voltajın ev aletlerine etkisi

salserol

Üye
selamlar ..
hani hep duyarız "kusura bakmayın voltaj kaynaklı arızadan dolayı, garanti kapsam dışı".
Bu tip arızalar yüksek voltajdan mı yoksa düşük voltajdan mı kaynaklanır. Düşük ve yüksek voltajın motor ve elektronik devre kartları üzerinde nasıl bir etkileri vardır. ülkemizde satılan elektrikli eşyalarda ülkemiz şartları gözönüne alınarak nasıl değişik bir düzenlenme yapılıyor.

teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
evet önemli bir konu tüketiciyi koruma derneği denen bir kurum var aslında bu tür maduriyetlerde bir şekilde hakımızı savunacak bir sistem olmalı

ölçün Tedaşa Trafodan kademe ayarlatın... Voltaj düzeliyor o zaman...

voltajın yükselmesi ile cihazlar aşırı akım çekiyor ve zarar görüyor..cihaz üreticileri ürettiği cihazların çalışma voltaj aralığını fazlaca yapmalı benc.örneğin 260v--110 volt gibi bir çalışma aralığı olursa bu tip dalgalanma lardan çok fazla etkilenmez diye düşünüyorum

arkadaşlar ben aranızda yeniyim merhaba. geçen gün birisinin evi voltaj yükselmesinden dolayı yanıyomuş.bende elektrikçiyim arıza var diye bana geldiler evde smit lamba takılı imiş voltajın yüksekliğinden dolayı balastın içindeki emayeli bobin telleri erimiş ve yavaş yavaş resiztans görevi görmeye başlamış(balast).ve daha sonra etrafındaki plastikleri eritmeye başlamış ve belli bir süre sonrada yanmaya başlamış.inanın ev halkı görmese ortalık yanacakmış.tam yanmaya başladığı sırada ev halkından biri lambayı koparmış yere indirmiş ve balast yere düşmüş. yerde tahta çakılıy 'mış
ve balast olduğu yere sıcaklığından dolayı yapışmış.ben arızaya yarım saat sonra gittim hala balast cayır cayır yanıyordu..arkadaşlar herkese tavsiyem evinizde balastlı alıcı bulundurmayın bulundurursanız bile flüorasan bulundurun(onada armatür topraklaması çekin....)

şahsi olarak yada bina olarak kendinize voltaj regülatörü alın kurulumu kolay elektrikli cihazınız zar görmez ve yangında bu yüzden çıkmaz ...tavsiye ederim

voltaj değişiminin 2 etkisi vardır ve ikiside iletkenker üzerinde sorun yaratır.cihaz eğer düşük gerilime maruz kalırsa aynı gücü elde etmek için yüksek akım çekecektir ve eğer iletken kesit değeri bu akımı taşıyamazsa iletkenler yanar.voltaj yükselmesinde de cihaz üzerine düşen güç artacağından iletkenlere tekrar aşırı akım biner

voltaj değişiminin 2 etkisi vardır ve ikiside iletkenker üzerinde sorun yaratır.cihaz eğer düşük gerilime maruz kalırsa aynı gücü elde etmek için yüksek akım çekecektir ve eğer iletken kesit değeri bu akımı taşıyamazsa iletkenler yanar.voltaj yükselmesinde de cihaz üzerine düşen güç artacağından iletkenlere tekrar aşırı akım biner

peki evimizde regülatör kullanarak bu tür etkilerden kurtulabilir miyiz?

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri