Yıldız Üçgen Dalgıç Pompaya Soft Starter nasıl takılır ?

Selamun aleyküm yine ben yine kallavi sorular :D

Değerli ustalarım diyelim ki yerin 47 metre altında bir dalgıç pompamız var 28 KW gücünde ve bu pompadan iki adet farklı kablo geliyor her kablo üçlü ve yukarıda panoda eski düzen yıldız üçgen kontaktörlü bir sistem ile çalışıyor.

Kontaktörlerin vs yıpranması ve zırt pırt arıza vermesinden dolayı bu sistemi değiştirmemiz gerekiyor.

Lakin ben bu sisteme yıldız üçgen kontaktör vs yerine bir tane basit soft starter kullanmak istiyorum.

Şimdi aşağıdan gelen U,V,W -- X,Y,Z kablolarını yukarıda bir motor klamens kutusundaki üçgen bağlantı tarzına çevirsem yani şöyle düşünelim.

MJqEgk.gif

Bu klamense aşağıdan gelen kabloları girsem normal motor bağlantısı varmış gibi yani bobin uçları gerçekten bu motor klamensine bağlıymış gibi ve bu klamensi üçgen bağlayıp soft startere üç tane kablo ile girsem

Doğru bir bağlantı yapmış olur muyum ? Elbette bu klamense gerek yok ama ben Sorum daha iyi anlaşılsın diye klamensi örnek olarak göstermek istedim.

Kısaca aşağıdan gelen kabloları motoru üçgen bağlantı şekline sokacak şekilde bağlasam da diyebilirdim ama bu örnek daha uygun geldi ?

Böyle bişiy işimi görür mü ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar soft starter yıldız üçgen motora nasıl bağlanır çünkü panosu yıldız üçgen kontaktörlü halen

Uç isimlerini biliyorsanız,ikişer ikişer bir-
leşririp 3 uç haline (U,Z -V,X - W,Y birleşe-
cek ) getirip,softstartere bağlıyabilirsiniz.
İsimleri bilmiyorsanız,kontaktör üzerinde-
ki bağlantılardan isimlendirmeyi kendiniz
yapabilirsiniz.Ekler , yararlı olabilir.

Ekli dosyalar

• EMO.pdf
    123.4 KB · Görüntüleme: 50
  • YENİ KLEMENS.jpg
    YENİ KLEMENS.jpg
    59.1 KB · Görüntüleme: 94
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823