Vestel bulaşık makinesi su tahliye sorunu

androkolik

Üye
Merhaba arkadaşlar 15 senelik vestel bulaşık makinası suyu boşaltmıyor. Bitti ve başlat/bekle ışığı yanıp sönüyor sürekli. İçini açtım tahliye pompasını söktüm harici 220 verdim pompa çalışıyor. Gider hottumunda da sıkıntı yok. Ancak pompa nın bobin kısmı harici 220 vermeden önce bile el değmeyecek kadar sıcaktı. Yani yarım saat sonra söktüm diyelim hala ateş gibiydi. Ama çalışıyor pompa. Bu normal mi? Sorun nedir anlayamadım

Merhaba,harici çalışıyor olması sağlamdır anlamı taşımaz.Yeni pompa takın.

Hayır o kadar ısınmaz.Mil ve mile bağlı rotor sıkışmış,merkezi kaçmış olabilir.

Pompa cihaz üzerine takılı iken pompaya paralel voltmetre bağlayın. Program pompayi calistirdiginda pompaya kac volt geliyor okuyun buraya yazın. Yorum yapalım. Birde mümkünse çektiği akimi olcun.

Pompa cihaz üzerine takılı iken pompaya paralel voltmetre bağlayın. Program pompayi calistirdiginda pompaya kac volt geliyor okuyun buraya yazın. Yorum yapalım. Birde mümkünse çektiği akimi olcun.
Hocam bulaşık makinesi ters vaziyette duruyor. Bulaşık makinesi çalışma mantığı nasıldır hiç bir fikrim yok. Sadece açma kapama düğmesine basınca pompa ya enerji geliyor mu ki? Bu şekilde bulaşık makinesini çalıştırmak mantıklı değildir herhalde :)

Borular tıkalımı kontrol edin susuz çalışma gibi bir durum da olabilir.
Son mesajla benim mesaj aynı anda gittiği için mesajınızı yeni okudum bulaşık makinesi ters vaziyette duruyor ne demek 😂

Borular tıkalımı kontrol edin susuz çalışma gibi bir durum da olabilir.
Su alıyor hocam. Makina yıkıyor bi süre sonra arıza ya geçiyor. Dibinde su kalıyor boşaltmıyor. Gider hortumunu da kontrol ettim onda da sıkıntı yok. Yeni pompa siparişi verdim gelsin de buraya yazarım sonucu

Hocam bulaşık makinesi ters vaziyette duruyor. Bulaşık makinesi çalışma mantığı nasıldır hiç bir fikrim yok. Sadece açma kapama düğmesine basınca pompa ya enerji geliyor mu ki? Bu şekilde bulaşık makinesini çalıştırmak mantıklı değildir herhalde :)

Bulaşık makinesini normal konumda normal çalışma şartlarında nasıl davrandığını görmek ickn önerdim.

Mekanik sıkışma olabilir. Isınma demek akim çekmesi demek. Rotor dönmüyor ise stator rezistans gibi davranır hızlı şekilde ısınır.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri