Trollust

Üye
Selamlar değerli forum üyeleri benim 15 yıllık makinem ara sıra suyu atmadan programı bitiriyordu (program sonu ışığı yanıp sönüyor) suyu boşaltmak istediğimde boşaltma moduna aldığımda (sıkma ve durulama da aynı şekilde) röle sesleri duyuluyor fakat pompa motoru dönmüyor ve su boşaltmıyordu bende pompa kapağını açarak suyu elimle tahliye etmek zorunda kalıyordum ancak ondan sonra boşaltma modu çalışmaya başlıyordu ve pompa motoru dönüyordu. Aradan 2 ay geçti artık çok nadir suyu boşaltıyor geçen hafta beyinde ölçümler yaptım röleye paralel bağlanmış bir zener diyot arızalanmış röleyi kısa devreye düşürüyordu zeneri değiştim fakat sorun düzelmedi. Dün teknik servis çağırdık bosch teknik servisi değil adam 1 dakika baktı beyin arızalı dedi 700 tl istedi. Ertesi gün makinenin pompa motoru kapağını açıp boşaltma moduna alıp pompa motoru dönüyor mu diye kontrol ettim. Pompa motoru 1 saniye dönüp duruyordu sürekli 1 dakika sonunda program sonu ışığı yanıyordu(makinede su olmadığı için pompa motoru dönüp duruyor olabilir ve 1 dakikada bitebilir sadece size bildirmek istedim). Şuan 3 şeyden şüpheleniyorum beyin, pompa motoru ve prosestat (devre üzerinde takip ettiğimde pompa motorunun soketini taktığımız yollardan bir tanesi prosestatın pinlerinden birine gidiyor prosestatın da arızalı olabileceğinden şüpheleniyorum) çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Merhaba. Bu tür hazır iç programlarla işleyen makinalarda (çamaşır, bulaşık mak., vb) çalışma algoritması (mantığı) geçerlidir, yani bir işlem tamamlanıp daha sonraki bir üst işleme geçilebilmesinde, bir sistemde (boşaltma gibi)) aksaklık (takılmalar) olduğunda bir üst sisteme mekanik veya elektronik beyinle ilerlemesinin olmaması, duraksaması, ancak manuel olarak ilerletilmek zorunda kalınmasıdır. Su tahliyesini manuel olarak elle yaptığınızda su pompasının çalışması preostatla beyne iletilmeyen bu geçiş onayının (okeyinin) sizin kendi elinzle sağlanıyor olabilmesidir. Bu nedenle preostatı sıfırıyla değiştirmeden boşuna sıfır beyini satın almayın, bence sıkıntı veya asıl takılma kaynağı preostattadır. Prostatla su seviyesi/basınç ölçümü > beyne ilerle komutu gelmediği için beyinden röle > pompa motoruna onu çalıştıracak AC akım gitmiyor olabilir, çok büyük olasılıkla. O yüzden ağırlıklı olarak önce preostat üzerinde durup gerekirse önce onu yenisiyle değiştirin, ama beyni değil. (Arçelik 2200'den çok iyi de biliyorum, beyinden zannederek B'de takılırken beyni sıfırıyla değiştirdik, bu yeni beyinle program yine B'de takıldı, yani asıl takılma kaynağı preostatmış, ancak bunu geç farkedip öğrenebilmiş olduk) Preostatı komple değiştirmeden önce prestatın tüm kablo pabuçlarını söküp yerine sıkı takarak son kez makineyi çalıştırın, bağlantı (oksit) sıkıntısıyla da bu ilerleme olmamış olabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Bu tür hazır iç programlarla işleyen makinalarda (çamaşır, bulaşık mak., vb) çalışma algoritması (mantığı) geçerlidir, yani bir işlem tamamlanıp daha sonraki bir üst işleme geçilebilmesinde, bir sistemde (boşaltma gibi)) aksaklık (takılmalar) olduğunda bir üst sisteme mekanik veya elektronik beyinle ilerlemesinin olmaması, duraksaması, ancak manuel olarak ilerletilmek zorunda kalınmasıdır. Su tahliyesini manuel olarak elle yaptığınızda su pompasının çalışması preostatla beyne iletilmeyen bu geçiş onayının (okeyinin) sizin kendi elinzle sağlanıyor olabilmesidir. Bu nedenle preostatı sıfırıyla değiştirmeden boşuna sıfır beyini satın almayın, bence sıkıntı veya asıl takılma kaynağı preostattadır. Prostatla su seviyesi/basınç ölçümü > beyne ilerle komutu gelmediği için beyinden röle > pompa motoruna onu çalıştıracak AC akım gitmiyor olabilir, çok büyük olasılıkla. O yüzden ağırlıklı olarak önce preostat üzerinde durup gerekirse önce onu yenisiyle değiştirin, ama beyni değil. (Arçelik 2200'den çok iyi de biliyorum, beyinden zannederek B'de takılırken beyni sıfırıyla değiştirdik, bu yeni beyinle program yine B'de takıldı, yani asıl takılma kaynağı preostatmış, ancak bunu geç farkedip öğrenebilmiş olduk) Preostatı komple değiştirmeden önce prestatın tüm kablo pabuçlarını söküp yerine sıkı takarak son kez makineyi çalıştırın, bağlantı (oksit) sıkıntısıyla da bu ilerleme olmamış olabilir. Kolay gelsin.

Hocam makineyi normal programa aldım bitene kadar gözlemledim. Ben suyu hiç boşaltmıyor sanıyordum fakat suyu program ortalarında boşaltabiliyor fakat son durulama aşamasında boşaltamıyormuş kazan birden duruyor ve program sonu ışığı yanıp sönmeye başlıyor. Sorun beyinde gözüküyor. Böyle olunca bende beyin almak yerine pompa motorunu suyu tahliye etmesi için dışardan 220v ile besledim fakat suyu tahliye etmedi pompa motoru da sağlam gider borusunda tıkanıklık falan da yok acaba suyu tahliye edememesinin sebebi nedir suyu tutan birşey mi var (oksijen alamaması gibi) varsa neden alt kapağı açtığımda su geliyor da pompa ile tahliye edemiyorum?

çünkü pompanız arızalı.ana yıkama suyunu boşatır ama durulama suyunu boşaltmıyorsa pompa arızalı demektir.program sonu lambasıda yanıp söner ayrıca.

çünkü pompanız arızalı.ana yıkama suyunu boşatır ama durulama suyunu boşaltmıyorsa pompa arızalı demektir.program sonu lambasıda yanıp söner ayrıca.

Pompayı söküp dışarda 220v ile test ettim tornavida ile durdurmaya çalıştım fakat gayet güçlü beyinden pompa motoruna giden soketi boşaltma moduna alıp ölçtüğümde 220 volt gelip gidiyor 0 volta düşüyor (pompa sürekli dönüp duruyor bu süreçte) beyinden şüpheliyim beyini tamirle uğraşmak yerine pompayı manuel çalıştırmayı düşündüm fakat su tahliye olmadı.

Son düzenleme:
kardeş senin pompa motoru arızalı plaset pompalarda bu sorun var içinde su varken seyyar kablo bağlayıp pompayı çalıştır çalışmadığını göreceksin içinde su yokken normal çalışır ama içinde su varken devreye girmez arıza yapınca

Fakat beyinden de voltaj dengesiz geliyor 220-0 oluyor gelip gidiyor but gitme sırasında motor dönüp duraklıyor sürekli.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri