gerekiyor ama devreye aldık suda azalma çok az gibi, elektriksel değilde mekanik bir durum var galiba örneğin motorun hava yapması yada boruların tıkanmış olma ihtimali, besleme geriliminden kastınız yıldızdan üçgene geçiş midir? Çünkü gerilim olarak 380verdik değişiklik yapmadık, yanlış algılıyorsam eğer özür
 

-Acemi-

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
4 Ağu 2007
Mesajlar
2,909
Puanları
720
Boşta kalkış yapıyorsa yada yükü azsa sesinde ciddi bir değişim olmaz. Yük varsa ses değişimi aşağıdaki videonun 44.saniyesindeki gibi olur.

 

kont17

Üye
Katılım
1 Mar 2008
Mesajlar
168
Puanları
1
Yaş
37
Konum
Kayseri
Bu konu ile ilgili benimde bir sorum olacak. Bahçe sulama için kullanılan üç fazlı asenkron tip motorumuz vardı. Ben bu motora yıldız üçgen devre şemasını uyguladım zaman rölesi ile 3 sn sonra üçgen devreye giriyordu. Motorun öncesi yıldız bağlıydı. Aşağı yukarı 8 A gibi bir akım çekiyor motor. Ben bu motora yıldız üçgen yol verme uyguladım. Üçgene geçince sargılarında aşırı ısınma oluyor ve hafiften duman çıkmaya başlıyor. Sorum şu üçgen sarım veya yıldız sarım diye bir şey mi var? Üçgen sarım daha kalın telden mi yapılıyor acaba?
 

Under Ground

Profesyonel Üye
Katılım
25 Ocak 2016
Mesajlar
2,220
Puanları
1,306
Yaş
37
motorun hava yapma
Motor değil tulumba hava yapar . Eğer hava yapar ve dönmeye devam ederse ısınan tulumba yüzünden sızdırmazlık elemanları ( salmastra gibi ) bozulur ve yenilenmesi gerekir . Bu durumda tulumba su basamayacağı için motorda yüklenmez .
 
Katılım
2 Tem 2015
Mesajlar
53
Puanları
1
kardeş pompanın etiket değeri basma yüksekliği çok önemli örneğin h:10 metre yazar sen bu suyu 20 metre yukarı atamazsın etiketi kontrol ettiysen
1)pompa hava yapmış mı hava tıpası var dikkatli açman gerek
2)sarmastranın olduğu yerden su atıyor mu atarsa kaçak yapıp emiş yapmaz
3)fan sağlam mı diye bakman lazım
 

Forum istatistikleri

Konular
118,091
Mesajlar
832,052
Kullanıcılar
429,458
Son üye
Penga

Yeni konular

Üst