Vestel bulaşık makinesi su tahliye sorunu

Su alıyor hocam. Makina yıkıyor bi süre sonra arıza ya geçiyor. Dibinde su kalıyor boşaltmıyor. Gider hortumunu da kontrol ettim onda da sıkıntı yok. Yeni pompa siparişi verdim gelsin de buraya yazarım sonucu
Ters durma olayını biraz açar mısın anlayamadım 🤔

Bulaşık makinesini normal konumda normal çalışma şartlarında nasıl davrandığını görmek ickn önerdim.

Mekanik sıkışma olabilir. Isınma demek akim çekmesi demek. Rotor dönmüyor ise stator rezistans gibi davranır hızlı şekilde ısınır.
Hocam normal pozisyonda multimetre bağlayıp dediğiniz gibi test etmek biraz zor gibi :) Satın aldığım pompa gelsin bi deneyeyim. Yine olmaz ise ya yeni makine alacağız yada sizin başınızı ağrıtırım yine :)
Ters durma olayını biraz açar mısın anlayamadım 🤔
Serkan arkadaşımız bi test et demiş cihaz çalışırken multimetre ile. Cihaz tepetaklak sökülmüş durumda onu demek istedim

Hocam normal pozisyonda multimetre bağlayıp dediğiniz gibi test etmek biraz zor gibi :) Satın aldığım pompa gelsin bi deneyeyim. Yine olmaz ise ya yeni makine alacağız yada sizin başınızı ağrıtırım yine :)

Serkan arkadaşımız bi test et demiş cihaz çalışırken multimetre ile. Cihaz tepetaklak sökülmüş durumda onu demek istedim

Bu dediğim yöntem sorun belki kart motoru sürmüyor soylediginize göre motora dışarıdan harici voltaj verdiğinizde motor çalışıyor ise sorun kart beslemesi olabilir. O yüzden calisir testini önerdim.

Yeni pompa siparişi verdiyseniz bekleyelim. Takın sonucu paylasin ona göre hareket ederiz.

Tüm bulaşık makineleri program başında önce pompayı çalıştırarak içerideki kirli suyu boşaltır. Sonrasında programa geçilir. Bulaşık makinesine göre hataların ne anlama geldiğine dair kodlar vardır. Marka model yazıp googleda aratarak hata kodunun ne anlama geldiğine bakarak işe başlansa iyi olurdu.
Sizin arıza tam olarak hangisine giriyor bir kontrol eder misiniz:
http://servisyardim.blogspot.com/2018/02/vestel-bulask-makinas-arza-kodlar.html

Pompa arızalı olsa makinanın programa hiç başlamaması gerekirdi. Bana NTC veya rezistans arızası gibi geliyor, tabi ölçüm yapmadan teşhis koymak zor.

Son düzenleme:
Tüm bulaşık makineleri program başında önce pompayı çalıştırarak içerideki kirli suyu boşaltır. Sonrasında programa geçilir. Bulaşık makinesine göre hataların ne anlama geldiğine dair kodlar vardır. Marka model yazıp googleda aratarak hata kodunun ne anlama geldiğine bakarak işe başlansa iyi olurdu.
Sizin arıza tam olarak hangisine giriyor bir kontrol eder misiniz:
http://servisyardim.blogspot.com/2018/02/vestel-bulask-makinas-arza-kodlar.html

Pompa arızalı olsa makinanın programa hiç başlamaması gerekirdi. Bana NTC veya rezistans arızası gibi geliyor, tabi ölçüm yapmadan teşhis koymak zor.
[başla bekle ve bitti ışığı (*bazı modellerde kurutma ve bitti) ışığı aynı anda yanıyorsa] makine içindeki suyu boşaltamıyor.
sıralaması ile kontrol edilmesi gereken olası problemler:
*su boşaltma yani gider hortumu tıkanmış, bükülmüş veya gider tıkalı olabilir.
*boşaltma pompası arızalı olabilir.
*rezistans üzerinde basınç anahtarı arızalı olabilir.

Burada ki gibi hocam. Konu başında da yazmıştım. Pompayı taktıktan sonra ntc ve rezistans olaylarına bakarım. Şimdiden biraz araştırayım neymiş :)

[başla bekle ve bitti ışığı (*bazı modellerde kurutma ve bitti) ışığı aynı anda yanıyorsa] makine içindeki suyu boşaltamıyor.
sıralaması ile kontrol edilmesi gereken olası problemler:
*su boşaltma yani gider hortumu tıkanmış, bükülmüş veya gider tıkalı olabilir.
*boşaltma pompası arızalı olabilir.
*rezistans üzerinde basınç anahtarı arızalı olabilir.

Burada ki gibi hocam. Konu başında da yazmıştım. Pompayı taktıktan sonra ntc ve rezistans olaylarına bakarım. Şimdiden biraz araştırayım neymiş :)
Aynı anda yanıyorsa başka aynı anda yanıp sönüyorsa başka. Yanıp sönüyor yazmıştınız sanki.

Evet
Aynı anda yanıyorsa başka aynı anda yanıp sönüyorsa başka. Yanıp sönüyor yazmıştınız sanki.
Evet hocam bu şekilde

Media_230730_160025.gif

Model kodu nedir?

Bulaşık makinelerinin kronik problemlerinden biriside su cebindeki dandik plastik çarktır kireçlenmeden dolayı çalışmaz bu kısmı da kontrol etmende fayda var. İçine müdahale edemezsin çözümü kireç çözücü ile yıkamak.

Model kodu nedir?
Hocam tüm yazıları silinmiş. Hiç yerinde etiket de bulamadım :) Ama muhtemelen vestel hera 7003 yada 7012 gibi birşey
Bulaşık makinelerinin kronik problemlerinden biriside su cebindeki dandik plastik çarktır kireçlenmeden dolayı çalışmaz bu kısmı da kontrol etmende fayda var. İçine müdahale edemezsin çözümü kireç çözücü ile yıkamak.
Bunu da araştırayım teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri